Buyuk Britaniya kompaniyasi O‘zbekiston bilan energetika sohasida hamkorlik istiqbollarini o‘rganmoqda
• Buyuk Britaniya kompaniyasi O‘zbekiston bilan energetika sohasida hamkorlik istiqbollarini o‘rganmoqda
LONDON, 11-iyul. O‘zbekiston elchisi Ravshan Usmanov Britaniyaning “Ethos Energy” kompaniyasining mintaqaviy menejeri Nil Adam bilan muzokara o‘tkazdi.
Britaniya vakiliga O'zbekistonda iqtisodiyotning barqaror o'sishini ta’minlash va aholining farovonlik darajasini oshirish, yoqilg'i-energetika resurslariga bo'lgan talab va ehtiyojni qanoatlantirishga qaratilgan neft-gaz, energetika, ko'mir, kimyo, qurilish industriyasini rivojlantirishning uzoq muddatli strategiyasi doirasida amalga oshirilayot ishlar haqida so'zlab berildi.
Nil Adam O'zbekistonda energetika sohasida olib borilayotgan islohotlarni yuqori yuqori baholadi.
Uchrashuv natijasida O'zbekiston bilan iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohaning energiya samaradorligini oshirish, energiya tejovchi texnologiyalar va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng joriy etish bo'yicha hamkorlik istiqbollarini o'rganish to'g'risida kelishib olindi.
"Ethos Energy" kompaniyasi energetika sohasida gaz va bug' turbinalari, generatorlar va transformatorlar uchun servis hizmatlarini taqdim etadi. Shuningdek, neft-gaz sohasida kompressorlar, turbinalar, generatorlar va dvigatel komponentlarini ta’mirlash bilan shug'ullanadi. Kompaniya dunyoning 40 dan ziyod mamlakatlarida o'z vakolatxonalariga.

В Лондоне рассмотрены перспективы расширения узбекско-британского сотрудничества в сфере энергетики
• В Лондоне рассмотрены перспективы расширения узбекско-британского сотрудничества в сфере энергетики
ЛОНДОН, 11 июля. Посол Узбекистана Равшан Усманов встретился с региональным менеджером британской компании «Ethos Energy» Нилом Адамом.
"Ethos Energy" осуществляет сервисное обслуживание газовых и паровых турбин, генераторов и трансформаторов в энергетическом секторе, ремонтирует компрессоры, турбины, генераторы и компоненты двигателей в нефтегазовом секторе. Компания имеет представительства более чем в 40 локациях по всему миру, включая США, ОАЭ, Польшу, Казахстан, Туркменистан и другие страны.
В ходе беседы отмечалось, что долгосрочная стратегия развития нефтегазовой, электроэнергетической, угольной, химической и строительной отраслей направлена на обеспечение стабильного роста экономики республики и повышение уровня благосостояния населения и непрерывного удовлетворения потребности в топливно-энергетических ресурсах.
Нил Адам выразил удовлетворение тем, что ознакомился с реформами, проводимыми в энергетическом секторе Узбекистана.
Достигнута договоренность изучить перспективы сотрудничества по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, широкому внедрению энергосберегающих технологий и возобновляемых источников энергии.