Ayrim obektlarni zilzila vaqtida gaz va elektr tarmoqlaridan avtomatik bloklash tizimi bilan loyihalash tartibi joriy etiladi
• Ayrim obektlarni zilzila vaqtida gaz va elektr tarmoqlaridan avtomatik bloklash tizimi bilan loyihalash tartibi joriy etiladi
Qonunchilikka ko‘ra, MSK-64 shkalasi bo‘yicha 8 va undan yuqori ballik seysmik faol zonalarda yangi qurilishi rejalashtirilayotgan 5 qavatdan yuqori tibbiyot obyektlari hamda 9 qavatdan yuqori binolarni aktiv seysmik himoyalash qurilmalari, shu jumladan seysmoizolyasiya va dempfer uskunalari bilan loyihalash amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, yangi qurilishi rejalashtirilayotgan xavflilik omili III – IV toifa bo‘lgan obyektlarda gaz va elektr tarmoqlarini kuchli zilzila paytida avtomatik bloklash tizimi bilan loyihalash tartibi joriy etiladi.

Будет введен порядок проектирования отдельных объектов с системой автоматической блокировки газовых и электрических сетей во время землетрясения
• Будет введен порядок проектирования отдельных объектов с системой автоматической блокировки газовых и электрических сетей во время землетрясения
Согласно законодательству, в сейсмоактивных зонах с интенсивностью 8 баллов и выше по шкале МСК-64 при планировании новых строительств будет налажена практика проектирования объектов медицины выше 5 этажей и зданий выше 9 этажей с устройствами активной сейсмической защиты, в том числе сейсмоизоляцией и демпфером.
Также, будет внедрен порядок проектирования планируемых к строительству новых объектов III — IV категорий фактора опасности системой автоматической блокировки газовых и электрических сетей во время сильного землетрясения.