O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiy davlatlar tashkilotining sammitidagi nutqi
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiy davlatlar tashkilotining sammitidagi nutqi
Tadbirni yuksak darajada tashkil etayotgani uchun Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti, hurmatli Ilhom Haydarovich Aliyev Janobi Oliylari nomiga aytilgan samimiy minnatdorlik so‘zlariga to‘liq qo‘shilaman.
Hurmatli Prezident Qasim-Jomart Kemelevich Toqayev Janobi Oliylariga Qozog‘istonning Tashkilotimizga samarali raislik qilayotgani uchun alohida tashakkur aytmoqchiman.
Sizlar bilan turkiy dunyoning madaniyat poytaxtlaridan biri bo‘lgan Shusha shahrida ko‘rishib turganimizda chuqur ma’no mujassam. Go‘zal Qorabog‘ning durdonasi hisoblangan bu muqaddas shahar Ozarbayjon xalqining so‘nmas jasorati, tengsiz matonati, chin mardlik va birdamligini yaqqol namoyon etgan tarixiy g‘alabaning yorqin timsolidir.
XX asrning buyuk siyosat va jamoat arbobi, mustaqil Ozarbayjon davlatining asoschisi, muhtaram Haydar Aliyev ta’biri bilan aytadigan bo‘lsak, “Shushasiz – Qorabog‘, Qorabog‘siz Ozarbayjon bo‘lmaydi”.
Darhaqiqat, ushbu betakror shahar, nafaqat Ozarbayjon, balki barcha turkiy xalqlar qalbida alohida ehtirom va faxr-iftixor tuyg‘ularini uyg‘otib kelmoqda.
Bugungi kunda tarixiy adolat qaror topgan va yana Ozarbayjon bag‘riga qaytgan Qorabog‘da hurmatli Ilhom Haydarovich rahbarligida amalga oshirilayotgan ulkan bunyodkorlik ishlariga, me’moriy obidalar va madaniy yodgorliklarni qayta tiklash borasidagi mislsiz jonbozlikka kecha bevosita guvoh bo‘ldik. Siz, aziz qardoshimizning bunday ezgu ishlaringiz yaqin do‘stlar sifatida barchamizga albatta cheksiz quvonch va g‘urur bag‘ishlaydi. Birgalikdagi sa’y-harakatlarimiz va alohida e’tiborimiz bilan ushbu bebaho shahar timsolida butun Qorabog‘ kelgusida abadiy do‘stligimizning chinakam ramziga aylanishiga ishonaman.
Biz bundan besh yil muqaddam aynan Ozarbayjon zaminida Turkiy davlatlar tashkilotiga a’zo bo‘lib kirgan edik. O‘tgan qisqa davrda 30 dan ortiq muhim yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli va keng qamrovli hamkorlikni yo‘lga qo‘ydik.
Ushbu sammitimiz global xavf va xatarlar ortib, o‘zaro ishonch inqirozi tobora kuchayib borayotgan bir sharoitda o‘tmoqda. Bunday murakkab vaziyatda azaliy qardoshlik ruhidan kuch olayotgan aloqalarimizni sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarishni, umumiy yondashuvlarni ishlab chiqishni davrning o‘zi taqozo etmoqda. Shu ma’noda, bugungi yig‘ilishimiz “Transport, o‘zaro bog‘liqlik va iqlim harakati orqali barqaror kelajakni bunyod etish” shiori ostida o‘tayotgani dolzarb ahamiyatga ega.
Quyidagi ustuvor masalalarga diqqatingizni qaratmoqchiman.
Savdo va transport yo‘llarini rivojlantirish.
Tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasida savdo hajmi barqaror o‘smoqda.
O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, umumiy o‘zaro tovar aylanmamiz hajmi 27 foizga oshdi. Bunday yuqori o‘sish sur’atlari joriy yilda ham kuzatilmoqda. Uni bardavom saqlab qolishdan manfaatdormiz.
Mamlakatlarimiz bugungi kunda dunyoning asosiy bozorlariga chiqish hamda Buyuk ipak yo‘lini yangi tarixiy sharoitda qayta tiklash uchun qattiq bel bog‘lagan.
Albatta, so‘nggi yillarda Tashkilot doirasida bu sohadagi hamkorlikning huquqiy asoslari mustahkamlanmoqda, raqamli tizimlar ishga tushirilmoqda. Natijada Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi orqali yuk tashish hajmi muttasil o‘sib bormoqda. Biznes uchun eng ma’qul tariflarni joriy etish ushbu yo‘lakning raqobatdoshligi va jozibadorligini keskin oshirishi shubhasiz.
Biz “Yagona oyna” tizimi yo‘lga qo‘yilishidan, bojxona-chegara o‘tkazish punktlarining uzluksiz ishlashi ta’minlanishidan manfaatdormiz.
O‘tgan hafta Toshkentda tashkil etilgan Turkiy davlatlar logistika markazlari va yuk tashuvchilari alyansini Tashkilotimizning transport sohasidagi kun tartibini shakllantirish va ustuvor vazifalarini amalga oshirishda keng jalb etish maqsadga muvofiqdir.
Tashkilotimiz doirasida Temir yo‘l ma’muriyatlari kengashini tuzish va uning direksiyasini Toshkent shahrida joylashtirish haqidagi taklifimizni ma’qullaysizlar, deb ishonaman.
Topshiriq bersak, navbatdagi sammitimizga qadar savdo va transport vazirlarimiz xalqaro koridorlar imkoniyatlaridan yanada unumli foydalanish va avtotashuvlarni to‘liq raqamlashtirish, “yashil” yo‘laklar yaratish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni birgalikda ishlab chiqadi.
Iqlim o‘zgarishlariga qarshi birgalikda kurashish.
Tashkilotimiz hududi iqlim o‘zgarishidan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan mintaqalardan biri, desak, bu ayni haqiqatdir.
Mavjud muammolarni tizimli hal etish uchun bizning tashabbusimiz asosida vazirlar darajasida Turkiy ekologiya kengashini tuzish taklifini ma’qullaysizlar, deb ishonaman. Mazkur tuzilma qarorgohini ekologik ofatdan eng ko‘p zarar ko‘rgan hudud – Orolbo‘yidagi yirik shahar Nukusda joylashtirish ayni muddao bo‘lar edi.
Shu o‘rinda turkiy dunyo bugungi kunda iqlim bo‘yicha xalqaro hamkorlikda o‘zining yuksak o‘rni va baland ovoziga ega bo‘lib borayotganini alohida g‘urur bilan ta’kidlamoqchiman.
Joriy yilning noyabr oyida Bokuda o‘tkaziladigan Birlashgan Millatlar Tashkilotining XXIX Iqlim sammiti (COP – 29) barcha mamlakatlarimiz uchun ulkan tarixiy voqea bo‘ladi.
Iqlim o‘zgarishlari bo‘yicha dunyo yetakchilari sammiti muvaffaqiyatli o‘tishiga chin dildan tilakdoshmiz. Biz mazkur nufuzli anjumanda faol ishtirok etishga va bu borada Ozarbayjonga har tomonlama ko‘maklashishga tayyormiz.
Muqobil energetika.
Biz 2030-yilgacha qayta tiklanuvchi energiya quvvatlarini keskin oshirish va energetika balansida ularning ulushini 40 foizga yetkazishni maqsad qilganmiz.
Sheriklarimiz bilan birga yiliga 2 gigavatt quvvatdagi yangi shamol va quyosh elektr stansiyalarini ishga tushirmoqdamiz. Ushbu loyihalar davlat-xususiy sheriklik tamoyili asosida, to‘g‘ridan to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar hisobidan amalga oshirilmoqda.
Qo‘shni Qirg‘izistonda gidroelektr stansiyalarini Qozog‘iston bilan birgalikda qurish ishlarini ham boshlayapmiz.
Muqobil energetika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida “Yashil energetika sari turkiy harakat” konsepsiyasini qabul qilishning vaqti-soati keldi, deb o‘ylayman.
Turkiy dunyo xalqlari o‘z taraqqiyotining turli davrlarida umumbashariy sivilizatsiya rivojiga mislsiz hissa qo‘shganlar.
Nomlarini jahon ahli yaxshi biladigan ulug‘ alloma va ulamolarimiz ikkita buyuk Renessansga asos solishgan. Bu azal-azaldan xalqlarimiz hayotida inson kapitali naqadar yuqori bo‘lganidan darak beradi.
Biz zamonaviy “bilimlar iqtisodiyoti”ni qurish, kreativ iqtisodiyotni rivojlantirish uchun raqamli texnologiyalar, blok-cheyn, bulutli, kvant hisoblash texnologiyalari, robototexnika, “to‘rtinchi sanoat” kadrlarini tayyorlash sohalarida hamkorlikni kuchaytirishdan manfaatdormiz. Buning uchun Turkiy davlatlar tashkilotining Inson kapitalini rivojlantirish ilmiy-tadqiqot markazini tashkil etish bo‘yicha tashabbusni ilgari suramiz va uni yurtimizda joylashtirishga tayyormiz.
Tashkilot shafeligida aniq fanlar bo‘yicha Yoshlar turkiy olimpiadasi va Butunjahon turkshunoslar kongressini tashkil etishni hamda ularni kelgusi yili O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif etamiz.
To‘qqiz oydan buyon G‘azo sektorida kechayotgan qonli urush oqibatlari bizni chuqur qayg‘u va iztirobga solmoqda. To‘qnashuvlar 40 mingga yaqin aholi, ayniqsa, ayollar va bolalar hayotiga zomin bo‘lganini hech bir sabab va bahona bilan oqlab bo‘lmaydi.
Biz zo‘ravonliklarni zudlik bilan to‘xtatishga, tinchlik jarayonlarini tezroq boshlashga chaqiramiz.
Mustaqil va ozod Falastin davlatining tashkil etilishi Yaqin Sharqda strategik barqarorlik va tinchlikni ta’minlashning eng asosiy shartidir.
Yana bir muhim masala.
Ming afsuski, jahonning boshqa mintaqalarida urush va mojarolar kuchayib borayotgani oqibatida yon qo‘shnimiz bo‘lgan va ko‘p millionli turkiy xalqlar istiqomat qilayotgan Afg‘onistondagi vaziyat xalqaro hamjamiyat e’tiboridan chetda qolib ketmoqda.
O‘zbekiston afg‘on xalqiga zarur yordam ko‘rsatishni bundan buyon ham davom ettiradi.
Afg‘onistonning xorijdagi “muzlatilgan” moliyaviy aktivlarini qaytarish mamlakatdagi ijtimoiy vaziyatni yumshatishga xizmat qilishiga ishonamiz.
Yangi voqelik sharoitida Afg‘oniston masalasi bo‘yicha Tashkilotimiz a’zolarining umumiy va yakdil yondashuvlarini ishlab chiqish masalalari tashqi ishlar vazirlarimiz muloqotlarida asosiy muhokama mavzusi bo‘lishi lozim.
Hurmatli do‘stlar!
Bugun ilgari surilgan barcha taklif va tashabbuslar “Turkiy nigoh – 2040” konsepsiyasi hamda Samarqand shahrida qabul qilingan Turkiy davlatlar tashkilotining besh yillik strategiyasi mazmuniga mos va uyg‘undir.
Anjuman kun tartibiga kiritilgan Qorabog‘ deklaratsiyasining imzolanishini to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите Организации тюркских государств
• Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на саммите Организации тюркских государств
Полностью присоединяюсь к словам искренней признательности в адрес Президента Азербайджанской Республики, Его Превосходительства уважаемого Ильхама Гейдаровича Алиева за организацию саммита на высоком уровне.
Хочу выразить особую благодарность Президенту Республики Казахстан, Его Превосходительству уважаемому Касым-Жомарту Кемелевичу Токаеву за эффективное председательство Казахстана
в нашей Организации.
Имеет глубокий смысл, что мы с вами встретились в городе Шуше, одной из культурных столиц тюркского мира. Этот священный город, жемчужина прекрасного Карабаха является ярким символом исторической победы азербайджанского народа, продемонстрировавшего беспримерное мужество, непоколебимую стойкость и единство.
Как сказал выдающийся политический и общественный деятель ХХ века, основатель независимого государства Азербайджан, уважаемый Гейдар Алиев, «без Шуши нет Карабаха, без Карабаха нет Азербайджана».
Действительно, этот неповторимый город вызывает чувство особой гордости не только у народа Азербайджана, но и у всех тюркских народов.
Вчера мы стали непосредственными свидетелями осуществляемой под руководством уважаемого Президента Ильхама Алиева огромной созидательной работы в Карабахе, который после восстановления исторической справедливости вновь вернулся в родной Азербайджан, и видим беспримерную самоотверженность в восстановлении памятников культуры и архитектуры. Ваши благородные дела, дорогой брат, наполняют всех нас, ваших близких друзей, огромной радостью и гордостью. Уверен, что в будущем благодаря нашим совместным усилиям и особому вниманию к этому уникальному городу весь Карабах станет настоящим символом нашей вечной дружбы.
Именно на земле Азербайджана пять лет назад мы вступили в Организацию тюркских государств. За короткий период наладили взаимовыгодное и масштабное сотрудничество более чем по 30 ключевым направлениям.
Нынешний саммит проходит в условиях нарастающих глобальных угроз и вызовов, все более усиливающегося кризиса взаимного доверия. В такой сложной обстановке само время требует поднять на качественно новый уровень развитие наших связей, берущих силу в нашем историческом духовном братстве, и выработать общие подходы. В этом смысле тема нашего сегодняшнего заседания «Построение устойчивого будущего посредством транспортной взаимосвязанности и борьбы с изменением климата» представляется весьма актуальной.
Хочу обратить ваше внимание на следующие приоритетные вопросы.
Развитие торговли и транспортных путей.
Между странами Организации устойчиво растут объемы торговли. По итогам прошлого года наш взаимный товарооборот увеличился на 27 процентов. Такие же высокие темпы роста наблюдаются и в этом году. Мы заинтересованы в том, чтобы их сохранить.
Сегодня наши страны решительно нацелены на выход к основным мировым рынкам и возрождение Великого шелкового пути в новых исторических условиях.
В последние годы в рамках Организации укрепляются правовые основы сотрудничества в этой сфере, внедряются современные цифровые системы.
В результате постоянно растут объемы грузоперевозок по Транскаспийскому международному транспортному коридору. Введение оптимальных тарифов для бизнеса, несомненно, значительно повысит конкурентоспособность и привлекательность этого коридора.
Мы заинтересованы в налаживании системы «Единое окно», обеспечении непрерывной работы таможенно-пограничных пропускных пунктов.
К формированию повестки дня и реализации приоритетных задач нашей Организации в сфере транспорта считаем целесообразным широко привлечь Альянс логистических центров и грузоотправителей тюркских государств, созданный на прошлой неделе в Ташкенте.
Уверен, вы одобрите наше предложение о формировании в рамках Организации Совета железнодорожных администраций и размещении его дирекции в Ташкенте.
Мы могли бы дать поручения министрам торговли и транспорта, чтобы до нашего очередного саммита они совместно разработали комплексные меры по наиболее эффективному использованию возможностей международных коридоров, полной цифровизации автоперевозок и созданию «зеленых» коридоров.
Совместная борьба с изменениями климата.
Будет правильным сказать, что наша Организация охватывает регион, которому нанесен наибольший ущерб от изменения климата.
Надеюсь, вы поддержите нашу инициативу о создании Тюркского экологического совета на уровне министров для системного решения существующих проблем. Было бы целесообразно разместить штаб-квартиру данной структуры в Нукусе – крупном городе Приаралья, региона, больше всех пострадавшего от экологического бедствия.
В этой связи хочу с особой гордостью отметить, что сегодня голос тюркского мира все громче звучит в сфере международного климатического сотрудничества.
Предстоящий 29-й Климатический саммит (COP–29) Организации Объединенных Наций, который пройдет в ноябре этого года в городе Баку, станет большим историческим событием для всех наших стран.
Искренне желаю успешного проведения саммита мировых лидеров по изменению климата. Мы готовы принять активное участие в этом авторитетном форуме и оказать Азербайджану всестороннее содействие.
Альтернативная энергетика.
Мы в Узбекистане поставили цель до 2030 года кардинально увеличить мощности возобновляемой энергетики страны и довести ее долю в энергетическом балансе до 40 процентов.
Совместно с нашими партнерами запускаем новые ветряные и солнечные электростанции мощностью 2 Гигаватта в год. Эти проекты реализуются на основе принципов государственно-частного партнерства за счет прямых иностранных инвестиций.
Мы также приступаем совместно с Казахстаном к работе по строительству гидроэлектростанций в соседнем Кыргызстане.
Думаю, настало время принять Концепцию «Тюркское движение к «зеленой» энергетике» в целях расширения сотрудничества в этой сфере.
Народы тюркского мира в разные периоды своего развития внесли огромный вклад в цивилизационный прогресс.
Наши выдающиеся мыслители и улемы, хорошо известные мировой общественности, заложили фундамент двух великих эпох Ренессанса. Это свидетельствует о том, каким высоким человеческим капиталом издревле обладали наши народы.
Мы заинтересованы в том, чтобы усилить сотрудничество в создании современной «экономики знаний», в сферах цифровых технологий для развития «креативной экономики», блок-чейн и облачных технологий, квантового вычисления, робототехники, подготовки кадров «четвертой промышленности».
С этой целью выдвигаем инициативу о создании Научно-исследовательского центра развития человеческого капитала Организации тюркских государств и готовы разместить его в нашей стране.
Предлагаем организовать под эгидой Организации Молодежную тюркскую олимпиаду по точным наукам и Всемирный конгресс тюркологов и провести их в будущем году в Узбекистане.
Последствия кровопролитной войны в секторе Газа, которая длится уже девять месяцев, повергают нас в глубокую скорбь. Ничем нельзя оправдать столкновения, которые привели к гибели около 40 тысяч жителей, особенно женщин и детей.
Призываем к немедленному прекращению насильственных действий, безотлагательному началу мирного процесса.
Основным условием обеспечения стратегической стабильности и мира на Ближнем Востоке является создание независимого и свободного государства Палестина.
Еще один важный вопрос.
К большому сожалению, из-за ужесточения войн и конфликтов в других регионах мира ситуация в соседнем Афганистане, где проживают миллионы представителей тюркских народов, вышла из поля зрения международной общественности.
Узбекистан продолжит оказывать необходимую помощь афганскому народу.
Убеждены, что возвращение замороженных за рубежом финансовых активов Афганистана будет служить смягчению социальной ситуации в стране.
В новых реалиях вопросы выработки государствами – членами Организации общих и единых подходов по Афганистану должны стать основной повесткой переговоров наших министров иностранных дел.
Все выдвинутые сегодня предложения и инициативы созвучны сути и содержанию Концепции «Тюркское видение – 2040» и принятой в Самарканде пятилетней стратегии Организации тюркских государств.
Мы полностью поддерживаем подписание Карабахской декларации, включенной в повестку дня нынешнего форума.