ЖАҲОН ИНВЕСТОРЛАРИ ЎЗБЕКИСТОНДА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯ СОҲАСИДА ДХШ АСОСИДА АМАЛГА ОШИРИЛАДИГАН ЛОЙИҲАЛАРДАН ХАБАРДОР ҚИЛИНДИ
• ЖАҲОН ИНВЕСТОРЛАРИ ЎЗБЕКИСТОНДА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯ СОҲАСИДА ДХШ АСОСИДА АМАЛГА ОШИРИЛАДИГАН ЛОЙИҲАЛАРДАН ХАБАРДОР ҚИЛИНДИ
Тошкентда 2020 йил 3 март куни электр энергетика соҳасидаги лойиҳа — Сирдарё вилоятида буғ-газ қурилмали (БГҚ) электростанцияни қуриш бўйича видео конференция шаклидаги инвесторлар анжумани бўлиб ўтди. Лойиҳа давлат хусусий шерикчилиги (ДХШ) асосида амалга оширилмоқда.
Конференция Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Молия вазирлиги қошида ДХШ ни ривожлантириш бўйича агентлик томонидан Халқаро молиявий корпорация (ХМК, Жаҳон банки гуруҳи аъзоси) билан биргаликда ташкил қилинди. ХМК ушбу лойиҳанинг тендер савдоларини ўтказиш бўйича маслаҳатчиси ҳисобланади.
Қуввати 1500 МВт га тенг бўлган аралаш турдаги циклли электр станцияни қуриш бўйича тақдим қилинаётган лойиҳа Ўзбекистоннинг энергетика соҳасида ДХШ асосидаги навбатдаги лойиҳаси ҳисобланади. Ҳозирги пайтда, хусусан, Самарқанд, Жиззах вилоятларида ва Шерободда қуввати 200 МВт га тенг қувватли фотоэлектр (қуёшли) станцияларни лойиҳалаш, молиялаш, қуриш ва улардан фойдаланиш бўйича учта лойиҳа амалга оширилмоқда.
Конференцияда Sumitomo, Mitsui, Engie, EDF, Kepco, AcwaPower, Hyundai, Mitsubishi, Marubeni каби йирик халқаро компаниялари вакиллари, шунингдек, дунёнинг турли мамлакатлари, жумладан, Туркия, Хитой, Жанубий Корея, Япония, Италия, Франция, БАА, Қувайт, Испания, Россия, Ҳиндистон ва Германия каби манфаатдор томонлар вакиллари иштирок этди.
Анжуман давомида турли мамлакатларнинг бир қатор йирик хусусий компаниялари вакиллари бўлган салоҳиятли инвесторлар Ўзбекистонда ДХШ асосида амалга оширилаётган лойиҳаларда иштирок этишдан манфаатдор эканлигини билдирди. Унда, Ўзбекистоннинг энергетика сектори, мамлакатдаги ДХШ соҳасидаги меъёрий-ҳуқуқий база, шунингдек лойиҳа кўлами ҳамда уларни қуриш бўйича пудрат тендер савдолари предмети бўлган ДХШ бўйича битимлар таркиби ҳақида кўпроқ маълумотга эга бўлди.
Инвесторлар конференцияси якунлари бўйича 31 та компания тендерда қатнашиш истагини билдирди. Ва бу дастлабки натижа.
«Биз Тошкентдаги инвестициявий конференциямизга ҳурматли меҳмонлар гуруҳини таклиф этишдан мамнунмиз. Уларнинг барчаси энергетика соҳасини ислоҳ қилиш бўйича амалга оширилаётган тадбирларимизни тан олмоқда, анжуманда иштирок этиш орқали бу борада бизга ҳамроҳлик қилишдан манфаатдор эканликларини намойиш қилмоқда. Мазкур давлат-хусусий шерикчилигимизни муваффақиятли амалга оширилиши келгусида ҳам табиий газдан самарали фойдаланиш имконини беради», - деб таъкидлади Ўзбекистон Республикаси лойиҳа офиси директорининг ўринбосари Бахромбек Умарбеков.
Қўшимча сифатида қайд этиш мумкинки, Сирдарё вилоятида ДХШ асосида буғ-газ қурилмали электр станцияни қуриш бўйича тендер савдолари икки босқичда ўтказилади. Ҳукумат билан электр станцияни молиялаш, лойиҳалаш, қуриш, эксплуатация қилиш, унга техник хизмат кўрсатиш бўйича узоқ муддатли битим тузиш учун хусусий шерик танлов йўли билан аниқланади. Ушбу давлат-хусусий шерикчиликнинг муваффақиятли амалга оширилиши электр энергияси етказиб бериш барқарорлигини ошириш ва табиий газдан янада самарали фойдаланиш имконинини беради.
Шунингдек, 2019 йилда Ўзбекистонда ХМК кўмагида халқаро тендер савдоларининг биринчи босқичи ўтказилди ва унинг натижалари 4 октябрда эълон қилинди. Тендер Навоий вилоятида қуввати 100 МВт бўлган биринчи фотоэлектр (қуёшли) станцияни қуриш бўйича ўтказилди.
Халқаро тендернинг биринчи босқичида ХХР, Жанубий Корея, Япония, Саудия Арабистони, БАА, Ҳиндистон, Жанубий Африка, Россия, Испания, Норвегия ва Франциядан 23 та компания қатнашди, шундан квалификация танловидан 11 та компания ўтди.
Тендер тижорий таклифлари 5 компания: «AcwaPower» (Саудия Арабистони); «JinkoPower» ва «AljoimahEnergy&WaterConsortium» (ХХР/Саудия Арабистони); «Masdar» (БАА); «TBEA XinjianingSunoasisCoLtd» (ХХР) ва «TotalEren» (Франция) томонидан берилди.
Даъвогарларнинг техник ва тижорий таклифларини ўрганиш натижалари ва уларни баҳолаш асосида, тендер комиссияси томонидан халқаро тендернинг биринчи босқичи ғолиби деб 1 кВт.с ишлаб чиқарилган электр энергияси учун 2,679 АҚШ центи тарифи ва 12 ойлик қурилиш муддати билан «Masdar» (БАА) компанияси эълон қилинди.

МИРОВЫЕ ИНВЕСТОРЫ ПРОИНФОРМИРОВАНЫ О ПРОЕКТАХ В СФЕРЕ ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИКИ УЗБЕКИСТАНА НА ОСНОВЕ ГЧП
В Ташкенте 3 марта 2020 года состоялся форум инвесторов, организованный в формате видеоконференции, по проекту в сфере электроэнергетики - строительство электростанции с парогазовой установкой (ПГУ) в Сырдарьинской области. Проект реализуется на основе государственно-частного партнерства (ГЧП).
Организаторами конференции выступили Министерство энергетики Республики Узбекистан, Министерство инвестиций и внешней торговли, Агентство по развитию ГЧП при Министерстве финансов совместно с Международной финансовой корпорацией (МФК, член Группы Всемирного банка), которая консультирует данный проект по вопросу проведения тендерных торгов.
Предлагаемый проект по строительству электростанции с комбинированным циклом мощностью 1500 МВт, является очередным проектом на основе ГЧП в энергетическом секторе Узбекистана. В настоящее время, в частности, идет реализация трех проектов, включающих проектирование, финансирование, строительство и эксплуатацию фотоэлектрических (солнечных) станций  мощностью по 200 МВт в Самаркандской, Джизакской областях и Шерабаде.
В конференции приняли участие представители крупных международных компаний, таких как Sumitomo, Mitsui, Engie, EDF, Kepco, AcwaPower, Hyundai, Mitsubishi, Marubeni и другие заинтересованные стороны из разных стран мира, включая Турцию, Китай, Южную Корею, Японию, Италию, Францию, ОАЭ, Кувейт, Испанию, Россию, Индию и Германию, которые проявили интерес к участию в проектах ГЧП.
В ходе конференции, потенциальные инвесторы, представляющие ряд крупнейших частных компаний разных стран, проявили заинтересованность в участии в проектах, реализуемых в Узбекистане на основе ГЧП, воспользовались возможностью получить больше информации об энергетическом секторе Узбекистана, нормативно-правовой базе по ГЧП в стране, а также о масштабах проекта и структуре сделок по ПГУ, подряд на строительство которой является предметом тендерных торгов.
По итогам конференции инвесторов, 31 компания изъявила желание принять участие в тендере. И это только первый результат.
«Мы были рады пригласить такую уважаемую группу гостей на нашу инвестиционную конференцию в Ташкенте. Все они признают шаги, которые мы предпринимаем для реформирования нашего энергетического сектора, и продемонстрировали своим присутствием постоянную заинтересованность присоединиться к нам в этом путешествии. Успешная реализация этого государственно-частного партнерства повысит стабильность поставок электроэнергии и в дальнейшем обеспечит эффективное использование природного газа», - отметил заместитель директора проектного офиса Министерства энергетики Республики Узбекистан Бахром Умарбеков.
Добавим, что тендерные торги на строительство электростанции с парогазовыми установками в Сырдарьинской области на основе ГЧП, будут проведены в два этапа. Частный партнер будет отобран на конкурсной основе для заключения долгосрочного соглашения с правительством о финансировании, проектировании, строительстве, эксплуатации, техническом обслуживании и передаче электростанции. Успешная реализация данного государственно-частного партнерства позволит повысить стабильность поставок электроэнергии и более эффективно использовать природный газ.
Добавим, что 2019 году в Узбекистане при поддержке МФК был проведен первый этап международных тендерных торгов, результаты которых были объявлены 4 октября. Тендер проводился на строительство первой фотоэлектрической (солнечной) станции (ФЭС) мощностью 100 МВт в Навойиской области.
В первом этапе международного тендера приняли участие 23 компании  из КНР, Южной Кореи, Японии, Саудовской Аравии, ОАЭ, Индии, Южной Африки, России, Испании, Норвегии и Франции, из которых пред-квалификационный отбор прошли 11 компаний.
Тендерные коммерческие предложения были предоставлены 5 компаниями: «Acwa Power» (Саудовская Аравия); «Jinko Power» и «Aljoimah Energy & Water Consortium» (КНР/Саудовская Аравия); «Masdar» (ОАЭ); «TBEA Xinjianing Sunoasis Co Ltd» (КНР) и «Total Eren» (Франция).
По результатам изучения и оценки технических и коммерческих предложений претендентов, тендерной комиссией победителем первого этапа международного тендера была объявлена компания «Masdar» (ОАЭ)  с тарифом 2,679 центов США за 1 кВт.ч выработанной электроэнергии и сроком строительства в течение 12 месяцев.