ЭНЕРГЕТИКА СОҲАСИДА ЯНГИ ҚОНУН, БОЗОР МОДЕЛИ ВА ЭЛЕКТР ТАРМОҚЛАРИ ТЎҒРИСИДАГИ КОДЕКС ИШЛАБ ЧИҚИЛМОҚДА
• ЭНЕРГЕТИКА СОҲАСИДА ЯНГИ ҚОНУН, БОЗОР МОДЕЛИ ВА ЭЛЕКТР ТАРМОҚЛАРИ ТЎҒРИСИДАГИ КОДЕКС ИШЛАБ ЧИҚИЛМОҚДА
Ўзбекистонда «Электр энергетикаси тўғрисида»ги қонуннинг янги таҳрири устида иш олиб борилмоқда. Бу эса, мамлакатда Энергетика вазирлиги томонидан халқаро тажрибанинг энг яхши жиҳатларини жалб этган ҳолда амалга оширилаётган ислоҳотларидан биридир.
Хусусан, янги қонун лойиҳасини ишлаб чиқиш борасидаги ишлар Энергетика вазирлиги ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликда амалга оширилмоқда. Бу ишга Буюк Британия, Грузия, Австрия, Болгария ва Италия мамлакатларидан экспертлар, шунингдек қонун ижодкорлиги борасида катта тажрибага эга бўлган юқори малакали мутахассислар жалб этилган.
Янги қонун 2020 йил май ойининг охирида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига кўриб чиқиш учун тақдим этилиши кутилмоқда.
Шунингдек, Энергетика вазирлиги Осиё Тараққиёт банки ва Жаҳон банки билан биргаликда 2023 йилда жорий этилиши кутилаётган рақобатдош электр энергияси бозори моделини ишлаб чиқиш бўйича иш олиб боряпти. Осиё Тараққиёт банки ва Жаҳон банки таркибида электр энергетикаси соҳасини ислоҳ қилиш бўйича кўп йиллик назарий ва амалий тажрибага эга бўлган халқаро экспертлар - Грузия, АҚШ ва Туркия давлатларининг маслаҳатчилари иштирок этади.
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Лойиҳа гуруҳи мутахассислари, шунингдек халқаро экспертлар ва маслаҳатчилар бозорнинг истиқболли моделлари ва бозор муносабатларига ўтиш усулларини ўрганмоқдалар. Электр энергияси бозори модели ва бозор муносабатларига ўтиш Концепцияси жорий йилнинг март ойининг охирига қадар Вазирлар Маҳкамасига тақдим этилиши кутилмоқда.
Шунингдек, Энергетика вазирлиги томонидан Жаҳон банки билан биргаликда ишлаб чиқилган Электр тармоқлари кодексини (Grid Code) ислоҳотларнинг яна бир босқичи, дейиш мумкин. Бу ишга Сербия ва Буюк Британия мамлакатларининг халқаро маслаҳатчилари ҳам жалб этилган. Электр тармоқлари кодексининг амалга оширилиши бизга энергия компаниялари ва электр энергияси истеъмолчиларининг функциялари, ҳуқуқлари ва мажбуриятларини тизимлаштириш ва аниқлаштириш имконини беради. Режага кўра, Grid Code лойиҳаси ҳукуматга жорий йилнинг май ойи охирида тақдим этилади.

В СФЕРЕ ЭНЕРГЕТИКИ ИДЕТ РАЗРАБОТКА НОВОГО ЗАКОНА, МОДЕЛИ РЫНКА И ЭЛЕКТРОСЕТЕВОГО КОДЕКСА
В Узбекистане идет разработка закона «Об электроэнергетике» в новой редакции. Это одно из направлений реформ, осуществляемых Министерством энергетики страны с привлечением лучшего международного опыта.
В частности, работа над разработкой нового законопроекта проводится Минэнерго совместно с Европейским банком реконструкции и развития. К ней привлечены высококвалифицированные эксперты из Великобритании, Грузии, Австрии, Болгарии и Италии, а также местные специалисты, имеющие большой опыт законотворчества. Ожидается, что новый закон будет внесен на рассмотрение в Кабинет Министров Республики Узбекистан в конце мая текущего 2020 года.
Также Министерством энергетики совместно с Азиатским банком развития и Всемирным банком начата работа по разработке модели конкурентного рынка электроэнергии, переход на который предполагается осуществить с 2023 года. Азиатским банком развития и Всемирным банком представлены международные эксперты – консультанты из Грузии, США и Турции, имеющие многолетний теоретический и практический опыт в сфере реформирования электроэнергетического сектора. Командой специалистов Проектного офиса при Министерстве энергетики, а также международными экспертами – консультантами проводится изучение перспективных моделей рынка и путей перехода на рыночные отношения. Ожидается, что Концепция модели рынка электроэнергии и перехода на рыночные отношения будет внесена в Кабинет Министров страны к концу марта текущего года.
Еще одним этапом реформирования станет внедрение Электросетевого Кодекса (Grid Code), разработка которого начата Министерством энергетики совместно со Всемирным банком. К этой работе привлечены международные эксперты-консультанты из Сербии и Великобритании. Внедрение Электросетевого Кодекса позволит систематизировать и конкретизировать функции, права и обязанности энергетических компаний и потребителей электроэнергии. Согласно планам, внесение проекта Grid Code на рассмотрение правительства ожидается к концу мая текущего года.