Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonda shamol elektr stansiyalari va sanoat korxonalari qurilishini boshlash, yirik majmualarni ishga tushirishga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdi
• Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonda shamol elektr stansiyalari va sanoat korxonalari qurilishini boshlash, yirik majmualarni ishga tushirishga bag‘ishlangan marosimda ishtirok etdi
Qoraqalpog‘iston Respublikasida shamol elektr stansiyalari va sanoat korxonalari qurilishi boshlandi, savdo majmualari ishga tushirildi.
Shu munosabat bilan o‘tkazilgan marosimda Prezident Shavkat Mirziyoyev Qoraqalpog‘istonning iqtisodiy rivoji haqida so‘zladi.
Buning uchun hududda keng ko‘lamli ishlar olib borilmoqda. So‘nggi besh yilda sanoat, tadbirkorlik va infratuzilma sohalarida 50 dan ortiq imtiyoz va yengilliklar berilgan. Xususan, investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun to‘g‘ridan to‘g‘ri yer ajratish huquqi faqat Qoraqalpog‘istonda joriy qilingan. Qiymati 50 milliard so‘mdan yuqori loyihalarga infratuzilma ham tortib berilmoqda.
Imtiyozlar hisobiga o‘tgan davrda tadbirkorlar ixtiyorida 2 trillion so‘mdan ziyod mablag‘ qolgan.
Hududda ishbilarmonlik infratuzilmasini yaxshilash uchun 44,5 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirilgan. Natijada oxirgi yillarda 25 mingdan ortiq yangi tadbirkorlik subyekti paydo bo‘lgan.
Birgina o‘tgan yilda 345 million dollarlik 1 ming 400 dan ortiq loyiha amalga oshirilib, 10 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi. Joriy yilning birinchi yarmida 730 million dollar xorijiy investitsiya o‘zlashtirildi.
Qoraqalpog‘istonda chet el kapitali bilan tashkil etilgan korxonalar soni ham ko‘payib bormoqda. 2017-yilda 73 ta xorijiy va qo‘shma korxona bo‘lgan bo‘lsa, bugungi kunda ularning soni 175 taga yetdi.
Hozirda hudud iqtisodiyotiga turtki beruvchi qariyb 9,5 milliard dollarlik 120 dan ortiq yangi yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. Ushbu loyihalar 2025-2028-yillarda bosqichma bosqich ishga tushiriladi. Natijada 20 mingdan ortiq yangi ish o‘rni, 12 trillion so‘mlik ishlab chiqarish quvvati va budjetga 500 milliard so‘m qo‘shimcha tushum yaratiladi.
Davlatimiz rahbari qurilishi boshlanayotgan va ishga tushirilayotgan majmualarning ahamiyati haqida to‘xtaldi.
Yurtimizdagi iqtisodiy o‘sish sur’atlari energetika sohasida ulkan vazifalarni qo‘ymoqda.
So‘nggi yillarda 2 milliard dollar investitsiya hisobiga quvvati 2,6 gigavatt 10 ta quyosh va shamol stansiyalari ishga tushirildi. Yil yakuniga qadar qo‘shimcha 1,5 gigavatt quvvatlar tarmoqqa ulanib, “yashil” energiya ulushi 15 foizga yetkaziladi.
Bundan tashqari, umumiy qiymati 19 milliard dollar bo‘lgan 18,6 gigavattli 32 ta “yashil” loyiha amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz bunda Qoraqalpog‘iston Respublikasining hissasi katta ekanini ta’kidladi. Nufuzli tadqiqot institutlari hisob-kitoblariga ko‘ra, Qoraqalpog‘istonda 680 gigavatt quyosh, 120 gigavatt shamol energiyasi salohiyati bor.
2030-yilga qadar Qoraqalpog‘istonda 11 milliard dollar to‘g‘ridan to‘g‘ri investitsiya hisobiga, jami 10,3 gigavatt quvvatga ega 10 ta yirik shamol elektr stansiyasi qurilishi rejalashtirilgan. Bu loyihalar to‘liq ishga tushishi hisobiga yiliga 35 milliard kilovatt soat “yashil” energiya olinadi.
Quvvat uzatishda barqarorlikni ta’minlash uchun Qo‘ng‘irot, Beruniy va Qorao‘zak tumanlarida jami 400 megavattli 3 ta elektr energiyasini saqlash tizimi barpo etiladi.
Bugun ushbu loyihalarning bir nechtasi bo‘yicha qurilish ishlari boshlanmoqda. Birinchisi, Xitoyning “Sany Renewable” kompaniyasi tomonidan Qo‘ng‘irot tumanida quriladigan qiymati 1 milliard 200 million dollarlik, 1 gigavatt quvvatli shamol elektr stansiyasi. Ikkinchisi, Saudiya Arabistonining “ACWA Power” kompaniyasi bilan hamkorlikda Beruniy va Qorao‘zak tumanlarida tashkil etiladigan qiymati 250 million dollarlik 100 megavatt elektr energiyasini saqlash tizimiga ega 200 megavatt quvvatli shamol elektr stansiyasi.
Kelgusida ularda yiliga 4 milliard 200 million kilovatt soat yoki 1 million 750 ming xonadonning bir yillik iste’moliga teng “yashil” energiya ishlab chiqariladi. Natijada qariyb 1,3 milliard metr kub tabiiy gaz tejaladi va atmosfera zararlanishi qariyb 2 million tonnaga qisqaradi.
Ahamiyatlisi, bu bilan bir paytda Qo‘ng‘irot tumanida shamol turbinasi qismlari, minoralari va parraklarini ishlab chiqarish bo‘yicha korxonalar qurilishi ham boshlanmoqda. Natijada yiliga 1 000 megavatt quvvatli shamol turbina qismlari va 120 ta minorani ishlab chiqarish mahalliylashtirilib, 100 million dollarlik import o‘rnini bosuvchi mahsulotlar tayyorlanadi.
Bundan tashqari, Nukus tumanida 24 million dollar investitsiya hisobiga yiliga 20 million dona isitish radiatorlari ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Shahar va tumanlarni obod qilish, aholi uchun munosib turmush sharoitlari yaratish masalalari ham e’tiborda. Shu kunlarda sanoat, qishloq xo‘jaligi, turizm va xizmat ko‘rsatish sohalarida 62 million dollarlik 12 ta loyiha ishga tushirilmoqda. Marosimda ulardan ikkitasi – Beruniy tumani va Nukus shahridagi yirik savdo majmualari ochildi.
Davlatimiz rahbari ramziy tugmani bosib, yangi inshootlarning qurilishi va faoliyatini boshlab berdi. Barchani mamlakatimiz iqtisodiyotida katta ahamiyatga ega ushbu loyihalar bilan tabrikladi.

Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии старта строительства ветряных электростанций и промышленных предприятий, введения в строй крупных комплексов в Каракалпакстане
• Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии старта строительства ветряных электростанций и промышленных предприятий, введения в строй крупных комплексов в Каракалпакстане
В Республике Каракалпакстан начато строительство ветряных электростанций и промышленных предприятий, введены в строй торговые комплексы.
На состоявшейся в связи с этим церемонии Президент Шавкат Мирзиёев рассказал об экономическом развитии Каракалпакстана.
Для этого в регионе проводится широкомасштабная работа. За последние пять лет предоставлено более 50 льгот и преференций в сферах промышленности, предпринимательства и инфраструктуры. В частности, право прямого выделения земель для реализации инвестиционных проектов введено только в Каракалпакстане. К проектам стоимостью более 50 миллиардов сумов подводится инфраструктура.
За счет льгот в распоряжении предпринимателей осталось более 2 триллионов сумов.
На улучшение деловой инфраструктуры региона направлено 44,5 триллиона сумов. В результате за последние годы появилось более 25 тысяч новых субъектов предпринимательства.
Только в прошлом году было реализовано более 1,4 тысячи проектов на сумму 345 миллионов долларов, создано более 10 тысяч новых рабочих мест. В первом полугодии текущего года освоено 730 миллионов долларов иностранных инвестиций.
В Каракалпакстане также увеличивается количество предприятий с иностранным капиталом. Если в 2017 году было 73 иностранных и совместных предприятия, то сегодня их количество достигло 175.
В настоящее время реализуется более 120 новых крупных проектов на сумму около 9,5 миллиарда долларов, которые придадут импульс экономике региона. Эти проекты будут поэтапно запущены в 2025-2028 годах. В результате будет создано более 20 тысяч новых рабочих мест, производственные мощности на 12 триллионов сумов и дополнительные поступления в бюджет на 500 миллиардов сумов.
Глава государства остановился на значении начинающегося строительства и вводимых в эксплуатацию комплексов.
Темпы экономического роста в нашей стране ставят перед сферой энергетики огромные задачи.
За последние годы за счет инвестиций в размере 2 миллиардов долларов введены в эксплуатацию 10 солнечных и ветряных станций мощностью 2,6 гигаватта. До конца года к сети будет подключено дополнительно 1,5 гигаватта мощностей, доля "зеленой" энергии будет доведена до 15 процентов.
Кроме того, реализуются 32 "зеленых" проекта общей стоимостью 19 миллиардов долларов на 18,6 гигаватта.
Президент отметил, что в этом большую роль играет Республика Каракалпакстан. По оценкам авторитетных исследовательских институтов, в Каракалпакстане имеется потенциал в 680 гигаватт солнечной и 120 гигаватт ветровой энергии.
К 2030 году в Каракалпакстане планируется построить 10 крупных ветряных электростанций общей мощностью 10,3 гигаватта за счет прямых инвестиций в размере 11 миллиардов долларов. После полного запуска этих проектов будет вырабатываться 35 миллиардов киловатт-часов "зеленой" энергии в год.
Для обеспечения стабильности в передаче электроэнергии в Кунградском, Берунийском и Караузякском районах будут построены три системы хранения электроэнергии общей мощностью 400 мегаватт.
Сегодня начинается строительство нескольких из этих проектов. Первый - ветряная электростанция мощностью 1 гигаватт стоимостью 1,2 миллиарда долларов, которая будет построена китайской компанией "Sany Renewable" в Кунградском районе. Второй - ветряная электростанция мощностью 200 мегаватт с системой хранения 100 мегаватт электроэнергии стоимостью 250 миллионов долларов, которая будет создана совместно с саудовской компанией "ACWA Power" в Берунийском и Караузякском районах.
В будущем ими будет вырабатываться 4 миллиарда 200 миллионов киловатт-часов "зеленой" энергии в год, что эквивалентно годовому потреблению 1 миллиона 750 тысяч домохозяйств. В результате будет сэкономлено около 1,3 миллиарда кубометров природного газа, а объем выбросов в атмосферу сократится почти на 2 миллиона тонн.
Примечательно, что одновременно в Кунградском районе начинается строительство предприятий по производству частей, стоек и лопастей ветряных турбин. В результате будет локализовано производство деталей ветряных турбин мощностью 1 000 мегаватт и 120 стоек в год, будет произведена импортозамещающая продукция на 100 миллионов долларов.
Кроме того, в Нукусском районе за счет инвестиций в размере 24 миллионов долларов будет налажено производство 20 миллионов отопительных радиаторов в год.
Уделяется внимание вопросам благоустройства городов и районов, создания достойных условий жизни для населения. В эти дни запускается 12 проектов на 62 миллиона долларов в промышленности, сельском хозяйстве, туризме и сфере услуг. На церемонии были открыты два из них - крупные торговые комплексы в Берунийском районе и городе Нукусе.
Глава государства нажал символическую кнопку и дал старт строительству и деятельности новых объектов. Он поздравил всех с этими проектами, имеющими большое значение для экономики нашей страны.