Жаҳон банки вакиллари билан Ўзбекистон Республикасининг энергетика соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳа доирасида учрашув бўлиб ўтди
• Жаҳон банки вакиллари билан Ўзбекистон Республикасининг энергетика соҳасидаги ислоҳотларни қўллаб-қувватлашга қаратилган лойиҳа доирасида учрашув бўлиб ўтди
Таъкидлаш жоизки, Жаҳон банки Ўзбекистон Республикаси билан иқтисодиётнинг муҳим тармоқларини ислоҳ қилиш жараёнида яқин ва самарали ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Ўзбекистон Республика Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 20 ноябрдаги 02/103-183-сон топшириғига асосан Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Жаҳон банки билан ҳамкорликда “Ўзбекистонда газ тарифларининг кенг кўламли ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш” лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Жорий йил 16-17 январь кунлари Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти Сирил Мюллернинг Тошкентга ташрифи чоғида Ўзбекистон Республикаси президенти Шавкат Мирзиёев, хукумат ва парламент вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистоннинг миллий иқтисодиётини ислоҳ қилишда эришаётган ютуқлари қайд этилди. Учрашувлар давомида Сирил Мюллер Жаҳон банки Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотларнинг кейинги босқичини қўллаб-қувватлаш ниятида эканлигини яна бир бор таъкидлади. Жаҳон банкининг энергетика соҳаси бўйича етакчи мутахассиси Хусам Бейдес бошчилигидаги делегациянинг 3-13 февраль кунлари Тошкентга амалга оширган ташрифи ҳам ана шу фикрнинг тасдиғидир.
Ташрифининг мақсади – Ўзбекистоннинг газ секторидаги ислоҳотларни амалга ошириш бўйича йўл харитасини ва иш режасини ишлаб чиқишда техник ёрдам кўрсатиш, табиий газ учун тарифларни тартибга солиш ва газ соҳасида назорат ва маълумотларни йиғишнинг (SCADA) дастлабки концепциясини ишлаб чиқишни ва молиявий ҳисоботларнинг халқаро стандартларига (МСФО) ўтишни қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Учрашув давомида томонлар Республикада табиий газ ва уни транспорт қилишда тариф сиёсатини хорижда синалган илғор ҳисоблаш усулларини жорий этган ҳолда ислоҳ қилиш масалалари бўйича ҳам сўз юритилди. Нефть ва газ корхоналарининг молиявий барқарорликка эришиши табиий газ учун белгиланадиган янги тариф режасини ўрнатишга боғлиқ эканлиги таъкидланди.
Ташриф давомида Жаҳон банки мутахассислари ишчи алоқаларини ўрнатиш ва маълумот тўплаш мақсадида хукумат идоралари, хусусан “Ўзтрансгаз” АЖ ва стратегик консалтинг фирмалари билан учрашувлар ўтказишди.
Дастлабки миссия якунларига кўра, маслаҳатчилар қисқача ҳисобот тайёрлайдилар. Унда аниқланган натижалар, иш дастурига киритиладиган ўзгартиришлар бўйича тавсиялар ва топшириқ ижроси давомида тўсиқлар ҳақидаги маълумотлар умумлаштирилади.

Состоялась рабочая встреча с представителями Всемирного Банка в рамках проекта, нацеленного на содействие реформам в энергетическом секторе Республики Узбекистан
• Состоялась рабочая встреча с представителями Всемирного Банка в рамках проекта, нацеленного на содействие реформам в энергетическом секторе Республики Узбекистан
Следует отметить тесное и плодотворное сотрудничество Всемирного банка (ВБ) с Республикой Узбекистан в развитии реформ ключевых отраслей экономики.
Министерство финансов Республики Узбекистан совместно с ВБ разрабатывает проект «Поддержка масштабной реформы тарифов на газ в Узбекистане», реализуемый в соответствии с поручением Кабинета Министров Республики Узбекистан №02/103-183 от 20 ноября 2019 года.
16-17 января текущего года в рамках визита Вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера в г. Ташкент состоялась встреча с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, представителями правительства и парламента, на котором были отмечены достижения Узбекистана в трансформации национальной экономики. В ходе встреч Сирила Мюллер подтвердил намерения банка оказать поддержку следующему этапу реформ в стране. О чем и свидетельствует, визит в г.Ташкент с 3-13 февраля текущего года делегации – профессионалов энергетической сферы во главе с ведущим специалистом ВБ по вопросам энергетики Хусамом Бейдесом.
Целью визита делегации является оказание технической помощи в разработке дорожной карты и плана работ по осуществлению реформ в газовом секторе Узбекистана, регулированию тарифов на природный газ и поддержке разработки предварительной концепции надзорного контроля и сбора данных (SCADA) и перехода на международные стандарты финансовой отчетности (МСФО) в газовом секторе.
В ходе встречи сторонами обсуждены вопросы реформирования тарифной политики в республике на природный газ и его транспортировку, путем внедрения передовых международных методов расчета.
Было подчеркнуто, что достижение финансовой устойчивости нефтегазовых субъектов будет зависеть от установления нового тарифного режима на природный газ.
В рамках визита эксперты Всемирного банка проведут встречи с государственными ведомствами, включая АО «Узтрансгаз», и фирмами стратегического консалтинга для установления рабочих отношений и сбора данных.
По завершении стартовой миссии консультанты подготовят краткий первоначальный отчет, в котором будут обобщены итоги, предложены изменения в программу работ и определены препятствия на пути выполнения задания.