O‘zbekiston va Vengriya yoqilg‘i-energetika sohalarida hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilmoqda
• O‘zbekiston va Vengriya yoqilg‘i-energetika sohalarida hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilmoqda
O‘zbekistonning Vengriyadagi elchisi Oybek Shaxavdinov Markaziy va Sharqiy Yevropadagi eng yirik energetika korporatsiyalaridan biri – “MOL Group” kompaniyasi raisi va ijrochi direktori Jolt Xernadi bilan uchrashuv o‘tkazdi, deb xabar qilmoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Muloqot chog'ida Energetika, kimyo va neft-kimyo sohalarida tomonlar o'rtasidagi hamkorlikning mavjud va potensial imkoniyatlari ko'rib chiqiladi.
O'zbekiston bilan Vengriya o'rtasidagi ikki va ko'p tomonlama hamkorlik turli yo'nalishlarda, jumladan, bank, qurilish, qishloq xo'jaligi sohalarida muvaffaqiyatli rivojlanib borayotgani alohida ta'kidlandi.
O'zbekiston va "MOL Group" kompaniyasi o'rtasidagi uzoq muddatli samarali hamkorlikka umid bildirildi.
Uchrashuvda, shuningdek, tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar yuzasidan ham fikr almashildi.
"MOL Group" Markaziy va Sharqiy Yevropadagi yetakchi integratsiyalashgan neft va gaz korporatsiyasi hisoblanadi. Korporatsiya bosh qarorgohi Vengriya poytaxti Budapesht shahrida joylashgan. Kompaniya 40 dan ortiq mamlakatlarda faoliyat ko'rsatadi va butun dunyo bo'ylab 25 ming xodimga ega.

Узбекистан и Венгрия обсуждают возможности сотрудничества в топливно-энергетическом секторе
Посол Узбекистана Ойбек Шахавдинов встретился с председателем и главным исполнительным директором одной из крупнейших энергетических корпораций в Центральной и Восточной Европе «MOL Group» Жолтом Хэрнади, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
На встрече рассмотрены существующие и потенциальные возможности сотрудничества между сторонами в энергетической, химической и нефтехимической сферах. Состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.
Подчеркивалось, что двустороннее и многостороннее сотрудничество между Узбекистаном и Венгрией успешно развивается в различных направлениях, в том числе в банковской, строительной и сельскохозяйственной отраслях.
На встрече обсуждены перспективы долгосрочных плодотворных партнерских отношений Узбекистана и компании «MOL Group».
«MOL Group» — ведущая интегрированная нефтегазовая корпорация Центральной и Восточной Европы со штаб-квартирой в Будапеште. Компания осуществляет свою деятельность более чем в 40 странах и насчитывает 25 тысяч сотрудников по всему миру.