БИРИНЧИ МАРТДАН БОШЛАБ “ЎЗТРАНСГАЗ” АЖНИНГ ҲУДУДИЙ ФИЛИАЛЛАРИ БИЛАН АГТКШЛАР ЎРТАСИДАГИ ШАРТНОМАЛАР ЮЗ ФОИЗ ОЛДИНДАН ТЎЛОВЛАРНИ АМАЛГА ОШИРГАН ҲОЛДА ИМЗОЛАНАДИ
• БИРИНЧИ МАРТДАН БОШЛАБ “ЎЗТРАНСГАЗ” АЖНИНГ ҲУДУДИЙ ФИЛИАЛЛАРИ БИЛАН АГТКШЛАР ЎРТАСИДАГИ ШАРТНОМАЛАР ЮЗ ФОИЗ ОЛДИНДАН ТЎЛОВЛАРНИ АМАЛГА ОШИРГАН ҲОЛДА ИМЗОЛАНАДИ
Сўнгги пайтларда автомобилларга газ тўлдириш шахобчалари учун табиий газ етказиб беришдаги айрим ҳолатларда тадбиркорлар ва газ таъминоти корхоналари орасида мансабни суистеъмол қилиш ҳолатлари, коррупцион механизмалар вужудга келмоқда. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли “Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланиш тартибини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорнинг 2-иловаси билан тасдиқланган “табиий газдан фойдаланиш қоидалари”нинг 105-бандига асосан етказиб берилиши режалаштирилган табиий газ миқдорлари ҳажмидан ортиқча олинган газ ҳажмлари учун 1,4 оширилган коэффициент тўламаслик мақсадида АГТКШлар фаолиятини вақтинчалик тўхтатиб қўйиши, бунинг натижасида ҳудудларда транспорт воситаларининг газ шахобчаларида тирбандликни келтириб чиқариб, сотилаётган сиқилган газ нарҳини оширилиши натижасида аҳолининг ҳақли эътирозлари кўпайиб бормоқда.
Бундай ҳолатларни бартараф этиш мақсадида ҳукумат томонидан амалий чоралар кўрилмоқда. Хусусан, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 22 февраль куни бўлиб ўтган “Нефть-газ тармоғи ва газтранспорт тизимининг барқарор ишлашини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар”га бағишланган мажлисида юқорида айтиб ўтилган масалалар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири томонидан мутасадди ташкилот ва идораларга тегишли кўрсатмалар берилди.
2020 йил 1 мартдан бошлаб “Ўзтрансгаз” АЖнинг газ таъминоти бўйича ҳудудий филиаллари томонидан, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сон қарори талаблари, ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 22 февралдаги баённомасига асосан, АГТКШлар билан улар томонидан тақдим этиладиган табиий газ буюртмасига кўра 100 фоиз миқдорида олдиндан тўловларни амалга оширилиши, лицензия шартларини тўлиқ бажарилишини таъминлаш шартлари билан “Табиий газ етказиб бериш ва қабул қилиш тўғрисида”ги шартнома (ёки шартномаларга қўшимча келишув)лар ўрнатилган тартибда имзоланишини маълум қиламиз.
Агарда, газ таъминоти филиаллари раҳбарлари ёки масъул ходимлари томонидан ноқонуний хатти-харакатлар сезсангиз “Ўзтрансгаз” АЖнинг расмий веб-сайтига (utg@.uz info@utg.uz) ёки тегишли ҳуқуқни ҳимоя қилиш идораларига хабар беришингизни сўраймиз.

УВАЖАЕМЫЕ ПРЕДПРИНИМАТЕЛИ!
В последнее время наблюдались случаи злоупотребления властью и коррупционных механизмов между предпринимателями и газоснабжающими предприятиями при поставках природного газа на автогазозаправочные станции. Кроме этого, во избежания переплаты за природный газ по увеличенным коэффициентом 1,4 за перерасход от установленных объемов природного газа, в соответствии с пунктом 105 “Правил пользования природным газом”, утвержденным Приложением 2 постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 января 2018 года № 22, предпринимателями временно приостанавливались АГНКС, который приводило к росту стоимости продаваемого природного газа на остальных АГНКС и увеличению очередей, что привело к недовольствию автолюбителей.
В целях устранения данных ситуций правительством принимаютья целенаправленные действия. В частности, на заседании Кабинета Министров Республики Узбекистан, состоявшейся 22 февраля 2020 года, посвященной о принятии дополнительных мер по обеспечению стабильной работы нефтегазовой отрасли и газотранспортной системы, Премьер-министром Республики Узбекистан даны поручения соответствующим ведомствам.
Так с 1 марта 2020 года региональные филиалы по газоснабжению АО «Узтрансгаз» заключают с АГНКСами договора на поставку и прием природного газа (или дополнительные соглашения к договорам) в соответствии с постановлением Кабинета Министров от 12 января 2018 года № 22 на условиях 100%-ой предоплаты и соблюдения требований лицензионных соглашений.
В случаи любых незаконных действий со стороны должностных лиц региональных филиалов по газоснабжению, просим сообщить об этом АО «Узтрансгаз» на официальном веб-сайте (utg@.uz, info@utg.uz) или соответствующих правоохранительных органов.