Дунёдаги энг йирик «Shell» нефтегаз компанияси Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги кўмагида Тошкентда 2020 йил 25-26 февраль кунлари соҳадаги инновацияларга бағишланган семинар ўтказмоқда.
«Shell» савдо белгиси билан машҳур бўлган Британия-Нидерландия «Royal Dutch Shell» нефтегаз компанияси 2018 йилда Forbes Global рейтингига кўра дунёдаги энг йирик нефтегаз компанияси деб тан олинди.
Семинарнинг биринчи кунида «Shell» экспертлари «Монетизация ва табиий газга ишлов бериш: янги объектлар учун технологиялар ва дизайннинг ўзига хослиги», «Табиий газга ишлов бериш: мавжуд блоклар учун технологиялар ва эксплуатациявий ўзига хослик» каби мавзуларда тақдимотлар ва мунозаралар ўтказади.
Иккинчи куни «Нефтни қайта ишловчи ва кимёвий катализаторлар ҳамда янги ва мавжуд қурилмалар учун технологиялар», «Қазиб олиш ва қайта ишлаш объектлари учун SO2 чиқарилишини камайтириш технологиялари» ва бошқа масалалар кўриб чиқилади.
Ёқилғи-энергетика комплексида инновациялар бўйича энг яхши халқаро тажрибани ўрганиш унинг ҳолати ва ривожланиши Ўзбекистон Энергетика вазирлиги томонидан мувофиқлаштириладиган ушбу соҳани кенг кўламли ислоҳ қилиш доирасида мутахассислар малакасини оширишнинг бир қисми ҳисобланади.

МИРОВОЙ ЛИДЕР «SHELL» ДЕЛИТСЯ ОПЫТОМ СО СПЕЦИАЛИСТАМИ УЗБЕКИСТАНА
Одна из самых известных мировых нефтегазовых компаний «Shell» при поддержке Министерства энергетики Республики Узбекистан проводит в Ташкенте 25-26 февраля 2020 года семинар по инновациям сферы.
Британско-нидерландская нефтегазовая компания «Royal Dutch Shell», известная во всем мире под торговой маркой «Shell», была признана в 2018 год крупнейшей нефтегазовой компанией в мире, согласно рейтингу Forbes Global.
В ходе первого дня семинара эксперты «Shell» проведут презентации и дискуссии на такие темы, как «Монетизация и переработка природного газа: Технологии и особенности дизайна для новых объектов», «Переработка природного газа: Технологии и эксплуатационные особенности для существующих объектов».
На второй день будут рассмотрены такие вопросы, как «Нефтеперерабатывающие и химические катализаторы и технологии для новых и существующих установок», «Технологии снижения выбросов SO2 для объектов добычи и переработки» и другие.
Изучение лучшего международного опыта по инновациям в топливно-энергетическом комплексе являются частью повышения квалификации специалистов в рамках масштабного реформирования данной сферы, состояние и развитие которой координируется Министерством энергетики страны.