Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги раҳбарияти аъзолари 2020 йил 18 февралида Венгриянинг ташқи ишлар ва ташқи савдо вазири Пьер Сийярто бошчилигидаги делегация аъзолари билан музокаралар ўтказди.
Учрашувда Венгриянинг Ўзбекистон Республикасидаги Элчиси Петер Санто ҳам иштирок этди.
Музокаралар Ўзбекистон-Венгрия Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 5-мажлиси доирасида ўтказилди.
Учрашувда томонлар Ўзбекистоннинг ёқилғи-энергетика комплексига оид истиқболли лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорлик қилиш имкониятларини муҳокама қилди.
Энергетика вазирининг биринчи ўринбосари, “Ўзатом” агентлиги раҳбари Жўрабек Мирзамаҳмудов қайд этганидек, Энергетика вазирлиги ядровий энергетикани ривожлантириш соҳасида Венгрия билан ҳамкорлик қилиш бўйича ижобий тажрибага эга.
Хусусан, 2018 йил ноябрида “Ўзатом” агентлигининг Венгрияга амалий ташрифи бўлиб ўтди, ташриф давомида Венгрия инновациялар ва технологиялар вазирлиги раҳбарияти аъзолари, Венгрия атом энергетикаси регулятори билан учрашувлар бўлиб ўтди, шунингдек Россияда ишлаб чиқарилган ВВЭР-1200 реакторли иккита энергоблок негизида “Пакш-2” АЭС қурилиши тажрибаси ўрганилди.
Статистик маълумотларга кўра, фаолият юритаётган “Пакш” АЭС Венгрия электр энергиясининг тахминан 40 фоизини ишлаб чиқаради. Ушбу мамлакат ЕИ аъзолари ўртасида энг тез ривожланаётган иқтисодиётга эга. Қайд этилганидек, “Пакш-2” лойиҳасининг амалга оширилиши мамлакатда электр энергияга бўлган талабнинг ортиб бораётганлиги билан боғлиқ.
2018 йилги сафар давомида атом энергетикаси объектлари қурилишини молиялаш ва қонунчилик базасини яратиш масалалари ўрганиб чиқилди. Шунингдек Венгриянинг қайта тикланувчан энергия манбаларини, шунингдек қуёш энергияси ва биомасса асосидаги манбаларни ривожлантириш соҳасидаги тажрибаси ҳам катта қизиқиш уйғотди.
Бугунги учрашувда Венгрия томони ядро энергетикаси, шунингдек табиий газ етказиб бериш масалаларига эътибор қаратди. Қайд этилганидек, Венгрия Иқлим бўйича Париж битимининг аъзоси сифатида, атом энергетикасисиз атмосферага зарарли чиқариш кўрсаткичларини камайтиришга эришиб бўлмайди, деб ҳисоблайди.
Таъкидландики, Венгрияда АЭС қурилиши ҳақидаги қарор иқтисодиётнинг рақобатбардошлигини таъминлашни ҳисобга олган ҳолда қабул қилинган. Зеро, атом энергияси барқарор ва рақобатбардош қийматга эга, бу эса иқтисодиётнинг узоқ муддатли ривожланишини режалаштиришга муҳим роль ўйнади.
Шу муносабат билан, Венгрия томони шуни таъкидладики, Ўзбекистоннинг ўз ҳудудида ядро энергетикасини ривожлантириш борасидаги танлови ниҳоятда тўғри бўлган.
Музокаралар якуни бўйича томонлар умуман, тинч атомдан фойдаланиш, ва хусусан Ўзбекистонда биринчи АЭС қурилиши соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш ҳақида ўзаро келишувга эришди.
Венгрия томони Ўзбекистон учун ажратиладиган стипендиялар доирасида атом энергетикаси бўйича мутахассисларни ўқишга юбориш ҳақидаги таклифни кўриб чиқиш фикрини илгари сурди. Бунда Будапешт техника университетидаги яхши таълим дастури ва “Пакш” АЭС да амалиётни ўтказиш имконияти қайд қилинди.
Шунингдек минтақанинг газ бозорини ривожлантириш масалалари ва Ўзбекистоннинг ушбу соҳадаги келгуси режалари муҳокама қилинди.
Энергетика вазирлиги томонидан энергетика ва нефтгаз соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотлар, табиий газ негизида юқори қўшилган қийматли маҳсулот ишлаб чиқариш билан боғлиқ лойиҳалар ҳақида маълумот берилди.
Венгрия делегациясига май ойида Тошкентда анъанавий Power Uzbekistan 2020 кўргазма-конференцияси ўтказилиши ҳақида маълумот берилди ва улар энергетика соҳасидаги ушбу муҳим анжуманга таклиф қилинди.

МИНИСТЕРСТВОМ ЭНЕРГЕТИКИ ПРОВЕДЕНЫ ПЕРЕГОВОРЫ С ДЕЛЕГАЦИЕЙ ВЕНГРИИ
Члены руководства Министерства энергетики Республики Узбекистан 18 февраля 2020 года провели переговоры с делегацией Венгрии во главе с министром иностранных дел и внешней торговли этой страны Пьером Сийярто.
Во встрече принял участие Посол Венгрии в Республике Узбекистан Петер Санто.
Переговоры состоялись в рамках 5-го заседания Узбекско-Венгерской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
В ходе встречи сторонами были обсуждены возможности сотрудничества с целью реализации перспективных проектов в топливно-энергетическом комплексе Узбекистана.
Как было отмечено первым заместителем министра энергетики, главой Агентства «Узатом» Журабеком Мирзамахмудовым, у Министерства энергетики есть положительный опыт взаимодействия с венгерской стороной в сфере изучения опыта развития ядерной энергетики.
В частности, в ноябре 2018 года делегация Агентства «Узатом» побывала в Венгрии с рабочим визитом, в ходе которого состоялись встречи с членами руководства Министерства инновации и технологий Венгрии, Венгерского регулятора атомной энергетики, а также был изучен опыт строительства АЭС «Пакш-2» на основе двух энергоблоков с реакторами ВВЭР-1200 российского производства.
Согласно статистике, действующая АЭС «Пакш» производит порядка 40% электроэнергии Венгрии – страны, которая имеет на сегодня самую быстроразвивающуюся экономику среди членов ЕС. Как отмечалось в ходе визита, реализация проекта «Пакш-2» связан с возрастающей потребностью в электроэнергии в стране.
В ходе визита 2018 года были изучены вопросы финансирования и законодательной базы возведения объектов атомной энергетики. Также большой интерес представлял венгерский опыт развития возобновляемых источников энергии, в частности солнечной и на основе биомассы.
На сегодняшних переговорах, Венгерская сторона вновь акцентировала внимание на вопросах ядерной энергетики, а также поставках природного газа.
Было отмечено, что Венгрия, являясь членом Парижского соглашения по климату, привержена мнению, что без атомной энергетики нельзя достичь необходимых показателей снижения вредных выбросов в атмосферу.
Подчеркнуто, что решение о строительстве АЭС в Венгрии принято с учетом обеспечения конкурентоспособности экономики, так как атомная энергия имеет более стабильную и конкурентную стоимость, что играет важную роль для долгосрочного планирования развития экономики.
В связи с этим, Венгерская сторона указала, что выбор Узбекистана в пользу развития ядерной энергетики на своей территории, является совершенно верным.
По итогам переговоров, сторонами достигнуты договоренности о развитии сотрудничества с сфере использования энергии мирного атома в целом, и строительства первой АЭС в Узбекистане в частности.
Венгерской стороной предложено рассмотреть направление на обучение, в рамках выделяемых стипендий для Узбекистана, специалистов по атомной энергетике, отметив хорошую программу обучения в Будапештском техническом университете и возможность прохождения практики на АЭС «Пакш».
Также обсуждены вопросы развития газового рынка региона и дальнейшие планы Узбекистана в данной отрасли.
Со стороны Министерства энергетики была представлена информация об осуществляемых реформах в энергической и нефтегазовой отраслях, проектах по производству продукции с высокой добавленной стоимостью на базе природного газа.
Венгерская сторона была проинформирована о проведении в мае в Ташкенте ежегодной выставки-конференции Power Uzbekistan 2020 и приглашена к участию в этом важном событии энергетической сферы.