O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdilar
• O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdilar
6-iyun kuni Anqara shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an raisligida O‘zbekiston-Turkiya Ishbilarmonlar kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston tomonidan tadbirda "Global Textile", "ProCab", "Agromir Group", "ERIELL Group", "Akfa Holding", "Murad Buildings", "SAG", "BMB Holding", "Uzbekistan Hydrogen" kompaniyalari ishtirok etdi.
Turkiya tomonidan "Çalık", "Cengiz", "Acibadem", "Eczacıbaşı", "Anadolu Group", "Aksa Energy", "Zorlu", "Kalyon", "Onur Group" kabi xolding kompaniyalari qatnashdi.
Tadbirkorlar bilan bunday formatdagi muloqot ilk bor o‘tkazilmoqda. O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari Ishbilarmonlar kengashining tuzilishi ikki tomonlama munosabatlar rivoji yangi bosqichga ko‘tarilganining ramzi ekanini ta’kidladilar.
Yuzaga keladigan barcha masalalarni tezkor hal etish va kelgusidagi investitsiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini ilgari surish maqsadida kengash yig‘ilishlarini muntazam o‘tkazib turish zarurligi qayd etildi.
O‘zbekiston rahbari ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sheriklik izchil sur’atda rivojlanib borayotganidan mamnunligini bildirdi. So‘nggi besh yilda turk sarmoyasi ishtirokidagi korxonalar soni uch barobarga oshdi va 2 mingtaga yetdi, investitsiyalar hajmi ikki barobarga ortdi.
Kuni kecha o‘tgan biznes forumi va ishbilarmonlik tadbirlari natijasida qishloq xo‘jaligi, qurilish, energetika, sog‘liqni saqlash, geologiya, elektrotexnika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, zargarlik, to‘qimachilik va charm sanoati sohalarida ko‘plab ikki tomonlama hujjatlar imzolandi.
Prezidentimiz energetika, qurilish, konchilik va oziq-ovqat sanoati sohalarida "Cengiz Energy", "Aksa Energy", "Çalık Holding", "Eczacıbaşı" va "Anadolu" kabi turk kompaniyalarining muvaffaqiyatli faoliyatini ko‘rsatib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilab, eng avvalo, investitsiyaviy sheriklik va sanoat kooperatsiyasini kengaytirishni taklif etdi.
O‘zbekiston-Turkiya sanoat klasterini tashkil etish yuzasidan kelishuvga erishildi. Ushbu sanoat zonasi ikki mamlakat o‘rtasida amaliy hamkorlikning lokomotiviga aylanadi.
O‘zbekiston Prezidenti davlat-xususiy sheriklik mexanizmlarini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi. Shu asosda 3 milliard dollarlik qo‘shma loyihalarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Kengash uchrashuvida konchilik sanoatida hamkorlik qilish ustuvor yo‘nalishlardan biri sifatida qayd etildi. Turkiyaning yirik kon-geologiya kompaniyalari bilan foydali qazilmalarni o‘rganish va qazib olish bo‘yicha amaliy ishlar boshlangan.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an, o‘z navbatida, Turkiya O‘zbekiston bilan barcha sohalarda o‘zaro manfaatli aloqalarni yanada mustahkamlashga intilishini bildirdi.
U ikki mamlakat ishbilarmonlari o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri hamkorlikni rivojlantirish uchun katta salohiyat mavjudligini ta’kidladi. Turkiya yetakchisi kengash ishtirokchilarini savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy aloqalarni mustahkamlash maqsadida konstruktiv muloqotga chaqirdi.
Fikr almashish davomida turk ishbilarmon doiralari vakillari O‘zbekistonda olib borilayotgan ortga qaytmas islohotlar natijasida paydo bo‘lgan imkoniyatlarni yuqori baholadilar, bu islohotlar Turkiya biznesining uzoq muddatli rejalarini amalga oshirish uchun mustahkam poydevor yaratayotganini ta’kidladilar.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Turkiyaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari tomonidan ustuvor sohalarda hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qaratilgan aniq takliflar bildirildi.
Davlat rahbarlari tadbirkorlarni birgalikda ishlashga tayyorligi uchun samimiy minnatdorlik bildirib, mas’ul rahbarlarga ishbilarmonlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdilar.

Президенты Узбекистана и Турции провели встречу с руководителями ведущих компаний двух стран
6 июня в городе Анкаре под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Турецкой Республики Реджепа Тайипа Эрдогана состоялось первое заседание узбекско-турецкого Делового совета.
С узбекской стороны в совете участвовали «Global Textile», «ProCab», «Agromir Group», «ERIELL Group», «Akfa Holding», «Murad Buildings», «SAG», «BMB Holding», «Uzbekistan Hydrogen».
Турецкую сторону представляли такие холдинговые компании, как «Çalık», «Cengiz», «Acibadem», «Eczacıbaşı», «Anadolu Group», «Aksa Energy», «Zorlu», «Kalyon», «Onur Group» и другие.
Диалог с предпринимателями в таком формате проходит впервые. Президенты Узбекистана и Турции подчеркнули, что создание узбекско-турецкого Делового совета символизирует достижение новой планки в развитии двусторонних отношений.
Было указано на необходимость регулярного проведения заседаний Совета для оперативного решения всех возникающих вопросов и продвижения приоритетных направлений дальнейшего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
Глава Узбекистана с удовлетворением отметил поступательную динамику двустороннего торгово-экономического и инвестиционного партнерства. Так, за последние пять лет количество предприятий с участием турецкого капитала утроилось и достигло 2 тысяч, а объем инвестиций увеличился вдвое.
По итогам проведённого накануне совместного бизнес-форума и деловых мероприятий подписан солидный пакет двусторонних документов в области сельского хозяйства, строительства, энергетики, здравоохранения, геологии, электротехники, производства стройматериалов, ювелирной, текстильной и кожевенной промышленности.
Президент привел ряд примеров успешной деятельности турецких компаний «Cengiz Energy», «Aksa Energy», «Çalık Holding», «Eczacıbaşı» и «Anadolu» в сфере энергетики, строительства, горнодобывающей и пищевой отраслей.
Лидер нашего государства обозначил ряд перспективных направлений партнерства, в первую очередь это расширение инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации.
Достигнута договоренность о создании Узбекско-турецкого промышленного кластера, который станет индустриальной зоной в Узбекистане и локомотивом практического взаимодействия двух стран.
Особое внимание Президент Узбекистана уделил развитию механизмов государственно-частного партнерства, на принципах которого планируется реализация совместных проектов на сумму более 3 миллиардов долларов.
В качестве еще одного приоритета обозначено сотрудничество в горнодобывающей промышленности. С крупными турецкими горно-геологическими компаниями уже начаты практические работы по изучению и добыче полезных ископаемых.
В свою очередь, Президент Реджеп Тайип Эрдоган отметил, что Турция стремится к дальнейшему укреплению взаимовыгодных отношений с Узбекистаном во всех сферах.
Он подчеркнул наличие большого потенциала для наращивания прямого сотрудничества между деловыми кругами. Лидер Турции призвал участников Совета к конструктивному диалогу в целях укрепления торгово-экономических и инвестиционных связей.
В ходе обмена мнениями представители деловых кругов Турции высоко оценили возможности, появившиеся благодаря осуществляемым в Узбекистане необратимым реформам, которые создают прочную основу для реализации долгосрочных планов турецкого бизнеса в нашей стране.
На встрече прозвучали конкретные предложения руководителей ведущих компаний Узбекистана и Турции, направленные на дальнейшее углубление кооперации в приоритетных сферах.
Главы государств искренне поблагодарили представителей бизнеса за готовность к совместной работе и поручили ответственным руководителям оказывать всестороннюю поддержку предпринимателям.