ЎЗБЕКИСТОН ДЕЛЕГАЦИЯСИ МАГАТЭнинг ВЕНАДАГИ АНЖУМАНИДА ИШТИРОК ЭТМОҚДА
Ўзбекистон делегацияси МАГАТЭ томонидан 2020 йилнинг 10-14 февраль кунлари ташкилотнинг Венадаги бош қароргоҳида ўтказилаётган Физикавий ядровий хавфсизлик бўйича халқаро анжуманда иштирок этмоқда.
Анжуманнинг очилишида Халқаро Аатом энергияси бўйича халқаро агентликги (МАГАТЭ) Бош директори Рафаэль Мариано Гросси сўзга чиқди.
Конференция давомида МАГАТЭ га аъзо давлатлар маърузаларига жиддий эътибор қаратилди. Ўзбекистон номидан анжуманда энергетика вазири Алишер Султонов сўзга чиқди.
Маърузада таъкидланганидек, “мустақилликка эришилгандан буён ўтган йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси ядровий қуролсизланиш ва оммавий қирғин қуролини тарқатмаслик жараёнларига изчил равишда содиқ бўлиб қолмоқда. Шунингдек, у Ядро қуролини тарқатмаслик тўғрисидаги шартнома ҳамда Ўзбекистон Республикаси ва МАГАТЭ ўртасидаги кафолатларни қўллаш тўғрисидаги битим бўйича ўз мажбуриятларини оғишмай қатъий бажариб келмоқда”.
Айни пайтдаШунингдек таъкидландики, Ўзбекистон Ҳукумати томонидан мамлакатнинг барқарор иқтисодий ривожланишини таъминлаш, шунингдек электр энергиясига ортиб бораётган талабни қондириш учун энергетика тармоғининг келгуси ривожланишини чуқур ва ҳар томонлама таҳлил қилиш асосида ўзининг ядровий энергетикасини яратиш бўйича таклиф ишлаб чиқилган.
Ушбу таклифни тайёрлашда кўп сонли омиллар, жумладан, энергетик хавфсизликни таъминлаш зарурияти, атроф- муҳитга углерод чиқарилиши миқдорини қисқартириш ва б.ошқалар ҳисобга олинди.
Биринчи атом электр станциясини қуриш бўйича қарор қабул қилиниши ядровий инфратузилмани яратиш бўйича фаолиятни ривожлантириш учун туртки бўлиб хизмат қилди. Жумладан, “Атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. 2019-2029 йилларда Ўзбекистон Республикасида атом энергетикасини ривожлантириш концепцияси ва мамлакатнинг ядровий-энергетик дастури учун кадрлар салоҳиятини ривожлантириш стратегияси қабул қилинди.
Энергетика вазири МАГАТЭ билан самарали ҳамкорликни қайд этиб ўтди, унинг доирасида 2020 йилнинг биринчи ярмида МАГАТЭ нинг юқори малакали экспертларини жалб қилган ҳолда 15 та миллий семинар ўтказилиши режалаштирилган. Январь ойида, хусусан, Тошкентда Ядровий хавфсизлик тўғрисидаги конвенцияга қўшилиш масалаларига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
МАГАТЭ билан ҳамкорликнинг муҳим қисми – бу атом энергетикаси мавжуд ривожланган ва ривожланаётган атом энергетикаси бор мамлакатлар тажрибасини ўрганишдан иборат бўлиб, бу Ўзбекистон Республикаси каби ядровий-энергетика дастурини ривожлантиришда энди илк қадамларини қўяётган мамлакат учун муҳим аҳамиятга эгакасб этади. Шу мақсадда Ўзбекистон делегациялари Франция, Венгрия, Россия, Украина, Япониянинг атом электр станциялари фаолияти билан танишди.
Миллий ядровий инфратузилма ҳолатини ҳар томонламакомплекс баҳолаш ҳамда ядровий-энергетика дастурининг хавфсизлиги, ишончлилиги ва барқарорлигини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси 2020 йилда МАГАТЭ нинг Яядровий инфратузилмасини комплекс кўриб чиқиш бўйича ИНИР миссиясини ўтказилиши юзасидан сўраганов юборган ва у 2020 йилнинг октябрида бўлиб ўтадиши МАГАТЭ томонидан маъқулланган.

MINISTER OF ENERGY OF UZBEKISTAN ADDRESSES THE IAEA
Vienna conference hears Mr. Alisher Sultanov update on Uzbekistan’s nuclear progress Vienna – 10 February 2020 – At the third International Conference on ‘Nuclear Security - Sustaining and Strengthening Efforts’ organised by the International Atomic Energy Agency (‘IAEA’), the Minister of Energy for Uzbekistan, Mr. Alisher Sultanov, updated attendees on the continued development of nuclear energy in Uzbekistan.
The audience - which comprised ministers, policymakers, senior officials and nuclear security experts – heard the Minister talk about specific progress Uzbekistan is making and the country’s ongoing commitment to global nuclear safety.
Mr. Alisher Sultanov noted that a crucial aspect in developing nuclear infrastructure is the study of, and cooperation with, countries with both developed and developing nuclear capabilities. The Minister announced negotiations are underway to cooperate with regulators in the United States of America, the United Arab Emirates, Finland, the Republic of Belarus, and other countries. This cooperation builds on Uzbekistan’s ongoing dialogue with regulators in the Russian Federation.
Uzbekistan is also implementing international legal instruments in the field of nuclear safety and envisages the country’s near-term accession to the following conventions:
·     Convention on Nuclear Safety;
·     Vienna Convention on Civil Liability for Nuclear Damage;
·     Convention on Early Warning of a Nuclear Accident; and
·     Convention on Assistance in the Case of a Nuclear Accident or Radiation Emergency
Reflecting Uzbekistan’s transparency, Mr. Sultanov also confirmed that - following the country’s formal request to the Integrated Nuclear Infrastructure Review (“INIR”) – a review of Uzbekistan’s progress towards nuclear power infrastructure will take place in October 2020. Uzbekistan is working towards a successful completion of this review. INIR is a holistic peer reviewer which assists IAEA member states.
The Minister also congratulated Mr. Rafael Grossi on his appointment as Director General of the IAEA and reiterated Uzbekistan’s commitment to ongoing technical cooperation with the IAEA. 2020 has already seen the first of 15 planned seminars with IAEA experts, held in Tashkent.
Mr. Sultanov also confirmed that work is underway to improve Uzbekistan’s regulatory framework covering radiation and nuclear safety, which will draw on IAEA best practice recommendations.
Other initiatives include adoption of a ‘Human Resources Development Strategy’ for Uzbekistan’s nuclear industry to embed a strict safety culture and ensure that its highly qualified personnel meet the requirements for the safe use of atomic energy.
Mr. Alisher Sultanov, Minister of Energy for Uzbekistan, said:
“It has been an honour to address the IAEA conference and congratulate Mr. Grossi on his new appointment. Uzbekistan is very busy developing its nuclear and regulatory infrastructure and we are proud to stand shoulder-to-shoulder with the IAEA both now and in the future, to ensure the safe development of our nuclear capabilities and the peaceful use of atomic energy worldwide.”