“ЎЗАТОМ” ДЕЛЕГАЦИЯСИ ҲИНДИСТОН АТОМ ЭНЕРГЕТИКАСИ ОБЪЕКТЛАРИГА ТАШРИФ БУЮРДИ
“Ўзатом” агентлиги делегацияси Ҳиндистоннинг атом электр станциялари қурилиши ва эксплуатацияси тажрибасини ўрганиш ва тегишли вазирлик ва идоралар билан атом энергиясидан тинч мақсадларда фойдаланиш соҳасида ҳамкорлик ўрнатиш борасида музокаралар олиб бориш учун ушбу мамлакатда хизмат сафарида бўлиб турибди.
Мазкур ташриф Атом энергетикаси бўйича департамент котиби – Ҳиндистон атом энергетикаси бўйича комиссия раиси Шри Вяс билан ўтказилган музокаралар доирасида амалга оширилди. Учрашувлар давомида Ҳиндистон томони Ўзбекистон билан атом энергетикасини тинч мақсадларда ривожлантиришдан манфаатдор эканини таъкидлади.
Сафар давомида Ҳиндистон ҳукумати ҳузуридаги Атом энергиясини ривожлантириш департаменти тизимига кирувчи тизимлар раҳбарияти ва вакиллари билан атом энергетикаси бўйича турли йўналишларда, жумладан, кадрлар тайёрлаш, Ўзбекистонда АЭС қурилиши ва лойиҳалаштириш ишлари бўйича маслаҳат хизматлари кўрсатиш ҳамда ядро тиббиётини ривожлантириш соҳаларида ҳамкорлик қилиш борасида таклифлар билдирилди. Ҳиндистон томони Ўзбекистон Республикасида миллий ядро инфратузилмасини ривожлантириш борасида яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёр эканини ҳам маълум қилди.
Бундан ташқари, Ҳиндистондаги барча атом электр станциялари оператори – Ҳиндистон ядро энергетикаси корпорацияси вакиллари билан учрашув ўтказилиб, унда атом энергетикаси дастурларини амалиётга жорий этиш масалалари муҳокама этилди.
Ўзбекистон делегациясининг Ҳиндистонга ташрифи давом этмоқда ва ташриф дастури доирасида “Куданкулам” атом электр станциясига ташриф буюриш ҳамда соҳага алоқадор идоралар ва компаниялар вакиллари билан учрашувлар ўтказиш кўзда тутилган.

ДЕЛЕГАЦИЯ «УЗАТОМА» ПОСЕЩАЕТ ОБЪЕКТЫ АТОМНОЙ ЭНЕРГЕТИКИ ИНДИИ
Делегация Агентства «Узатом» находится с рабочим визитом в Индии с целью изучения опыта этой страны по строительству и эксплуатации АЭС, проведения переговоров с соответствующими министерствами и ведомствами по налаживанию сотрудничества в области мирного использования атомной энергии.
Данный визит начался с проведения встречи с Секретарём Департамента атомной энергии – председателем Комиссии по атомной энергии Правительства Индии Шри Вяс. В ходе переговоров индийской стороной был отмечен интерес к налаживанию взаимовыгодного партнёрства с Узбекистаном в области использования мирного атома в разных сферах.
Далее состоялись встречи с руководителями и представителями соответствующих структур Департамента атомной энергии при Правительстве Индии, где были детально обсуждены вопросы развития сотрудничества в ряде направлений, в частности, в подготовке кадров, оказании консультационных услуг при проектировании и строительстве АЭС в Узбекистане, развитии ядерной медицины и в других сферах. Индийская сторона подчеркнула наличие большого интереса в участии в развитии национальной ядерной инфраструктуры Республики Узбекистан и заверила о всесторонней поддержке Узбекистана, являющегося давним партнером Индии.
Также состоялась встреча с национальным оператором всех индийских атомных электростанций – Корпорацией по ядерной энергии Индии, где был презентован общий подход этой страны при формировании и реализации ядерной программы.
Визит узбекской делегации продолжается, в рамках программы также предусмотрены посещение атомной электростанции «Куданкулам» и проведение встреч с соответствующими ведомствами и компаниями.