ТАБИИЙ ГАЗДАН НОҚОНУНИЙ ФОЙДАЛАНИШ ҲОЛАТЛАРИ АНИҚЛАНДИ
Энергетика вазирлги ҳузуридаги “Ўзнефтгазинпекция”, Мажбурий ижро бюроси ҳамда “Ҳудудгазтаъминот” АЖ билан биргаликда табиий газдан фойдаланиш қоидаларининг бузилишини олдини олиш бўйича амалга оширилаётган профилактика чора-тадбирлар доирасида жорий йил январь ойидан 4 февралига қадар Республика ҳудудлари бўйича  табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш бўйича 900 га яқин қоидабузарликлар аниқланди.
Унга кўра, умумий фойдаланилган ноқонуний газ ҳажми миқдори 9 млн. 200 минг метр кубни ташкил этди.
Бўлиб ўтган тадбирлар давомида энг жиддий ҳуқуқбузарликлар Қорақалпоғистон Республикасида аниқланди. “РУАД” МЧЖ га қарашли асфалт заводида жами 67 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолати аниқланди.
Бундан ташқари, Сирдарё вилоятининг Гулистон шаҳрида жойлашган керамик буюмлари ишлаб чиқарувчи “Ходжимаматов” корхонаси томонидан газ тармоқларига ноқонуний равишда уланиш ҳолати аниқланган. Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра 48 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолати аниқланди.
Тошкет вилоятида ҳам табиий газ таъминоти тизимига ўзбошимчалик билан уланиш ҳолатлари аниқланган. Қибрай туманида жойлашган  У.Шаддулаевга тегишли иссиқхона хўжалиги томонидан жами 123 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолати аниқланди.
Яна бир табиий газдан ноқонуний фойдаланиш  ҳолати Тошкент туманида аниқланди. А.Воҳидовга тегишли иссиқхона хўжалиги томонидан жами 60 минг метр куб ҳажмдаги табиий газдан ноқонуний равишда фойдаланиш ҳолати аниқланди.

ВЫЯВЛЕНЫ ФАКТЫ НАРУШЕНИЙ ПРАВИЛ ПОЛЬЗОВАНИЯ ПРИРОДНЫМ ГАЗОМ
Службой «Узнефтегазинспекциии» при Министервтве энергетики совместно с АО «Худудгазтаъминот» и Бюро принудительного исполнения в ходе профилактических мероприятий по предотвращению нарушений правил пользования природным газом, было выявлено около 900 случаев нарушений, объем которых составил 9 млн 200 тыс. куб. м.
Мероприятия проводились с начала января по 4 февраля т.г. по регионам республики.
В ходе профилактических мероприятий наиболее серьезные правонарушения выявлены в Республике Каракалпакстан. На предприятии по производству асфальта ООО «РУАД», объемы незаконного потребления природного газа составили 67 тыс. куб. м.
В городе Гулистан Сырдарьинской области был обнаружен цех по производству керамических изделий, принадлежащий предприятию «Ходжимаматов» и использующий природный газ без каких-либо, разрешений, подключившийся к газовым сетям самовольно. Ущерб по предварительным подсчетам составил 48 тыс. куб. м. природного газа.
Еще несколько фактов самовольного подключения к системе газоснабжения выявлены в Ташкентской области. Свыше 123 тыс. куб. м, природного газа незаконно использовали в тепличном хозяйстве, принадлежащего предпринимателю У. Шаддулаеву в Кибрайском районе.
Факт самовольного подключения также обнаружен в Ташкентском районе. На территории собственного участка, принадлежащего гражданину Вохидову А., было сооружено тепличное хозяйство и незаконно растрачено более 60 тыс. куб. м.