Sirdaryo IES: OAV vakillari uchun press-tur tashkil etildi
Bugun, Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasida elektr energiyasi ishlab chiqarish bo‘yicha bugungi kunda amalga oshirilayotgan ishlar, 2024-2025-yillar kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik jarayonlarining borishi yuzasidan OAV vakillari, jurnalistlar va blogerlar ishtirokida press-tur bo‘lib o‘tdi.
Press-tur “Issiqlik elektr stansiyalari” AJ tizimida eng yirik elektr stansiyalardan biri hisoblangan Sirdaryo issiqlik elektr stansiyasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishish va keng jamoatchilikni xabardor qilish maqsadida bo‘lib o‘tdi.
Dastavval, ishtirokchilarga elektr stansiyasi mas’ullari ayni issiq ob-havoda elektr energiyasi ishlab chiqarish jarayonlari haqida atroflicha tushuntirish berib o‘tdilar.
Shuningdek, jurnalistlar ishlab chiqarish jarayonlarining mashaqqatini bevosita kuzatish imkoniga ega bo‘lishdi. Ayni kunlarda stansiyaning 9-sonli energoblokida amalga oshirilayotgan joriy ta’mirlash ishlari haqida ma’lumot olishdi.
Keyingi manzil korxonada bunyod etilgan quyosh fotoelektr stansiyasi bo‘ldi. Prezidentimizning “Iqtisodiyot tarmoqlarida energiya tejamkor texnologiyalarni joriy etish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida qurilgan, quvvati 1,8 MVt teng bo‘lgan quyosh stansiyasi bugungi kunda samarali ishlab kelmoqda.
Ishtirokchilarga “yashil” stansiya haqida mutaxassislar tomonidan kerakli ma’lumotlar berib o‘tildi.
Ma’lumot uchun, Sirdaryo IES Markaziy Osiyoda quvvati jihatidan eng yirigi bo‘lib, jami 10 ta energoblokning umumiy o‘rnatilgan quvvati 3 330 MVt ni tashkil etadi. Stansiya tomonidan 2024-yilning besh oyi davomida 668,5 mln.kVt.soat elektr energiyasi ishlab chiqarilib, yagona energotizimga uzatildi.

Сырдарьинская ТЭС: Организован пресс-тур для представителей СМИ
Сегодня состоялся пресс-тур с участием представителей СМИ, журналистов и блогеров, посвященный деятельности Сырдарьинской ТЭС по производству электроэнергии, ходу реализации подготовительных работ к осенне-зимнему сезону 2024-2025 годов.
Пресс-тур проведен с целью ознакомления широкой общественности с работами, проводимыми на Сырдарьинской ТЭС - одной из крупнейших электростанций в системе АО «Тепловые электрические станции».
Вначале мероприятия ответственные лица электростанции дали участникам всестроннее разъяснение о процессе производства электроэнергии в жаркую погоду.
Журналисты также имели возможность непосредственно наблюдать сложность производственных процессов. Получили информацию о текущих ремонтных работах, которые ведутся в эти дни на 9-энергоблоке станции.
Следующим пунктом знакомства стала построенная на предприятии солнечная фотоэлектрическая станция. Построенная в соответствии с постановлением нашего Президента «О мерах по внедрению энергосберегающих технологий в отраслях экономики и мерах по развитию возобновляемых источников энергии» солнечная станция мощностью 1,8 МВт работает сегодня эффективно.
Специалисты предоставили участникам необходимую информацию о «зеленой» станции.
Для информации, Сырдарьинская ТЭС по мощности является самой крупнейшей станцией в Центральной Азии, а суммарная установленная мощность 10 энергоблоков составляет 3 330 МВт. За пять месяцев 2024 года станцией выработано 668,5 млн. кВт.час электроэнергии и передана в единую энергосистему.