ЎЗБЕКИСТОН ҚОЗОҒИСТОН БИЛАН АТОМ ЭНЕРГЕТИКАСИ СОҲАСИДАГИ ҲАМКОРЛИКНИ РИВОЖЛАНТИРАДИ
2020 йил 5 февралда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Қозоғистон Республикаси экология, геология ва табиий ресурслар вазири М. Мирзагалиев бошчилигидаги делегация билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув давомида атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш соҳасида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантириш масалалари батафсил муҳокама қилинди.
Шунингдек, томонлар ахборот соҳасида ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатларни ривожлантириш ва атроф-муҳитга, шунингдек, атом энергиясининг экологияга таъсирини баҳолаш бўйича ҳамкорлик мавзуларига тўхталди.
Ўзбекистон Республикасида АЭС қурилиши бўйича лойиҳанинг амалга оширилиши, умуман давлат ядровий-энергетика дастурини амалга ошириш ва ядровий инфратузилмани яратиш, шунингдек ядровий хавфсизлик соҳасидаги халқаро ҳуқуқий воситаларни имплементация қилиш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида батафсил маълумот берилди.
Бундан ташқари,  хабар қилинишича, халқаро меъёрлар ва МАГАТЭ нинг талабларига мувофиқ яқин келажакда Ўзбекистон Республикаси ва қўшни давлатлар ҳудудида, шу жумладан, Қозоғистон Республикасида Ўзбекистон АЭС иншоотларини жойлаштириш ва улардан фойдаланишга доир фаолиятнинг атроф-муҳитга таъсирини баҳолаш бўйича жамоат эшитувлари ўтказилиши кутилмоқда.
Қозоғистон томони қўшни давлат томонидан атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш бўйича қабул қилинаётган чораларни ижобий баҳолади ва бундан буён атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш соҳасида яқиндан ҳамкорлик қилишни таклиф этди. Учрашув натижаларига кўра ушбу йўналишда биргаликда иш олиб бориш бўйича келишувга эришилди.

УЗБЕКИСТАН РАЗВИВАЕТ СОТРУДНИЧЕСТВО В ОБЛАСТИ АТОМНОЙ ЭНЕРГЕТИКИ С КАЗАХСТАНОМ
5 февраля 2020г. в Министерстве энергетики Республики Узбекистан состоялась встреча c делегацией Республики Казахстан во главе с министром экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан М.Мирзагалиевым.
В ходе встречи были подробно обсуждены вопросы развития двусторонних отношений в области мирного использования атомной энергии.
Стороны также затронули темы сотрудничества в области развития совместных усилий в информационной сфере и оценки воздействия на окружающую среду, а также экологии.
Детально была представлена информация о ходе реализации проекта по сооружению АЭС в Республике Узбекистан, о принимаемых мерах по реализации государственной ядерно-энергетической программы в целом и созданию ядерной инфраструктуры, а также по имплементации международных правовых инструментов в сфере ядерной безопасности.
Кроме этого, сообщено, что согласно международным нормам и требованиям МАГАТЭ в ближайшее время ожидается проведение общественных слушаний на территории Республики Узбекистан и сопредельных странах, в том числе в Республике Казахстан по Оценке воздействия на окружающую среду деятельности по размещению сооружений и эксплуатации Узбекской АЭС.
Казахстанская сторона положительно оценила принимаемые меры соседней страной в области мирного использования атомной энергией и предложило впредь тесно сотрудничать в области мирного использования атомной энергии. По итогам встречи достигнута договорённость совместно работать в данном направлении.