ЎЗБЕКИСТОН ВА ТОЖИКИСТОН ЗАРАФШОН ДАРЁСИ ҲАВЗАСИДА ГЭС ҚУРИШ МАСАЛАСИНИ МУҲОКАМА ҚИЛМОҚДА
Ўзбекистон ва Тожикистон Зарафшон дарёси ҳавзасида ГЭС қуриш ва уни эксплуатация қилиш тартиби ва улушбай иштирок этиш шартлари тўғрисидаги Ҳукуматлараро Битим лойиҳасини муҳокама қилишда давом этмоқда.
Ўзбекистон – Тожикистон ишчи гуруҳининг навбатдаги йиғилиши март ойида Душанбе шаҳрида ўтказилиши режалаштирилган.
Тожикистонда Зарафшон дарёсида умумий қуввати 320 МВт га тенг иккита ГЭС қуриш масаласини ўрганиб чиқиш Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Тожикистон Республикаси Президентининг 2018 йил 17 августда имзоланган Қўшма баёнотида кўзда тутилган.
Кейинчалик ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси Президентининг  ПҚ-3922 сонли 28.08.2018 й.да тасдиқланган  “Йўл харитаси”да ўз ифодасини топган.
Гидроэлектрстанцияларни босқичма босқич қуриш режалаштирилган: аввалига қиймати 282 млн долл. га тенг, қуввати 140 МВт  ташкил этувчи ҳамда 700-800 млн кВт-саот электроэнергия  ишлаб чиқарувчи Ёвон ГЭСи қурилиши кўзда тутилмоқда.
Навбатдаги босқичда томонлар Фандарёда қиймати 270 млн долл. га тенг, қуввати  135 МВт ни ташкил этувчи ҳамда  500-600 млн кВт-соат  электроэнергия ишлаб чиқарувчи ГЭС қурилиши мўлжалланган.
Лойиҳани молиялаш халқаро молиявий ташкилотларнинг қарз ва грант маблағлари, шунингдек  томонларнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши кўзда тутилган.
Қурилган гидроэлектростанциялар фақат Ўзбекистон эҳтиёжлари учун 1400 млн кВт.с  экологик соф электр энергия ишлаб чиқаради.
Шунингдек лойиҳа ягона энерго тизимни қўллаб-қувватлашга ҳамда ГЭС ни бирга қуриш ва улардан фойдаланиш жараёнида қўшимча иш ўринларини яратишга, шунингдек электр энергияни тенг асосда Ўзбекистон ва Тожикистонга йўналтиришга кўмаклашади.
Илк бор Тожикистон томонидан тақдим қилинган Зарафшон дарёсида ГЭС қурилишида улушбай иштирок этиш тартиби ва шартлари тўғрисидаги ҳукуматлараро Битим лойиҳаси 2019 йил 24 апрелда Ўзбекистоннинг манфаатдор вазирликлари ва идоралари вакилларидан ташкил топган ишчи гуруҳ томонидан кўриб чиқилди.
2020 йил 28-29 январь кунлари  Тошкентда Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати ва Тожикистон Республикаси Ҳукумати ўртасидаги Зарафшон дарёси ҳавзасида ГЭС қуриш ва уни эксплуатация қилиш тартиби ва улушбай иштирок этиш шартлари тўғрисидаги Ҳукуматлараро Битим лойиҳасини муҳокама қилиш бўйича Ўзбекистон – Тожикистон ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Қўшма ишчи гуруҳнинг навбатдаги мажлисида инвестицияларни ҳимоя қилиш ва хатарлар даражасига таъсир этувчи Ўзбекистон томонидан киритилган ўзгаришлар, баҳсли масалаларни кўриб чиқиш механизми, ишлаб чиқарилаётган электр энергиясини Ўзбекистон томонидан харид қилиш тартиби ва бошқалар муҳокама қилинади.

ОБСУЖДАЮТСЯ ВОПРОСЫ СТРОИТЕЛЬСТВА СОВМЕСТНОЙ ГЭС
Узбекистан и Таджикистан продолжают обсуждение проекта Межправительственного Соглашения о порядке и условиях долевого участия в строительстве и эксплуатации ГЭС в бассейне реки Зарафшан.
Проведение очередного заседания узбекско-таджикской рабочей группы запланировано на март и состоится в г.Душанбе.
Проработка вопроса о совместном строительстве двух ГЭС общей мощностью 320 МВт на реке Зарафшан в Таджикистане была предусмотрена в Совместном заявлении Президента Республики Узбекистан и Президента Республики Таджикистан, подписанного 17 августа 2018 года.
В последующем указанное мероприятие было отражено в «Дорожной карте» утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 28.08.2018 г. № ПП-3923.
Строительство гидроэлектростанций предусматривается осуществить поэтапно: сначала строительство Яванской ГЭС с расчетной стоимостью 282 млн долл., мощностью 140 МВт и выработкой 700-800 млн кВт-час электроэнергии.
На следующем этапе стороны рассмотрят возможность строительства ГЭС на реке Фандарья с расчетной стоимостью 270 млн долл., мощностью 135 МВт и выработкой 500-600 млн кВт-час электроэнергии.
Финансирование проекта предполагается за счет заемных и грантовых средств международных финансовых организаций, а также собственных средств сторон, вкладываемых в уставной фонд совместно создаваемого предприятия.
Построенные гидроэлектростанции будут вырабатывать до 1400 млн кВт.ч экологический чистой электроэнергии исключительно для нужд Узбекистана.
Также проект будет способствовать поддержке пиковой мощности единой энергосистемы и созданию дополнительных рабочих мест при совместном строительстве и эксплуатации ГЭС, а также перетоку электроэнергии в другие регионы Узбекистана и Таджикистана на паритетной основе.
Впервые представленный таджикской стороной проект межправительственного Соглашения о порядке и условиях долевого участия в строительстве и эксплуатации ГЭС на реке Зарафшан был рассмотрен 24 апреля 2019 года рабочей группой в составе представителей заинтересованных министерств и ведомств Узбекистана.
28-29 января 2020 года в г.Ташкенте состоялось первое заседание узбекско-таджикской рабочей группы по обсуждению проекта Соглашения между Правительством Республики Узбекистан и Правительством Республики Таджикистан о порядке и условиях долевого участия в строительстве и эксплуатации ГЭС в бассейне реки Зарафшан.
На предстоящем заседании совместной рабочей группы будут обсуждены внесенные узбекской стороной изменения, влияющие на уровень защиты инвестиций и рисков, механизм рассмотрения спорных вопросов, порядок закупки узбекской стороной вырабатываемой электроэнергии и др.