НЕФТЬ-ГАЗ СОҲАСИДА ЎЗБЕКИСТОН – БРИТАНИЯ АЛОҚАЛАРИ РИВОЖЛАНМОҚДА
Жорий йилнинг 4 февраль куни Энергетика вазири Алишер Султонов Буюк Британиянинг Ўзбекистондаги элчиси Тимоти Ахилл билан учрашди. Учрашувда Британия компаниялари ва ташкилотлари иштирокида нефть-газ соҳасида амалга оширилаётган лойиҳаларнинг бориши муҳокама этилди.
Жумладан, томонлар «British Petroleum» (Буюк Британия) ва «SOCAR» (Озарбайжон) компаниялари билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикасидаги инвестиция блокларида (Оролбўйи, Самск-Косбулакск ва Бойтерак) геология-қидирув ишларини ўтказиш имкониятларини ўрганилмоқда.
Мазкур ҳамкорлик доирасида 2018 йилнинг май ойида ўзаро англашув Меморандуми ва 2019 йилнинг май ойида - Устюрт ҳудудидаги учта инвестиция блокидаги қидирув салоҳиятини баҳолаш бўйича қўшма тадқиқотлар ўтказиш тўғрисида битим имзоланган эди. Ўтган вақт ичида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, «Ўзбекнефтгаз» АЖ, BP ва «SOCAR» компаниялари мутахассислари иштирокида бир қатор учрашувлар ўтказилиб, бир қанча келишувларга эришилди.
2020 йил февраль ойида BP ва «SOCAR» мутахассислари мамлакатимизга ташриф буюриб, келишувнинг асосий шартларини СРП («Маҳсулотни тақсимлаш тўғрисида келишув») муҳокама этишлари кутилмоқда.
Мулоқотда таъкидланганидек, Энергетика вазирлиги бўлажак учрашувда самарадорликка эришиш учун Британия томони қўшма лойиҳани техник баҳолашни тезлаштиришини кутмоқда.
Буюк Британия дипломатик ваколатхонаси вакиллари ушбу мамлакат инвесторларининг Ўзбекистонда амалга оширилаётган истиқболли лойиҳаларга қизиқиши ортиб бораётганини таъкидладилар.

РАЗВИВАЯ УЗБЕКСКО-БРИТАНСКОЕ ПАРТНЕРСТВО В НЕФТЕГАЗОВОЙ СФЕРЕ
Министр энергетики Алишер Султанов 4 февраля 2020 года провел встречу с Послом Великобритании в Узбекистане Тимоти Ахиллом, на котором обсужден ход реализации инвестиционных проектов в нефтегазовой отрасли с участием британских компаний и организаций.
В частности, сторонами ведется изучение возможностей проведения геологоразведочных работ на инвестиционных блоках в Республике Узбекистан (Араламорский, Самско-Косбулакский и Байтерекский) совместно с «British Petroleum» (Bеликобритания) и «SOCAR» (Азербайджан).
В рамках данного сотрудничества в мае 2018 года подписан Меморандум о взаимопонимании и в мае 2019 года - Соглашение о совместных исследованиях для оценки разведочного потенциала на трех инвестиционных блоках в Устюртском регионе. За прошедшее время состоялся ряд рабочих встреч с участием специалистов Министерства энергетики РУз, АО «Узбекнефтегаз», BP и «SOCAR» и достигнут ряд этапных договоренностей.
В феврале 2020 года планируется приезд специалистов «Socar» и «British Petroleum» для обсуждения основных условий соглашения по СРП («Соглашение о разделе продукции»).
Как было отмечено в ходе встречи со стороны Министерства энергетики, для достижения эффективности предстоящей встречи от британской стороны ожидается ускорение технической оценки совместного проекта.
Представители дипломатического представительства Великобритании подчеркнули растущий интерес со стороны инвесторов этой страны к перспективным проектам, реализующимся в Узбекистане.