ЎЗБЕКИСТОН ДЕЛЕГАЦИЯСИ МАГАТЭнинг ВЕНАДАГИ АНЖУМАНИДА ИШТИРОК ЭТМОҚДА
Ўзбекистон делегацияси МАГАТЭ томонидан 2020 йилнинг 10-14 февраль кунлари ташкилотнинг Венадаги бош қароргоҳида ўтказилаётган Физикавий ядровий хавфсизлик бўйича халқаро анжуманда иштирок этмоқда.
Анжуманнинг очилишида Халқаро Аатом энергияси бўйича халқаро агентликги (МАГАТЭ) Бош директори Рафаэль Мариано Гросси сўзга чиқди.
Конференция давомида МАГАТЭ га аъзо давлатлар маърузаларига жиддий эътибор қаратилди. Ўзбекистон номидан анжуманда энергетика вазири Алишер Султонов сўзга чиқди.
Маърузада таъкидланганидек, “мустақилликка эришилгандан буён ўтган йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси ядровий қуролсизланиш ва оммавий қирғин қуролини тарқатмаслик жараёнларига изчил равишда содиқ бўлиб қолмоқда. Шунингдек, у Ядро қуролини тарқатмаслик тўғрисидаги шартнома ҳамда Ўзбекистон Республикаси ва МАГАТЭ ўртасидаги кафолатларни қўллаш тўғрисидаги битим бўйича ўз мажбуриятларини оғишмай қатъий бажариб келмоқда”.
Айни пайтдаШунингдек таъкидландики, Ўзбекистон Ҳукумати томонидан мамлакатнинг барқарор иқтисодий ривожланишини таъминлаш, шунингдек электр энергиясига ортиб бораётган талабни қондириш учун энергетика тармоғининг келгуси ривожланишини чуқур ва ҳар томонлама таҳлил қилиш асосида ўзининг ядровий энергетикасини яратиш бўйича таклиф ишлаб чиқилган.
Ушбу таклифни тайёрлашда кўп сонли омиллар, жумладан, энергетик хавфсизликни таъминлаш зарурияти, атроф- муҳитга углерод чиқарилиши миқдорини қисқартириш ва б.ошқалар ҳисобга олинди.
Биринчи атом электр станциясини қуриш бўйича қарор қабул қилиниши ядровий инфратузилмани яратиш бўйича фаолиятни ривожлантириш учун туртки бўлиб хизмат қилди. Жумладан, “Атом энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. 2019-2029 йилларда Ўзбекистон Республикасида атом энергетикасини ривожлантириш концепцияси ва мамлакатнинг ядровий-энергетик дастури учун кадрлар салоҳиятини ривожлантириш стратегияси қабул қилинди.
Энергетика вазири МАГАТЭ билан самарали ҳамкорликни қайд этиб ўтди, унинг доирасида 2020 йилнинг биринчи ярмида МАГАТЭ нинг юқори малакали экспертларини жалб қилган ҳолда 15 та миллий семинар ўтказилиши режалаштирилган. Январь ойида, хусусан, Тошкентда Ядровий хавфсизлик тўғрисидаги конвенцияга қўшилиш масалаларига бағишланган семинар бўлиб ўтди.
МАГАТЭ билан ҳамкорликнинг муҳим қисми – бу атом энергетикаси мавжуд ривожланган ва ривожланаётган атом энергетикаси бор мамлакатлар тажрибасини ўрганишдан иборат бўлиб, бу Ўзбекистон Республикаси каби ядровий-энергетика дастурини ривожлантиришда энди илк қадамларини қўяётган мамлакат учун муҳим аҳамиятга эгакасб этади. Шу мақсадда Ўзбекистон делегациялари Франция, Венгрия, Россия, Украина, Япониянинг атом электр станциялари фаолияти билан танишди.
Миллий ядровий инфратузилма ҳолатини ҳар томонламакомплекс баҳолаш ҳамда ядровий-энергетика дастурининг хавфсизлиги, ишончлилиги ва барқарорлигини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси 2020 йилда МАГАТЭ нинг Яядровий инфратузилмасини комплекс кўриб чиқиш бўйича ИНИР миссиясини ўтказилиши юзасидан сўраганов юборган ва у 2020 йилнинг октябрида бўлиб ўтадиши МАГАТЭ томонидан маъқулланган.

ДЕЛЕГАЦИЯ УЗБЕКИСТАНА ПРИНИМАЕТ УЧАСТИЕ В ФОРУМЕ МАГАТЭ В ВЕНЕ
Делегация Узбекистана принимает участие в Международной конференции по физической ядерной безопасности, которая проводится МАГАТЭ 10–14 февраля 2020 года в штаб-квартире организации в Вене.
На открытии форума выступил Генеральный директор Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Рафаэль Мариано Гросси.
В ходе конференции значительное внимание уделено докладам представителей стран-членов МАГАТЭ. От Узбекистана на форуме выступил министр энергетики Алишер Султанов.
Как было подчеркнуто в выступлении, «за прошедшие со дня приобретения независимости годы, Республика Узбекистан является убежденным и последовательным приверженцем процессов ядерного разоружения и нераспространения оружия массового уничтожения, а также неукоснительно выполняет свои обязательства по Договору о нераспространении ядерного оружия и Соглашению между Республикой Узбекистан и МАГАТЭ о применении гарантий».
Было также отмечено, что Правительством Узбекистана на основе глубокого и всестороннего анализа дальнейшего развития энергетической отрасли для обеспечения устойчивого экономического роста страны, а также удовлетворения растущей потребности в электроэнергии выработано предложение по созданию собственной ядерной энергетики.
При подготовке этого предложения было учтено множество факторов, в числе которых необходимость обеспечения энергетической безопасности, уменьшение количества углеродных выбросов в окружающую среду и другие.
Принятие решения о строительстве первой атомной электростанции, послужило толчком для развития деятельности по созданию ядерной инфраструктуры. Так, принят закон «Об использовании атомной энергии в мирных целях», совершенствуется законодательство в области использования атомной энергии. Принята Концепция развития атомной энергетики в Республике Узбекистан на период 2019-2029 годов и Стратегия развития кадрового потенциала для ядерно-энергетической программы страны.
Министр энергетики отметил продуктивное сотрудничество с МАГАТЭ, в рамках которого в первой половине 2020 года запланировано проведение 15 национальных семинаров с привлечением высококвалифицированных экспертов МАГАТЭ. В январе, в частности, в Ташкенте состоялся семинар, посвященный вопросам присоединения к Конвенции о ядерной безопасности.
Важная часть взаимодействия с МАГАТЭ - это изучение опыта стран с развитой и развивающейся атомной энергетикой, что очень важно для страны-новичка в развитии ядерно-энергетической программы, каковой является Республика Узбекистан. С этой целью состоялись визиты делегаций Узбекистана на атомные электростанции Франции, Венгрии, России, Украины, Японии.
В целях всесторонней оценки состояния национальной ядерной инфраструктуры и обеспечения безопасности, надежности и устойчивости ядерно-энергетической программы, Республика Узбекистан запросила к проведению в 2020 году Миссию МАГАТЭ по Комплексному рассмотрению ядерной инфраструктуры (ИНИР), которая состоится в октябре 2020 года.