O‘zenergoinspeksiya Hukumat bo‘ysunuviga o‘tkaziladi
“Yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida davlat nazorati tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF-118-son, 23.08.2024 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish inspeksiyasini (O‘zenergoinspeksiya) Vazirlar Mahkamasi bo‘ysunuviga o‘tkaziladi.
O‘zenergoinspeksiya yoqilg‘i-energetika tarmog‘ida davlat nazorati va tekshiruvini amalga oshiruvchi mustaqil respublika ijro etuvchi hokimiyat organi hisoblanadi.
O‘zenergoinspeksiyaga quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklandi:
• energiya samaradorligi bo‘yicha xalqaro standartlarni joriy etish va mazkur sohada xalqaro hamkorlikni kengaytirish;
• yillik energiya isteʼmoli 500 tonna shartli yoqilg‘idan yuqori bo‘lgan barcha sanoat korxonalarida energiya isteʼmolini boshqarish tizimini (Energy Management System) joriy etishni nazorat qilish;
• sohada davlat nazoratini amalga oshirish va hisobotlarni yuritish jarayonlarini to‘liq raqamlashtirish;
• energiya auditorlarga malaka sertifikatlarini berish va zamonaviy o‘lchov laboratoriyalari bo‘yicha minimal talablarni belgilash.
O‘zenergoinspeksiyaning markaziy apparati tuzilmasida 30 ta shtat birligidan iborat bo‘lgan Energiya samaradorligini oshirish departamenti va Energetika nazorati sohasini raqamlashtirish boshqarmasi tashkil etiladi.

• Узэнергоинспекция будет передана в подчинение Правительству
Принят Указ Президента «О мерах по совершенствованию системы государственного контроля в топливно-энергетической отрасли» (УП №118 от 23.08.2024 года).
Согласно Постановлению, Инспекция по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа (Узэнергоинспекция) будет передана в ведомственное подчинение Кабинета Министров.
Узэнергоинспекция будет являться независимым республиканским органом исполнительной власти, осуществляющим государственный надзор и контроль в топливно-энергетической отрасли.
На Узэнергоинспекцию возложены следующие дополнительные задачи:
• внедрение международных стандартов по энергоэффективности и расширение международного сотрудничества в этой сфере
• контроль за внедрением системы управления энергопотреблением (Energy Management System) на всех промышленных предприятиях, ежегодное потребление энергии которых превышает 500 тонн условного топлива;
• полная цифровизация процессов осуществления государственного контроля и ведения отчетности в сфере;
• выдача квалификационных сертификатов энергоаудиторам и определение минимальных требований по современным измерительным лабораториям.
В структуре центрального аппарата Узэнергоинспекции будут созданы Департамент по повышению энергоэффективности и Управление по цифровизации сферы энергетического надзора с 30 штатными единицами.