АҲОЛИНИ ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИ ВА ГАЗ ТАЪМИНОТИ БИЛАН ТАЪМИНЛАШ - БАЛИҚЧИ ТУМАНИ МИСОЛИДА
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги ва унинг тизимидаги ташкилотларнинг асосий вазифаларидан бири аҳолини газ ва электр энергияси билан таъминлашдир. Ушбу жараёнлар қандай йўлга қўйилганлигини Aндижон вилояти Балиқчи тумани мисолида кўриш мумкин.
Балиқчи туманидаги “Доғистон”, “Файзиобод”, “Aълам” ва “Юзчинор” маҳалла фуқаролар йиғинлари (МФЙ) хонадонларини табиий газ билан таъминлаш борасидаги маълумотлар аввалроқ “Ҳудудгаз Андижон” МЧЖ томонидан ҳам тақдим этилган эди.
Хусусан, юқоридаги маҳаллалар марказий газ таъминотини улаш қийин бўлган ҳудудлардан бирида жойлашган бўлиб, барча МФЙлар истеъмолчилари бугунги кунда “Балиқчитумангаз” филиали томонидан суюлтирилган газ билан таъминланиб келинмоқда ва таъминланиш даврийлиги ўртача 40-45 кунни ташкил этади.
Туманнинг “Аълам” МФЙ ўрамидаги 7 та кўчада истиқомат қилувчи 611 та аҳоли хонадонларида жами 660 дона маиший газ баллонлари мавжуд. Январь ойида мазкур МФЙ истеъмолчиларига режага кўра 7900 кг суюлтирилган газ етказиб берилиши керак бўлса, амалда бу кўрсаткич 10 700 кг ташкил қилмоқда.
Туманнинг “Доғистон” МФЙнинг 350 та хонадони 366 маиший газ баллонлари билан таъминланган бўлиб, ушбу маҳаллага 8-9 январь кунлари 4600 кг суюқ газ келтирилган. “Файзиобод” МФЙ истеъмолчилари учун “Балиқчитумангаз” филиали томонидан 11-14 январь кунлари 5 600 кг суюлтирилган газ 315 та хонадонга етказилган. “Юз чинор” МФЙ ҳам 4400 кг газ январь ойининг 15-17-саналарида махсус автотранспорт воситаларида тарқатилган. 362 та хонадоннинг барчаси тўла суюлтирилган газ билан таъминланган.
Шунингдек, ушбу тумандаги юқорида номи қайд этилган маҳаллаларнинг электр таъминотини яхшилаш мақсадида ишчи гуруҳ ташкил қилиниб, “Аълам” МФЙ даги “Остона” ва “Қўштерак” кўчаларида 28 дона темир бетон таянч ўрнатилиб 1,5 км Сип кабелларини тортиш ишлари олиб борилмоқда.
Шу жумладан, ишчи гуруҳ томонидан бирма-бир аҳоли билан суҳбат давомида “Аълам” МФЙ “Идрок” кўчасидаги фуқаро Мамадалиев Ойбек мурожаатига асосан 2 дона темир бетон таянч ўрнатилди ҳамда 45 метр жойга СИП кабел тортилди.
“Доғистон” МФЙ даги “Зобитлар” ҳамда “Юзчинор” МФЙ даги “Бирлашган” кўчаларига 15 дона темир бетон таянч олиб келинди уларни ўрнатиш ишлари олиб борилди ва тармоқ тортиш учун ҳаво тармоқлари тартибга келтирилди.
“Юзчинор” МФЙнинг “Қирқчинор” кўчасидаги 3 дона хонадоннинг электр симлари яроксиз ҳолатда бўлган тармоғи учун 100 метр СИП кабел тортилиб сифатли электр энергияси етказиб берилмоқда.
“Файзобод” МФЙ ҳудудидаги Қўштепасарой нимстанциясининг Ф.Қаҳрамон ҳаво тармоғиға уланган трансформатор пунктида аниқланган камчиликлар ва носозликлар бартараф этилди ҳамда жорий таъмирланиши таъминланди.
“Андижон ҳудудий электр тармоқлари корхонаси” акциядорлик жамияти томонидан электр энергияси етказиб берилишини таъминлашга қаратилган барча имконият даражасидаги чоралар кўрилди ва назоратга олинди.
Кўмир маҳсулотларини етказиб бериш бўйича:
Андижон вилоятида аҳолига кўмир маҳсулотларини етказиб бериш учун 7 та кўмир омборлари фаолият олиб бормоқда ва 7 та автоюклагич, 6 та юк автотранспорти, 7 та автотарозидан фойдаланилади.
Куз-қиш мавсумида вилоят аҳолисига 181,2 минг тонна (кўмир омборларида 22,1 минг тонна кўмир заҳираси яратилган) кўмир маҳсулотлари етказиб берилди, шу жумладан импорт кўмирни етказиб бериш ҳам йўлга қўйилган бўлиб, Қозоғистонлик ҳамкор томонидан 25,6 минг тонна ҳамда Қирғизистондан вилоят хусусий тадбиркорлари томонидан 72,5 минг тонна юқори калорияли ва сифатли кўмир олиб келинди.
Ушбу олиб келинган кўмир маҳсулотларидан Балиқчи тумани аҳолиси учун 8,5 минг тоннаси тарқатилди, шу жумладан Доғистон МФЙга – 122,7 тонна, “Юзчинор” МФЙга – 109,7 тонна, “Файзобод” МФЙга – 125,7 тонна ва “Аълам” МФЙга – 270,2 тонна. Туман аҳолиси учун хизмат курсатаётган Избоскан кўмир омборида 12,6 минг тонна кўмир заҳираси яратилди.

МИНЭНЕРГО: ОБЕСПЕЧЕНИЕ НАСЕЛЕНИЯ НА ПРИМЕРЕ БАЛЫКЧИНСКОГО РАЙОНА
Министерство энергетики Республики Узбекистан и его структурные организации одной из своих основных задач ставят обеспечение населения газом и электроэнергией. О том, как налажены эти процессы, можно увидеть на примере Балыкчинского района Андижанской области.
В частности, возьмем решение вопроса обеспечения природным газом домохозяйств махаллинских сходов граждан (МСГ) “Догистон”, “Файзиобод”, “Аълам” и “Юзчинор” Балыкчинского района.
Вышеперечисленные махалли расположены в одной из тех местностей, к которым затруднено подключение центрального газоснабжении, в соотвествии с чем налажено их снабжение сжиженным газом, поставляемым в баллонах. Газ потребителям данных МСГ в настоящее время поставляется филиалом ООО “Баликчитумангаз” с периодичностью обеспечения 40-45 дней.
На территории МСГ “Аълам” расположены 611 домохозяйств, в которых имеется в наличии 660 штук газовых баллонов. Все они 16-21 января были обменены на бытовые газовые баллоны, наполненные сжиженным газом. Всего таким образом было поставлено 10 тыс. 700 кг. сжиженного газа вместо запланированных 7 тыс. 900 кг
350 домохозяйств МСГ  “Догистон” обеспечены 366 бытовыми газовыми баллонами. Здесь поставка 4 тыс. 600 кг. сжиженного газа состоялась 8-9 января.
На территории МСГ “Файзиобод” расположены 315 домохозяйств, в которые  филиалом “Баликчитумангаз” 11-14 января было поставлено 5 тыс. 600 кг сжиженного газа. 15-17 января были обеспечены сжиженным газом 362 домохозяйства МСГ “Юз чинор”. Сюда поставлено 4 тыс. 400 кг сжиженного газа.
Что касается анализа дел с электроснабжением данных МСГ, то для своевременного выявления любых проблемных вопросов в этой сфере, здесь создана специальная рабочая группа. В результате в настоящее время ведутся следующие работы:
- в МСГ “Аълам” на улицах “Остона” и “Куштерак” ведется установка 28 железных опор и будет протянуто 1,5 км СИП кабелей;
- по обращению в рабочую группу жителя улицы “Идрок” МСГ “Аълам” Мамадалиева Ойбека, уже установлены 2 железо-бетонных опоры и протянуто 45 метров кабеля;
- в МСГ “Юзчинор” (улица Бирлашган) и МСГ “Догистон” (улица Зобитлар) завезено 15 штук железо-бетонных опор, упорядочены воздушные сети для обновления;
- в 3 дома на улице Киркчинор в МСГ “Юзчинор” в связи с непригодностью электропроводки, протянуто 100 метров СИП кабеля, и налажена качественная поставка электроэнергии;
- устранены недостатки и неисправности в трансформаторном пункте, подключенном к воздушной сети Ф.Кахрамон подстанции Куштепасарой на территории МСГ “Файзобод”, обеспечен текущий ремонт.
АО “Андижон худудий электр тармоклари корхонаси” при поддержке рабочей группы принимаются все возможные меры для поставки электроэнергии и установлению соответствующего контроля.
Также отметим соотвествующую работу по поставкам угля в данный регион. Всего в Андижанской области действуют 7 угольных складов для поставке населению угольной продукции, используются 7 автопогрузчиков, 6 грузовых транспортов, 7 автовесов.
В осенне-зимний сезон населению поставлено 181,2 тысячи тонн угольной продукции (в угольных складах создано 22,1 тысяча тонн угля), в том числе налажена поставка импортного угля. Партнерами из Казахстана поставлено 25,6 тысяч тонн и индивидуальными предпринимателями из Кыргызстана 72,5 тысяч тонн высококалорийного и качественного угля.
Из поставленной угольной продукции населению Балыкчинского района роздано 85 тысяч тонн, в том числе, МСГ “Догистон” – 122,7 тонны, МСГ “Юзчинор” – 109,7 тонны, МСГ “Файзобод” – 125,7 тонны и МСГ “Аълам” – 270,2 тонны. На угольном складе Избоскан, обслуживающем население района создан запас угля в 12,6 тысяч тонн.