“UZENERGOENGINEERING – ASSYSTEM” ЎЗБЕКИСТОН – ФРАНЦИЯ ҚЎШМА КОРХОНАСИНИНГ ТАҚДИМОТИ БЎЛИБ ЎТДИ
Бугун, 2020 йил 11 февраль куни Пойтахтимизнинг “Wyndham” меҳмонхонасида инновацион технологиялардан фойдаланган ҳолда барча турдаги электр тармоқлари ва энергия объектларини лойиҳалаштирадиган “Uzenergoengineering – Assystem” Ўзбекистон – Франция қўшма корхонасининг тақдимоти бўлиб ўтди.
Мазкур қўшма корхона Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва “Ўзэнергоинжиниринг” аксиядорлик компанияси билан Assystem Engineering and Operation Services S.A.S (Франция) томонидан ташкил этилган.
Қўшма корхонани ташкил этиш тўғрисидаги битим 2019 йил
24 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигида Aссистем вакиллари билан учрашувда имзоланган. 2019 йил 17 октабрда “Uzenergoengineering – Assystem” МЧЖ ҚК рўйхатига олинган.
Aссейстем томонидан янги қўшма корхонага киритилган сармоялар бир қатор вазифаларга қаратилган, шу жумладан:
- Ўзбекистонда ва ундан ташқарида электр энергиясини узатиш ва тақсимлаш лойиҳалари;
- инфратузилма ишлари, шу жумладан электр ва атом энергиясини ишлаб чиқариш;
- Ўзбекистондаги электр тармоқларини модернизация қилишга қаратилган бошқа фаолият турлари.
2019 йил 14 ноябрда “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” AЖ ва “Uzenergoengineering – Assystem” ҚК МЧЖ ўртасида Ўзбекистон Республикасининг электр стандартлари ва стандартларини янгилаш бўйича хизматлар кўрсатиш тўғрисида шартнома имзоланди.
Ушбу шартномага мувофиқ, қўшма корхона замонавий, халқаро талабларга жавоб берадиган Ўзбекистондаги мавжуд электротехника нормалари ва стандартлари рўйхатини тузиш ва уларни халқаро талабларга мувофиқ янгилаш бўйича лойиҳани ишлаб чиқиш ва уларнинг мамлакатда мослашишини ҳисобга олган ҳолда жавобгардир.
Assystem Ўзбекистонда узоқ муддатли муваффақиятларга интилади.
“Ўзэнергоинжиниринг – Assystem” компанияси Ўзбекистоннинг ёш кадрларини – муҳандисларни, лойиҳа менежерларини ва бошқа зарур соҳаларга мутахассисларни жалб қилади. Келажакдаги муваффақиятнинг кафолати ушбу қўшма корхонанинг ўсиб бориши учун маҳаллий жамоаларни ўқитиш ва ривожлантириш бўйича Aссйстем каби халқаро инжиниринг компаниясининг тажрибасига таянади.
Маҳаллий иқтидорларни ривожлантириш орқали компания тан олинган муҳандислик бизнесига айланишга, Ўзбекистоннинг энергетика соҳасидаги кенг кўламли ислоҳотлар даврида лойиҳаларни бошқаришнинг самарали ёндашувини намойиш этишга интилади. Сизни қизиқтирганлар қўшимча маълумотларни https://jobs.assystem.com манзилидан олишингиз мумкин.

ПРЕЗЕНТОВАНО УЗБЕКСКО-ФРАНЦУЗСКОЕ СП UZENERGOENGINEERING–ASSYSTEM
В Ташкенте состоялась презентация совместного узбекско-французского предприятия ООО Uzenergoengineering–Assystem, которое займется проектированием всех типов электрических сетей и объектов энергетики с применением инновационных технологий.
СП создано Министерством энергетики Республики Узбекистан в лице АО «Узэнергоинжиниринг с компанией Assystem Engineering and Operation Services S.A.S (Франция).
Соглашение о создании СП было подписано 24 сентября 2019 года в ходе встречи в Министерстве энергетики Республики Узбекистан с представителями Assystem. Зарегистрировано СП ООО Uzenergoengineering-Assyste 17 октября 2019 года.
Инвестиции, которые вкладывает компания Assystem в новое СП нацелены на осуществление ряда задач, в числе которых:
- проекты по передаче и распределению электроэнергии в Узбекистане и за его пределами;
- инфраструктурные работы, включая генерацию электроэнергии и атомной энергии;
- другая деятельность, являющаяся актуальной для общей цели модернизации электрических сетей Узбекистана.
14 ноября 2019 года было подписано соглашение между АО «Национальная электрическая сеть Узбекистана» и СП ООО Uzenergyengineering - Assystem на оказание услуг по обновлению электротехнических норм и стандартов Республики Узбекистан.
В соответствии с этим соглашением, СП несет ответственность за составление перечня действующих в Узбекистане электротехнических норм и стандартов, которые будут соответствовать современным международным требованиям, и за разработку проекта по их обновлению в соответствии с международными требованиями и с учетом их адаптации в республике.
Assystem стремится к долгосрочному успеху в Узбекистане. Компания Uzenergoengineering–Assystem делает ставку на привлечение молодых кадров Узбекистана - инженеров, менеджеров проектов и специалистов в других необходимых направлениях. Гарантом будущего успеха является опыт такой международной инжиниринговой компании, как Assystem, в обучении и развитии местных команд, которые в скором будущем станут ядром этого совместного предприятия по мере его роста. Именно взращивая местные таланты, компания стремится к цели стать признанным инженерным бизнесом, показать эффективный подход к управлению проектами в период масштабных реформ в энергетической сфере Узбекистана. Те, кто заинтересован, могут получить дополнительную информацию на https://jobs.assystem.com.