Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида 2020 йил 7 февралда Сингапур Республикасининг савдо ва саноат бўйича катта давлат вазири Кун Ко По бошчилигидаги делегацияси билан музокаралар ўтказилди.
Учрашувда Сингапур Республикасининг Фавқулодда ва мухтор элчиси Зулфиқли Бахаруддин иштирок этди.
Ўзбекистон томонидан музокараларда шунингдек «Ўзкимёсаноат» АЖ раҳбарияти аъзолари ҳам иштирок этди.
Томонлар Сингапур компаниялари иштирокида Ўзбекистонда турли соҳаларда амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳамда ҳамкорликни кенгайтириш имкониятларини муҳокама қилди.
Хусусан, ҳозирги пайтда «Индорама» компанияси билан ҳамкорликда «Қўқон суперфосфат заводи» АЖ ни янада модернизация қилиш ва мавжуд қувватларини кенгайтириш бўйича лойиҳани амалга оширилиши давом эттирилмоқда. Сингапур компаниясининг инвестициявий мажбуриятлари $67,0 млн. ни ташкил этади. Биринчи босқичда суперфосфат ишлаб чиқариш қувватларини 350 минг тоннага етказиш, иккинчи босқичда – завод томонидан ўғитларнинг янги турларини ишлаб чиқариш концепциясини тайёрлаш режалаштирилган.
Шунингдек «Индорама» компанияси пахтачилик-тўқимачилик соҳасига фаол инвестициялар йўналтирмоқда ва бошқа истиқболли лойиҳаларда иштирок этиш масалаларини ишлаб чиқмоқда.
Сингапур томони Сингапур хусусий бизнесининг қуёш электрстанцияларини қуриш бўйича лойиҳаларда иштирок этишдан манфаатдорлигини таъкидлади.
Музокаралар давомида томонлар ўртасида энергетика ва кимё тармоғидаги истиқболли лойиҳаларни, хусусийлаштириш объектларини ўрганиш, шунингдек Ўзбекистонда ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни, шу жумладан, Сингапур тажрибасидан фойдаланган ҳолда, ташқи бозорда сотиш бўйича келишувларга эришилди.

В МИНЭНЕРГО ОБСУДИЛИ АКТИВИЗАЦИЮ ПАРТНЕРСТВА С СИНГАПУРОМ
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 7 февраля 2020 года состоялись переговоры с делегацией Республики Сингапур во главе с старшим государственным министром торговли и промышленности этой страны Кун Ko По.
Во встрече принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Сингапур Зулфикли Бахаруддин.
С узбекской стороны в переговорах также приняли участие члены руководства АО «Узкимёсаноат».
Стороны обсудили реализуемые в Узбекистане проекты с участием сингапурских компаний в различных сферах и возможности расширения сотрудничества.
В частности, в настоящее время продолжается реализация с компанией «Индорама» проекта дальнейшей модернизации и расширения действующих мощностей АО «Кукон суперфосфат заводи». Инвестиционные обязательства сингапурской компании $67,0 млн. На первом этапе запланировано увеличение мощности производства суперфосфата до 350 тыс. тонн, на втором - разработка концепции производства заводом новых видов удобрений.
Также компания «Индорама» активно инвестирует в хлопково-текстильную отрасль и прорабатывает вопросы участия в других перспективных проектах.
Сингапурская сторона отметила заинтересованность участия частного бизнеса Сингапура в проектах по строительству солнечных электростанций.
В ходе переговоров сторонами достигнута договоренность об изучении перспективных проектов в энергетической и химической отраслях, объектов приватизации, а также реализации продукции, производимой в Узбекистане, на внешних рынках, в том числе, используя опыт Сингапура.