O‘zbekiston Prezidenti turkiyalik kompaniyalar rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, shu jumladan, mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Prezidentimizning yaqinda Anqaraga tashrifi davomida bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston-Turkiya Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishining yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi. Erishilgan kelishuvlar ijrosini jadallashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Kompaniyalar tomonidan istiqbolli loyihalarni amalga oshirish rejalari muhokama qilindi.
Yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilish va qurish, «yashil» energetika quvvatlarini barpo etish, qo‘shma geologik tadqiqotlar o‘tkazish va istiqbolli konlarni o‘zlashtirish loyihalari shular jumlasidan.
Ta’kidlash joizki, “Cengiz Holding” ishtirokida O‘zbekistonda ikkita loyiha muvaffaqiyatli yakunlandi – Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida umumiy quvvati 460 megavattli zamonaviy elektr stansiyalar ishga tushirildi. Bundan tashqari, Jizzax viloyatida quvvati 500 megavattdan ziyod bo‘lgan yana bir elektr stansiya qurilishi davom etmoqda.

Президент Узбекистана провел встречу с руководителями турецких компаний
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 июня принял делегацию турецких компаний «Cengiz Holding» и «Kalyon Holding» во главе с их председателями Мехметом Ченгизом и Джемалем Калёнджу.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества, в том числе реализации совместных проектов по развитию и модернизации отраслей экономики нашей страны.
С удовлетворением отмечены итоги заседания узбекско-турецкого Делового совета, состоявшегося в ходе недавнего визита Президента Узбекистана в Анкару. Подчеркнута необходимость ускоренной реализации достигнутых договоренностей.
Компаниями представлены планы по реализации перспективных проектов.
В их числе – модернизация и строительство дорожной инфраструктуры, создание мощностей «зеленой» энергетики, совместное проведение геологических изысканий и освоение перспективных месторождений.
Следует отметить, что с участием «Cengiz Holding» в Узбекистане были успешно завершены два проекта – введены в эксплуатацию современные электростанции в Ташкентской и Сырдарьинской областях общей мощностью 460 мегаватт. Продолжается строительство еще одной электростанции в Джизакской области мощностью свыше 500 мегаватт.