ҚАШҚАДАРЁДА 58 МИЛЛИОН ДОЛЛАРЛИК СУЮЛТИРИЛГАН ГАЗ ОЛИШ ҚУРИЛМАСИНИНГ 4-ТАРМОҒИНИ ҚУРИШ ЛОЙИҲАСИ АМАЛГА ОШИРИЛМОҚДА
• ҚАШҚАДАРЁДА 58 МИЛЛИОН ДОЛЛАРЛИК СУЮЛТИРИЛГАН ГАЗ ОЛИШ ҚУРИЛМАСИНИНГ 4-ТАРМОҒИНИ ҚУРИШ ЛОЙИҲАСИ АМАЛГА ОШИРИЛМОҚДА
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 9 январдаги ПҚ-4563 - сонли «2020-2022 йилларда Ўзбекистон Республикаси Инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Қарорига мувофиқ “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан “Муборак газни қайта ишлаш заводида суюлтирилган газ олиш қурилмасининг 4-ниткасини қуриш” бўйича қиймати 58 млн.долларлик инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Лойиҳа доирасида йилига 3 млрд. куб.м газни қайта ишлаш қувватига эга бўлган суюлтирилган газ олиш қурилмасининг янги 4-тармоғини қуриш орқали қўшимча йилига 38,0 минг тоннагача пропан-бутан аралашмаси ишлаб чиқарилиб, ички бозорда суюлтирилган газга ошиб бораётган талабни қондиришга қаратилади.
Ушбу лойиҳа доирасида сиқув компрессор станцияси, газни цеолитли қуритиш қурилмаси, суюлтирилган газни қабул қилиш, сақлаш ва истеъмолчиларга юклаш учун қўшимча сиғимлар, пропан бутан аралашмасини олиш қурилмалари ва бошқа технологик ускуналарни қуриш кўзда тутилган.
Лойиҳани амалга ошириш учун Украинанинг “Сумск НПО” ва “Турбогаз” заводлари, Россиянинг “КМПО Motorcorp. L.P.” ва “Челябинский ТПЗ” заводлари, Германиянинг “Linde AG” ва бошқа заводларда ишлаб чиқарилаётган ускуналарни харид қилиш кўзда тутилган.

АО «УЗБЕКНЕФТЕГАЗ» РЕАЛИЗУЕТ ПРОЕКТ ПО СТРОИТЕЛЬСТВУ 4-НИТКИ УСТАНОВКИ ПОЛУЧЕНИЯ СЖИЖЕННОГО ГАЗА НА МУБАРЕКСКОМ ГПЗ СТОИМОСТЬЮ 58 МЛН ДОЛЛАРОВ
• АО «УЗБЕКНЕФТЕГАЗ» РЕАЛИЗУЕТ ПРОЕКТ ПО СТРОИТЕЛЬСТВУ 4-НИТКИ УСТАНОВКИ ПОЛУЧЕНИЯ СЖИЖЕННОГО ГАЗА НА МУБАРЕКСКОМ ГПЗ СТОИМОСТЬЮ 58 МЛН ДОЛЛАРОВ
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 января 2020 г. № ПП-4563 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» АО «Узбекнефтегаз» реализует инвестиционный проект по строительству 4-й нитки УППБС на Мубарекском ГПЗ стоимостью 58,3 млн.долл.
Проект направлен на увеличение выработки пропан-бутановой смеси на 38,4 тыс. тонн в год, путем строительства новой четвертой нитки установки пропан-бутановой смеси мощностью 3 млрд куб.м газа в год, чья необходимость обусловлена увеличением спроса в сжиженном газе на внутреннем рынке.
Проектом предусматривается строительство дожимной компрессорной станции, установки цеолитовой осушки газа, дополнительных ёмкостей для приёма, хранения и отгрузки сжиженных газов потребителям, установки получения пропан-бутановой смеси.
Для реализации проекта приобретается технологическое импортное оборудование, изготавливаемое на заводах ПАО «Сумское НПО» (Украина), ЧАО «Турбогаз» (Украина), «Linde AG» (Германия), «КМПО Motorcorp. L.P.» (РФ), ПАО «Челябинский ТПЗ» (РФ) и других.
Основная часть технологического оборудования была доставлена на строительную площадку и в настоящее время осуществляется его монтаж. Объём строительства выполнен на 75% подрядчиком ООО «Нефтегазмонтаж». Завершение строительно-монтажных работ планируется в мае 2020 года.