“O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-213-son, 05.06.2024 y.) qabul qilindi
• “O‘zbekiston Respublikasida “yashil” iqtisodiyotga o‘tishda milliy shaffoflik tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Qarori (PQ-213-son, 05.06.2024 y.) qabul qilindi
Qarorga ko‘ra, O‘zbekistonda “yashil” iqtisodiyotga o‘tish choralarini muvofiqlashtirish bo‘yicha idoralararo kengashga issiqxona gazlarining xatlovi bo‘yicha quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklandi:
- issiqxona gazlari xatlovi hisobotini tasdiqlash;
- xatlov tizimining ichki qoidalarini tasdiqlash va yangilab borish;
- issiqxona gazlari ajratmalarini kamaytirish faoliyatini muvofiqlashtirish;
- xatlov tizimi ishtirokchilarining salohiyatini oshirish choralarini ko‘rish.
2024-yil 1-dekabrgacha milliy shaffoflik tizimi onlayn platformasi (onlayn platforma) ishga tushirilishi va uning “Yashil” iqtisodiyot onlayn platformasiga integratsiya qilinishi ta’minlanadi.
2025-yil 1-yanvargacha tajriba-sinov tariqasida muayyan soha, hudud va korxonalarda issiqxona gazlari ajratmalari xatlovdan o‘tkazilishi ta’minlanadi.
Bunda onlayn platformaning faoliyati Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi “Yashil” iqtisodiyot loyihalari markazi tomonidan muvofiqlashtiriladi.

Принято Постановление Президента «О мерах по внедрению национальной системы прозрачности при переходе на «зеленую» экономику в Республике Узбекистан» (ПП №213 от 05.06.202 года)
• Принято Постановление Президента «О мерах по внедрению национальной системы прозрачности при переходе на «зеленую» экономику в Республике Узбекистан» (ПП №213 от 05.06.202 года)
Согласно Постановлению, на Межведомственный совет по координации мер по переходу на «зеленую» экономику в Узбекистан возложены следующие дополнительные задачи по инвентаризации парниковых газов:
- утверждение отчета по инвентаризации парниковых газов;
- утверждение и регулярное обновление внутренних правил системы инвентаризации;
- осуществление координации деятельности по снижению выбросов парниковых газов;
- принятие мер по повышению потенциала участников системы инвентаризации.
До 1 декабря 2024 года будет обеспечен запуск онлайн-платформы Национальной системы прозрачности (онлайн-платформа) и ее интеграция с онлайн-платформой «Зеленая» экономика».
До 1 января 2025 года будет обеспечено проведение в порядке эксперимента инвентаризации выбросов парниковых газов в определенных отраслях, регионах и на предприятиях.
При этом, функционирование онлайн-платформы будет координироваться Центром проектов «зеленой» экономики при Министерстве экономики и финансов.