ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ТУРКИЯНИНГ ЭНЕРГЕТИКА СОҲАСИНИ ИСЛОҲ ҚИЛИШ БОРАСИДАГИ ТАЖРИБАСИНИ ЎРГАНДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги делегацияси 2020 йил 13 февралда Туркиянинг Истамбул шаҳрида бўлиб ўтган «Қайта тикланадиган энергия истиқболлари: Туркия, Марказий Осиё, Кавказ ва Ғарбий Болқонда молиялаш, инвестициялар, тартибга солиш ва янги технологиялар» мавзусидаги анжуманда иштирок этди.
Хусусан, «Қайта тикланадиган энергия манбаларидан фойдаланишнинг минтақавий истиқболлари» мавзусидаги панелли сессия доирасида энергетика вазирининг ўринбосари Шерзод Ходжаев Туркия, Грузия, Сербия, Озарбайжон, Шимолий Македония, Қозоғистон вакиллари билан бирга мунозарада иштирок этди. Мутахассислар қайта тикланадиган энергия манбаларининг ривожланиши, уларнинг энерготизимга ва трансчегаравий ҳамкорликка таъсирини муҳокама қилди.
Конференцияда иштирок этиш доирасида Ўзбекистон вакиллари томонидан бир қатор учрашувлар ва музокаралар ўтказилди. Хусусан, Туркиянинг энергетика ва табиий ресурслар вазирининг ўринбосари Алпарслан Байрактар билан учрашув бўлиб ўтди. Мулоқот давомида Ўзбекистон томонидан Туркиянинг электр энергетика соҳасини ислоҳ қилиш бўйича муваффақиятли тажрибасини ўрганишга қизиқиш билдирилди. Туркия томонидан Энергетика соҳасини ислоҳ қилиш борасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисидаги меморандумни имзолаш тўғрисидаги таклиф келиб тушди.
Шунингдек Истамбулда делегация аъзолари EPİAŞ/EXIST компанияси фаолияти билан танишди. У бозор оператори бўлиб, шунингдек энергетика биржаси вазифасини ҳам бажаради. 2015 йил март ойида ташкил қилинган ушбу компания фаолиятининг асосий тури энергетика бозорини режалаштириш, яратиш ва уни бошқариш билан боғлиқ.
Музокаралар давомида томонлар келгуси ҳамкорлик ва тажриба алмашиш имкониятларини муҳокама қилди. Ўзбекистон делегацияси Туркия энергетика секторининг ривожланиши ва ислоҳ қилиниши тажрибаси, шунингдек ижобий амалиёт ва юзага келган саволлар билан таништирилди. Шунингдек бозорнинг жорий моделлари ва электр энергетика секторининг ривожланиши истиқболлари ҳақида маълумот берилди.
Сафар давомида делегация Анқара шаҳрига ташриф буюрди, у ерда Миллий диспетчерлик маркази фаолияти билан таништирилди. Марказ раҳбариятининг вакиллари унинг ташкил қилиниши, фаолият юритиши, SCADA тизимининг жорий қилиниши, юкламани диспетчеризация қилишнинг техник жиҳатлари ва трансчегаравий ҳамкорлик ҳақида сўзлаб берди. Икки мамлакат мутахассислари техник диспетчеризация ҳамда диспетчеризация вазифасини трансмиссиядан ажратиш зарурияти ҳақида сўзлаб берди.
Шунингдек Анқарада Ўзбекистон делегацияси аъзоларининг Туркия Энергетика бозори регулятори (EPDK/EMRA) раиси ва вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди. 2001 йилда ташкил қилинган тузилма Туркиянинг бош давлат органи ҳисобланади. Таъкидландики, EMRA – бу мустақил давлат муассасаси, энергетика бозорларини объектив бошқаришнинг ажралмас элементи ҳисобланади.
EMRA мажбурияларига қуйидагилар киради: компанияларнинг энергетика бозорларидаги фаолияти, ҳуқуқ ва мажбуриятларини белгиловчи лицензияларни бериш; компаниянинг бозор кўрсаткичларини кузатиш; ишлаб чиқариш самарадорлигини белгилаш; тақсимлаш ва истеъмолчиларга хизмат кўрсатиш қоидаларини яратиш ва назорат қилиш; нархнинг шаклланиши тамойилларини белгилаш.
Учрашув давомида мустақил тартибга солувчи орган функциялари, унинг бозор ривожланишига таъсири, секторга хорижий ва маҳаллий инвестицияларни жалб қилиш масалалари муҳокама қилинди. Зарур меъёрий-ҳуқуқий базани яратиш зарурияти, тарифнинг шаклланиши ҳамда энергетика компанияларининг функциялари ва мажбурияларининг тақсимланиши масалалари муҳокама қилинди.

МИНЭНЕРГО ИЗУЧИЛО ОПЫТ ТУРЦИИ В СФЕРЕ РЕФОРМИРОВАНИЯ ЭНЕРГЕТИЧЕСКОГО СЕКТОРА
Делегация Министерства энергетики Республики Узбекистан приняла участие на форуме «Перспективы возобновляемой энергии: финансирование, инвестиции, регулирование и новые технологии в Турции, Центральной Азии, на Кавказе и Западных Балканах», который состоялся в городе Стамбул 13 февраля 2020 года.
В частности, в рамках панельной сессии «Региональные перспективы использования возобновляемых источников энергии», заместитель министра энергетики Шерзод Ходжаев принял участие в дискуссии совместно с представителями министерств и ведомств Турции, Грузии, Сербии, Азербайджана, Северной Македонии, Казахстана. Специалисты обсудили вопросы развития и интеграции возобновляемых источников, их влияние на энергосистему и трансграничное сотрудничество.
В рамках участия в конференции, представителями Узбекистана был проведен ряд встреч и переговоров. В частности, состоялась встреча с заместителем министра энергетики и природных ресурсов Турции Алпарсланом Байрактаром и представителями министерства. В ходе общения, узбекской стороной была выражена заинтересованность в изучении успешного турецкого опыта по реформированию электроэнергетического сектора и дальнейшем укреплении сотрудничества. От турецкой стороны поступило предложение подписать Меморандум о взаимном сотрудничестве в сфере реформирования энергетического сектора.
Также в ходе пребывания в Стамбуле, члены делегации посетили компанию EPİAŞ/EXIST - Оператор рынка, который также выполняет функции энергетической биржи. Основной вид деятельности данной компании, созданной в марте 2015 года, планирование, создание, развитие и управление энергетическим рынком.
В ходе переговоров, сторонами были обсуждены возможности дальнейшего сотрудничества и обмена опытом. Делегация Узбекистана была ознакомлена с историей развития энергетического сектора Турции и его реформирования, в том числе с положительной практикой и возникшими вопросами. Также были представлены текущие модели рынка и перспективы развития электроэнергетического сектора.
В рамках поездки, делегация посетила город Анкару, где ознакомилась с деятельностью Национального диспетчерского центра. Представители руководства Центра рассказали об опыте его создания, функционировании, внедрении системы SCADA, технических составляющих диспетчеризации нагрузки и трансграничном сотрудничестве. Специалистами двух стран были обсуждены вопросы технического диспетчеризации и необходимости отделения функций диспетчеризации от трансмиссии.
Также в Анкаре состоялась встреча членов делегации Узбекистана с председателем и представителями Регулятора энергетического рынка Турции (EPDK/EMRA). Созданная в 2001 году структура является главным государственным органом регулирования энергетического рынка Турции. Было отмечено, что EMRA – это независимое государственное учреждение, что является неотъемлемым элементом объективного управления энергетическими рынками.
В числе обязанностей EMRA: выдача лицензий, определяющих деятельность, права и обязанности компаний на энергетических рынках; отслеживание рыночных показателей компаний; определение стандартов производительности; создание и контроль выполнения правил распределения и обслуживания потребителей; определение принципов ценообразования.
В ходе встречи обсуждены функции независимого регулирующего органа, его влияния на развитие рынка, привлечение иностранных и локальных инвестиций в сектор. Рассмотрены вопросы создания необходимой нормативно-правовой базы, тарифообразования и распределения функций и обязанностей энергетических компаний.