ЎЗБЕКИСТОН ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРИ ВА «РОСГЕОЛОГИЯ» РАҲБАРИ МУЗОКАРА ЎТКАЗДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов 2020 йил 27 февраль куни  «Росгеология» АЖ бош директори, бошқарув кенгаши раиси Сергей Горьков билан учрашди.
Учрашув «Росгеология» делегациясининг Тошкентга амалга оширган бир кунлик ташрифи доирасида бўлиб ўтди. Ташриф дастурига биноан унда Ўзбекистон Республикаси Геология ва минерал ресурслар давлат қўмитаси раиси Бобир Исломов, «ИМР» институти,  «Ўзбекгеофизика» ҳамда Нефть ва газ конлари геологияси ҳамда қидируви институти раҳбарияти ҳам иштиок этиб, «Росгеология» АЖ ва Ўзбекистон Республикаси Давлат геология қўмитаси ўртасида Ўзбекистон ҳудудларининг иқтисодий потенциалини ривожлантириш учун минерал хомашёлардан самарали фойдаланиш борасида ер ости бойликларидан фойдаланиш соҳасида ҳамкорлик қилиш бўйича шартнома имзоланди.
Мулоқот давомида Энергетика вазири А.Султонов таъкидлаб ўтганидек, «Бугун имзоланган шартнома ва унда белгилаб берилган йўналишлар «Росгеология» АЖ ва Энергетика ўртасидаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқиш баробарида, Ўзбекистоннинг углеводородлар ва минерал хомашёлар базасини сезиларли тарзда мустаҳкамлашга, ҳудудларнинг энергия таъминоти сифатини оширишга хизмат қилади».
«Ҳамкорликда амалга оширилган ишлар доирасида ишлаб чиқариш суръатларини ошириш, шунингдек, нефть-газнинг истиқболли ҳудудларини ҳавзали, геологик ва гидродинамик моделлаштириш учун замонавий усул ва технологияларни жорий этиш мақсадида ресурс салоҳиятини баҳолаш, аниқланмаган конларни қидириш ва баҳолаш ҳамда Ўзбекистон Республикасининг углеводород заҳиралари таркибини «Росгеология» АЖ тажрибаси ва мавжуд ишланмаларини ҳисобга олган ҳолда таҳлил қилиш режалаштирилган. Республиканинг саноат хомашёси ва геологик углеводородларни халқаро талабларга мувофиқ равишда тўлиқ инвентаризация қилиш вазифаларидан келиб чиқадиган бўлсак, бу  Ўзбекистоннинг нефть-газ саноати учун жуда муҳимдир», – деб таъкидлади вазир.
«Росгеология» АЖ корхоналарида Ўзбекистонлик мутахассислар учун ҳавзаларнинг замонавий услуб ва технологиялари масалалари, истиқболли нефть-газ ҳудудларнинг геологик ва гидродинамик моделлаштириш ва бошқа долзарб йўналишларда ўқув дастурлари ва малака оширишни ташкил этиш йўналишида ҳамкорликнинг катта истиқболлари борлиги таъкидланди.
Музокаралар чоғида томонлар эришилган келишувларни тезроқ амалга оширишга ва амалий ҳамкорлик суръатларини ривожлантиришга қизиқиш билдирдилар.
Эслатиб ўтамиз, 2018 йилнинг октябрида «Ўзбекнефтегаз» ва «Росгеология» АЖ томонидан ҳамкорлик бўйича келишув имзоланган бўлиб, унда Ўзбекистон ҳудудида геология қидирув соҳасида ўзаро ҳамкорлик қилиш белгиланган. Шартномани имзолаш Россия  Федерацияси президенти Владимир Путиннинг Ўзбекистонга давлат ташрифи доирасида имзоланган эди.
Шартномада Ўзбекистон Республикасида геология-қидирув ишларини олиб бориш бўйича қўшма дастур ишлаб чиқиш, Россия Федерацияси, Ўзбекистон ва бошқа муайян давлатларда шу асосда геология-қидирув ишларини ташкил этиш, жумладан, углеводород конларини қидиришнинг янги услубларига, геофизика ҳамда бурғулаш ишларига қизиқиш билдирган учинчи давлатлар ҳудудида қидирув ва геология қидирув ишларининг дастлабки босқичларида қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш кўзда тутилган.

Министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов 27 февраля 2020 года провёл переговоры с генеральным директором, председателем правления АО «Росгеология» Сергеем Горьковым.
Встреча состоялась в рамках однодневного визита делегации «Росгеологии» в Ташкент. В программу пребывания вошли также встреча с председателем Государственного комитета Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам Бобиром Исламовым, руководителями института «ИМР», АО «Узбекгеофизика» и АО «ИГИРНИГМ», в рамках которой состоялось подписание Соглашения о намерениях сотрудничества в сфере недропользования по эффективному использованию минерально-сырьевых ресурсов для развития экономического потенциала регионов Узбекистана между АО «Росгеология» и «Госкомгеологии» Республики Узбекистан.
Как отметил в ходе переговоров министр энергетики А.Султанов, «подписанное сегодня Соглашение и определённые им направления дадут новый импульс сотрудничества АО «Росгеология» и Министерства энергетики, будут способствовать существенному вкладу в укрепление минерально-сырьевой базы углеводородов Узбекистана, созданию условий повышения качества энергообеспечения регионов».
«В рамках совместных работ, намечается выполнение по оценки ресурсного потенциала и анализ структуры запасов углеводородного сырья Республики Узбекистан с целью наращивания темпов добычи, а также внедрение современных методик и технологий бассейнового, геологического и гидродинамического моделирования нефте-газо-перспективных территорий, а также комплекса мероприятий по поиску и оценке пропущенных залежей, учитывая опыт и имеющиеся разработки АО «Росгеология». Это важно для нефтегазовой отрасли Узбекистана, исходя из поставленных задач по проведению полной инвентаризацию запасов промышленного сырья и геологических углеводородов на территории Республики, согласно международным требованиям», - сказал А.Султанов.
Министром энергетики была также отмечена большая перспективность сотрудничества по организации программ обучения и стажировок узбекских специалистов на предприятиях АО «Росгеология» в части вопросов современных методик и технологий бассейнового, геологического и гидродинамического моделирования нефте-газо-перспективных территорий и другим актуальным направлениям.
В ходе переговоров сторонами была выражена взаимная заинтересованность в скорейшей реализации достигнутых договоренностей и наращивании темпов практического взаимодействия.
Добавим, что в октябре 2018 года АО «Узбекнефтегаз» и АО «Росгеология» подписали Соглашение о сотрудничестве, в том числе, в сфере проведения геологоразведочных работ на территории Узбекистана. Подписание состоялось в рамках Государственного визита Президента Российской Федерации Владимира Путина в Узбекистан.
Соглашение предусматривает разработку совместной программы геологоразведочных работ на территории Республики Узбекистан, выполнение геологоразведочных работ в Российской Федерации, Узбекистане и в сопредельных государствах, реализация совместных инвестиционных проектов на ранних стадиях поиска и геологоразведочных работ, в том числе на территории третьих стран, обмен геологической информацией и данными, представляющими взаимный интерес в сфере развития новых методов поисков и разведки месторождений углеводородов, а также обмен опытом в области проведения геофизических работ и бурения параметрических скважин.