ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРИ МАГАТЭ РАҲБАРИ БИЛАН УЧРАШДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов МАГАТЭнинг янги тайинланган Бош директори Рафаэл Мариано Гросси билан учрашди. Учрашув Ўзбекистон делегациясининг 2020 йил 10-14 февраль кунлари ташкилотнинг Вена шаҳридаги бош қароргоҳида бўлиб ўтган Ядро хавфсизлиги бўйича халқаро конференциядаги иштироки доирасида бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама этилди. Мариано Гросси Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар ва мамлакатимизнинг МАГАТЭ билан ҳамкорликни кучайтираётганига юқори баҳо берди. У МАГАТЭ Ўзбекистон тимсолида минтақадаги муҳим ҳамкорни кўраётганини таъкидлади.
Шунингдек, у ядро хавфсизлиги соҳасида ҳамда АЭС қурилиши каби йирик лойиҳаларни амалга оширишда ташкилот Ўзбекистонга ҳар қандай ёрдамни кўрсатишга тайёр эканини билдирди, 2020 йилда МАГАТЭ миссияси ядровий инфратузилмани ҳар томонлама кўриб чиқишни белгилаганини маълум қилди.
Мариано Гросси мамлакатда ядро хавфсизлигини таъминлашда мувофиқлаштирувчи муҳим рол ўйнашини алоҳида таъкидлаб, шу боисдан мувофиқлаштирувчининг кадрлар салоҳиятини оширишга жиддий эътибор қаратиш лозимлигини маълум қилди. Бу борада МАГАТЭ миссияларидан бири бўлган «Мувофиқлаштириш масалалари бўйича комплекс хизматлар (IRRS)» дастурининг ўтказилиши Ўзбекистоннинг миллий дастури тўлиқ халқаро талаблар асосида амалга оширилишини таъминлаш имконини бериши таъкидланди.
2020-2021 йиллар мобайнида МАГАТЭ техник ҳамкорлик дастури доирасида Ўзбекистонда умумий қиймати 1 миллион евродан ортиқ бўлган тўртта лойиҳани амалга ошириш учун тасдиқлади.
Дастур Ўзбекистонда ядро энергияси объектларидан фойдаланишда ядро ва радиация хавфсизлигини мустаҳкамлаш, тиббиёт ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида замонавий ядро технологияларини ишлаб чиқиш ва жорий этиш, шунингдек, ядро энергияси ҳақидаги билимларни тарқатишни кўзда тутади.

МИНИСТР ЭНЕРГЕТИКИ ПРОВЕЛ ВСТРЕЧУ С ГЛАВОЙ МАГАТЭ
Делегация Узбекистана во главе с министром энергетики Алишером Султановым принимает участие в Международной конференции по физической ядерной безопасности, проходящей 10–14 февраля 2020 года в штаб-квартире организации в Вене. В рамках форума состоялась встреча членов делегации с вновь назначенным генеральным директором МАГАТЭ Рафаэлем Мариано Гросси.
В ходе встречи обсуждены вопросы дальнейшего расширения сотрудничества. Мариано Гросси дал высокую оценку проводимым реформам и активизацию работы Узбекистана с МАГАТЭ. Он отметил, что МАГАТЭ в лице Узбекистана видит важного партнера в регионе.
Была также выражена готовность к оказанию всяческого содействия и поддержки в области физической ядерной безопасности и в реализации масштабного проекта – строительства АЭС, обозначена миссия МАГАТЭ на 2020 г. по комплексному рассмотрению ядерной инфраструктуры.
Мариано Гросси было особо отмечено, что в обеспечении ядерной безопасности в стране важную роль играет ее регулятор, в связи с чем самое серьезное значение необходимо придавать повышению кадрового потенциала регулятора. В этом направлении значимую роль призвано сыграть проведение одной из миссий МАГАТЭ «Комплексные услуги по рассмотрению вопросов регулирования (IRRS)», проведение которой позволит осуществлять реализацию национальной программы Узбекистана в полном соответствии с международными правилами.
Добавим, то на период 2020—2021 годов МАГАТЭ в рамках программы технического сотрудничества утвердило для реализации в Узбекистане четыре проекта на общую сумму более 1 млн евро.
Программа предусматривает укрепление ядерной и радиационной безопасности при эксплуатации объектов использования ядерной энергии в Узбекистане, разработку и внедрение современных ядерных технологий в медицине и других отраслях экономики, а также распространение знаний о ядерной энергии.