ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИДА САУДИЯ АРАБИСТОНИ БИЛАН ЛОЙИҲАЛАРНИНГ АМАЛГА ОШИРИЛИШИ МУҲОКАМА ҚИЛИНДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов 2020 йил 7 февралда «ACWA POWER» компанияси Бошқаруви раиси Муҳаммад А. Абунаян бошчилигидаги Саудия Арабистони делегацияси билан музокаралар ўтказди.
Хорижий делегация таркибига шунингдек Миллий компанияларни ривожлантириш бўйича дастур раҳбари Бадр бин Иброҳим ал-Бадр, Саудия Арабистонининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Хишом Мишъал бин Сувайлим ал-Сувайлим ва ушбу компаниянинг масъул шахслари ҳам кирган.
Музокаралар давомида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш жараёни ва келгуси ҳамкорлик истиқболлар муҳокама қилинди.
Энергетика вазирлиги томонидан «ACWA POWER» компанияси билан биргаликда Сирдарё вилоятида умумий қуввати 1250 МВт га тенг ИККИта буғ-газ қурилмасини (БГҚ) барпо этиш бўйича лойиҳа амалга оширилмоқда. Томонлар ўртасида 2019 йил 20-21 сентябрда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган Энергетика инвестициявий форуми доирасида Лойиҳани амалга оширишнинг асосий шартлари тўғрисидаги битим имзоланган.
Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг мавжуд Сирдарё ИЭС ёнида ҳар бирининг иккита буғ-газ қурилмаси бўлган иккита электр станцияни (жами 4 БГҲ, ҳар бирининг қуввати 650–700 МВт) қуриш тўғрисидаги топшириғига (02.10.2019 й.даги №21658-хх-сонли) мувофиқ амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида «AСWA Power» компанияси қиймати 1,0 млрд. долларга тенг тўғридан тўғри инвестициялар ҳисобига (ҳисоб-китобларга кўра) иккита БГҚ ни лойиҳалаштириш, етказиб бериш ва қурилишини таъминлайди.
Бунда инвестор томонидан ФИК 60% дан юқори бўлган БГҚ нинг энг сўнгги моделларидан фойдаланилади, улар йилига 10,0 млрд. кВт.с га яқин электр энергияни ишлаб чиқаради.
Буғ-газ қурилмаларини жойлаштириш учун Энергетика вазирлиги Сирдарё вилояти ҳокимлиги ва Халқаро молия корпорацияси томонидан Боёвут туманида ва Сирдарё вилоятининг Ширин шаҳрида майдончалар аниқланган.
Ҳозирги пайтда вазирликлар ва идоралар томонидан бирга ишлаб чиқилган Инвестициявий битим ва Электр энергияни харид қилиш тўғрисидаги битим лойиҳалари якунланиш босқичида.
Айни пайтда, «ACWA Power» компанияси билан бирга Навоий вилоятида ДХШ шартлари асосида қуввати 500 МВт га тенг шамол электр станциясини қуриш бўйича битимни имзолашга доир тадбирлар амалга оширилмоқда (2022 йилда ишга туширилиши мўлжалланмоқда). Ушбу лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг №06/1-3194 04.10.2019 й.даги топшириғи доирасида амалга оширилмоқда.
Мазкур лойиҳа бўйича қурилиш учун салоҳиятли майдончаларни аниқлашга оид ва бошқа зарур тадбирлар амалга оширилмоқда.
Музокаралар давомида томонлар ўртасидаги қўшма лойиҳалар босқичларини белгиланган ишлар жадвалига мувофиқ амалга ошириш тўғрисида келишувга эришилди.
Шу билан бирга, томонлар Республиканинг Сирдарё вилоятидаги техникум негизида биргаликда кадрлар тайёрлаш бўйича Ўзаро англашув тўғрисидаги меморандумни имзолаш ҳақида келишиб олди.

В МИНЭНЕРГО ОБСУЖДЕН ХОД ПРОЕКТОВ С САУДОВСКОЙ АРАВИЕЙ
Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов провел 7 февраля 2020 года переговоры с делегацией Саудовской Аравии, которую возглавлял председатель Правления компании «ACWA POWER» Мухаммад А. Абунаян.
В состав зарубежной делегации также вошли руководитель программы по развитию национальных компаний Бадр бин Иброхим ал-Бадр, Чрезвычайный и полномочный посол Саудовской Аравии в Республике Узбекистан Хешам Мешаал Аль Сувейлим и ответственные лица данной компании.
В ходе переговоров обсужден ход совместных проектов и перспективы дальнейшего сотрудничества.
Министерством энергетики совместно с «ACWA POWER» реализуется проект по строительству ДВУХ парогазовых установок (ПГУ) общей мощностью 1250 МВт в Сырдарьинской области. Между сторонами заключено Соглашение об основных условиях реализации проекта, подписанное в рамках Энергетического инвестиционного форума, состоявшегося 20-21 сентября 2019 года в г. Ташкенте.
Данный проект реализуется в соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан (от 02.10.2019 г. №21658-хх) о строительстве рядом с существующей Сырдарьинской ТЭС двух теплоэлектростанции, каждая с двумя парогазовыми установками (итого 4 ПГУ, каждая с мощность 650–700 МВт.).
В рамках проекта компания «AСWA Power» обеспечит проектирование, поставку и строительство двух ПГУ за счет прямых иностранных инвестиций на сумму 1,0 млрд. долл. (расчетно).
При этом инвестором используются последние модели парогазовых установок с КПД более 60%, с выработкой порядка 10,0 млрд. кВт.ч в год.
Для размещения парогазовых установок Министерством энергетики совместно с хокимиятом Сырдарьинской области и Международной финансовой корпорацией определены площадки в Боёвутском районе и городе Ширин Сырдарьинской области.
В настоящее время на стадии завершения находятся Проекты Инвестиционного соглашения и Соглашения о закупе электроэнергии, проработанные совместно с министерствами и ведомствами.
Наряду с этим, проводятся мероприятия по подписанию с компанией «ACWA Power» Соглашения по строительству ветровой электростанции мощностью 500 МВт в Навоийской области на условиях ГЧП (срок ввода в эксплуатацию намечен на 2022 год). Данный проект реализуется в рамках исполнения поручения Кабинета Министров Республики Узбекистан от 04.10.2019 г. №06/1-3194.
По данному проекту начата работа по определению потенциальных площадок для строительства и другие необходимые мероприятия.
В ходе переговоров сторонами была достигнута договоренность о реализации этапов совместных проектов в соответствии с намеченными графиками работ.
Вместе с тем, стороны договорились подписать меморандум о взаимопонимании по совместной подготовке кадров на базе техникума в г.Ширин Сырдарьинской области Республики.