“O‘zbekneftgaz” AJ korxonalarida 27 MVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyalari, 100 ming litr quyosh suv isitish qurilmalari o‘rnatildi
• “O‘zbekneftgaz” AJ korxonalarida 27 MVt quvvatli quyosh fotoelektr stansiyalari, 100 ming litr quyosh suv isitish qurilmalari o‘rnatildi
Prezidentimizning qayta tiklanuvchi energiya manbalarini keng rivojlantirish bo‘yicha tegishli qaror va topshiriqlari ijrosini ta’minlash maqsadida “O‘zbekneftgaz” AJda ham samarali ishlar amalga oshirilyapti.
Jamiyat tomonidan shu kunga qadar 27 MVt quyosh fotoelektr stansiyasi, 100 ming litr quyosh suv isitish qurilmasi o‘rnatildi. Ushbu va boshqa innovatsion texnologiyalar evaziga yil yakuniga qadar 78,7 mln kVt·soat energiya sarfini tejash, 70 mlrd so‘mga yaqin mablag‘ni iqtisod qilish imkoni yaratiladi. Eng muhimi, ekologik vaziyatni yaxshilashga ham katta hissa qo‘shiladi.
Quyidagi videolavhada “Uzbekistan GTL” zavodi va Sho‘rtan gaz kimyo majmuasida muqobil manbalardan faol foydalanish orqali erishilgan natijalar haqida batafsil tanishish mumkin.

“Зеленая энергия” на примере завода “Uzbekistan GTL” и Шуртанского газохимического комплекса
В целях обеспечения исполнения соответствующих постановлений и поручений Президента нашей страны по широкому внедрению возобновляемых источников энергии в АО «Узбекнефтегаз» также проводится эффективная работа.
На сегодняшний день со стороны Общества установлена солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 27 МВт и солнечный водонагреватель ёмкостью 100 000 литров. Благодаря этим и другим инновационным технологиям до конца года удастся сэкономить 78,7 млн кВт*ч электроэнергии и около 70 млрд сумов. Самое главное, будет внесен большой вклад в улучшение экологической ситуации.
В этом видео можно ознакомиться о результатах, достигнутых за счет использования альтернативных источников на заводе «Uzbekistan GTL» и в Шуртанском газохимическом комплексе.