ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИНИНГ 600 МИЛЛИОН СЎМДАН ОРТИҚ МИҚДОРДА ЎҒИРЛАНИШ ҲОЛАТИ АНИҚЛАНДИ
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги “Ўзэнергоинспекция”нинг Тошкент вилояти ҳудудий бўлими ва Мажбурий ижро бюроси Тошкент вилояти бошқармасининг қўшма иш режасига асосан ҳудудларда истеъмолчиларнинг электр энергиясидан фойдаланиш қоидалари бўйича ўрганишлар натижасида юридик шахслар томонидан қонун бузилиш ҳолатлари аниқланди.
Энергияси ресурсларидан самарасиз фойдаланишларнинг олдини олиш, электр энергияси хақини ўз вақтида тўлаш, энергия ресурсларини тежаш, истеъмол маданиятини ошириш ҳамда электр энергиясидан ноқонуний фойдаланишни олдини олиш мақсадида шу йилнинг ўтган ойидаги ўрганишлар мобайнида Тошкент вилояти Бўстонлиқ туманидаги истеъмолчи “ARCHAZOR CHIMGAN” МЧЖ томонидан электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиш ҳолати аниқланди.
Истеъмолчи электр энергиясини ўғирлаш мақсадида электр  трансформаторининг иккиламчи занжир қисмига сим ташлаш (перимичка) йўли орқали электр энергиясини ўғирлаш ҳолати аниқланди.
Ушбу ҳолат бўйича Тошкент вилояти Мажбурий ижро бюроси томонидан қоидабузарлик далолатномаси расмийлаштирилди ва истеъмолчи электр тармоғидан узилди.
“Ўзэнергоинспекция”нинг Тошкент ҳудудий бўлими мутахассиси хулосаси асосида Бўстонлиқ тумани электр таъминоти корхонаси ва Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси хузуридаги Мажбурий ижро бюроси Тошкент вилояти бошқармаси инспекторлари томонидан истеъмолчи “ARCHAZOR CHIMGAN” МЧЖ ушбу қоидабузарлик бўйича Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарорига асосан мазкур МЧЖга 606 528 000 сўм қайта ҳисоб-китоб амалга оширилди.

ВЫЯВЛЕНЫ СЛУЧАИ НЕЗАКОННОГО ИСПОЛЬЗОВАНИИ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
В соответствии с совместным планом работы Ташкентского областного регионального отдела “Узэнергоинспекции” и Ташкентского областного управления Бюро принудительного исполнения, в результате изучения соблюдения потребителями правил использования электроэнергии выявлены случаи правонарушения, совершенных  юридическими лицами.
В ходе проведенного за прошлый месяц текущего года изучения с целью   предупреждения неэффективного использования энергоресурсов, случаев незаконного использования электроэнергии, а также обеспечения своевременной оплаты за электроэнергию, повышения потребительской культуры было выявлено, что со стороны ООО “ARCHAZOR CHIMGAN”  Бостанлыкского района Ташкентской области совершено хищение в процессе использования электроэнергии.
Потребитель, использовав перемычку на вторичной цепной части трансформатора тока,  совершил  хищение электроэнергии. По данному случаю Ташкентским областным  Бюро принудительного исполнения оформлен акт о правонарушении и потребитель был отключен от электрической сети.
На основе заключения специалистов Ташкентского областного регионального отдела “Узэнергоинспекции” Бостанлыкским районным отделом предприятия энергоснабжения и инспекторами Бюро принудительного исполнения  при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан на основании постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №22 от 12 января 2018 года по потребителю ООО “ARCHAZOR CHIMGAN” осуществлен перерасчет на сумму 606 528 000 сумов.