Energiya samaradorligini ta’minlash holati ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-iyul kuni tarmoq va hududlarda energiya samaradorligini oshirish chora-tadbirlari bo‘yicha hisobot bilan tanishdi.
Aholi o‘sib, korxona va muassasalar ko‘paygani sayin energiya resurslariga talab oshib borishi tabiiy. Mamlakatimizda shunga mutanosib energiya manbalarini va generatsiya quvvatlarini ko‘paytirish choralari ko‘rilmoqda. Shu bilan birga, bu quvvatlardan oqilona foydalanish, energiyani tejash ham juda zarur.
Shu maqsadda iqtisodiyot tarmoqlaridagi eski texnologiyalar energiya tejamkoriga almashtirilmoqda. Sanoat korxonalarida “yashil energiya” manbalari joriy qilinmoqda. Binolarni qurishda issiqlikni saqlovchi materiallardan foydalanilmoqda. Xonadonlar va ijtimoiy muassasalarda o‘rnatilgan quyosh panellari ularga qo‘shimcha quvvat bermoqda.
Joriy yil boshida hududlarda elektr energiyasi va tabiiy gazni tejash bo‘yicha maqsadli ko‘rsatkichlar shakllantirilgan edi. U, ishlab chiqarishga xalal bermagan holda, energiya iste’molini samarali tashkil etish orqali muayyan hajmlarni tejashga qaratilgan.
Yig‘ilishda shu boradagi ishlarning bajarilish holati ko‘rib chiqildi.
Energiya iste’molida o‘g‘irliklar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Masalan, bu yil 15 mingta holatda tabiiy gaz va 28 mingta holatda elektrdan o‘g‘irlik aniqlangan. Buning sababi – hozirgi tizimda noqonuniy ulanishlarning oldini olish emas, oqibati bilan kurashilayapti.
Shu bois bunday holatlarga yo‘l qo‘ymaslik, energiya sarfini qat’iy nazorat qilish, mas’ullarning javobgarligini oshirish zarurligi qayd etildi.
Xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda sohada qator loyihalar amalga oshirilmoqda, stansiyalar barpo etilmoqda. Bu yil barcha manbalar hisobidan 4 gigavattlik elektr stansiyalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari sohadagi investitsiyaviy loyihalarni, chet ellik sheriklar bilan erishilgan kelishuvlarni yuqori darajada amalga oshirish kerakligini ta’kidladi.
Shuningdek, yig‘ilishda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bo‘yicha ham axborot berildi.
Qayd etilganidek, 850 kilometr magistral tarmoq va 9 ta podstansiyani ta’mirlash bo‘yicha ishlar boshlangan. Bunga qo‘shimcha 595 kilometr elektr tarmog‘i qurilib, qator yangi podstansiyalar ishga tushiriladi. Issiqlik stansiyalari barqaror ishlashi uchun zarur yoqilg‘i, butlovchi va ehtiyot qismlar zaxiralari shakllantirilmoqda.
Mutasaddilarga energiya ishlab chiqarishni ko‘paytirish, infratuzilmani modernizatsiya qilib, energiya yetkazib berish uzluksizligini ta’minlash yuzasidan vazifalar qo‘yildi.

Рассмотрено состояние обеспечения энергоэффективности
Президент Шавкат Мирзиёев 1 июля ознакомился с отчетом о мерах по повышению энергоэффективности в отраслях и регионах.
По мере роста населения, количества предприятий и учреждений растет спрос на энергоресурсы. В нашей стране принимаются соответствующие меры по увеличению генерирующих мощностей и освоению альтернативных источников энергии. Вместе с тем очень важно рационально использовать эти мощности, экономить энергию.
С этой целью старые технологии в отраслях экономики заменяются энергосберегающими. На промышленных предприятиях внедряются источники "зеленой" энергии. При строительстве зданий используются теплоизоляционные материалы. Солнечные панели, установленные в домах и социальных учреждениях, дают им дополнительную мощность.
В начале текущего года были сформированы целевые показатели по экономии электроэнергии и природного газа в регионах. Они направлены на экономию определенных объемов за счет эффективной организации энергопотребления, не мешая при этом производству.
На совещании рассмотрена проводимая работа в этом направлении.
Указано на высокую долю хищений в энергопотреблении. Например, в этом году в 15 тысячах случаев выявлены кражи природного газа и в 28 тысячах случаев - электроэнергии. Причина этого в том, что борьба ведется не с предотвращением, а с последствиями незаконных подключений.
В связи с этим отмечена необходимость недопущения подобных ситуаций, строгого контроля за потреблением энергии, повышения ответственности должностных лиц.
В сотрудничестве с зарубежными компаниями в отрасли реализуется ряд проектов, строятся электростанции. В этом году за счет всех источников планируется запустить электростанции мощностью 4 гигаватта.
Глава нашего государства подчеркнул необходимость качественной реализации инвестиционных проектов и достигнутых с зарубежными партнерами договоренностей.
На совещании также представлена информация о подготовке к осенне-зимнему сезону.
Отмечалось, что начаты работы по ремонту 850 километров магистральных сетей и 9 подстанций. Кроме того, будет построено 595 километров линий электропередачи и введен ряд новых подстанций. Формируются запасы топлива, комплектующих и запасных частей, необходимых для стабильной работы тепловых станций.
Перед ответственными лицами поставлены задачи по увеличению производства энергии, модернизации инфраструктуры и обеспечению бесперебойной поставки энергии.