САВОЛ: Ўзбекистонда электр энергиясидан фойдаланишда табақалаштирилган тарифлар жорий қилинадими?
МАЪЛУМОТ БЕРАМИЗ: Электр энергиясидан фойдалашда табақалаштирилган тарифлар кўп мамлакатларда қўлланилади. Улар тарифларни шакллантириш ва тегишли равишда электр энергияси ҳақи тўланишининг мослашувчан тизимини жорий қилиш имконини беради. Истеъмолчи ёки кун зоналари бўйича табақалаштирилган  тариф (одатда, кечқурун электр энергия арзонроқ бўлади), ёки бир ставкали тариф (яъни, кун давомида электр энергиянинг нархи бир хил бўлади) бўйича шартнома тузиш имкониятига эга. Бундан ташқари, истеъмол ҳажмига кўра табақалаштирилган тарифдан (базавий меъёрдан фойдаланган ҳолда) фойдаланиши мумкин.
ЖАВОБ: Ўзбекистонда жорий қилинаётган “ақлли ҳисоблагичлар” – АСКУЭ тизими амалда электр энергиясидан фойдаланишда табақалаштирилган тарифга ўтиш имконини беради.
Аммо бундай тизимга ўтиш барча истеъмолчиларни 24 соат давомида электр энергия билан барқарор таъминлаш тўлиқ йўлга қўйилган шароитдагина амалга оширилиши мумкин. Сир эмаски, ҳозирги кунда ҳамон электр энергиясини узатишда, хусусан, қишлоқ ҳудудларида узилишлар кузатилмоқда. Бу ҳол аҳоли зич жойлашган ҳудудларда электр энергияси истеъмоли ҳаддан зиёд кўпайиб кетганда кузатилади. Энергетика вазирлиги томонидан аввал ҳам таъкидланганидек, ҳозирги пайтда бир қатор  лойиҳалар амалга оширилмоқда, улар электр энергияси ишлаб чиқарилишини кўпайтириш ва бутун мамлакат бўйлаб барқарор электр энергияси таъмиотини йўлга қўйиш имконини беради. Шунда электр энергиясидан фойдаланишнинг  табақалаштирилган тарифга ўтиш масаласини ҳал қилиш мумкин бўлади.
Қайси амалга оширилаётган лойиҳалар мамлакатда энергия таъминоти барқарорлигини таъминлашга ёрдам беради? Хусусан, кўп лойиҳалар фаолият юритаётган иссиқлик электр станцияларда (ИЭС) замонавий буғ-газ қурилмаларини (БГҚ) жорий қилишга йўналтирилган. Ҳозирги пайтда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган электр энергиянинг 95 % табиий газда ишловчи ИЭС томонидан ишлаб чиқарилмоқда. Аммо, уларда амал қилаётган эски технологиялар туфайли соат 22:00 дан сўнг электр блокларни ўчиришга тўғри келмоқда. Бу эса уларни қайта ишга туширишда маълум миқдорда газ йўқотилишига олиб келади. Келгуси 5 йил давомида амалга ошириладиган газ турбинали технологияларга тўлиқ ўтиш газнинг исроф бўлишини ниҳоятда  камайтиришга имконият яратади. Жаҳон тажрибасидан маълумки, бу эса табақалаштирилган кундалик тарифга ўтишга ёрдам беради.

ВОПРОС: Будут ли в Узбекистане внедрены дифференцированные тарифы на электроэнергию?
НАША СПРАВКА: Дифференцированные тарифы на электроэнергию используются во многих странах. Они позволяют внедрить гибкую схему тарифообразования и, соответственно оплаты за потребление электроэнергии. Потребитель получает право заключать договоры либо по тарифу, дифференцированному по зонам суток (когда, как правило, ночью электроэнергия дешевле), либо по одноставочному тарифу (то есть одинаковая цена электроэнергии в течение суток). Кроме того, используется тариф, дифференцированный по объемам потребления (с использованием базовой нормы).
ОТВЕТ: Внедряемая в Узбекистане система «умных счётчиков» - АСКУЭ, действительно позволяет перейти на дифференцированные тарифы на электроэнергию.
Однако, такой переход возможен только при полном обеспечении всех потребителей стабильным энергоснабжением на протяжении всех 24 часов. Не секрет, что сегодня еще есть случаи перебоев с подачей электроэнергии, в частности в сельских районах. Это происходит из-за сильного роста потребления электроэнергии в часы пиковых нагрузок в густонаселенных районах. Как уже неоднократно сообщалось Министерством энергетики, сейчас реализуется ряд проектов, которые позволят увеличить производство электроэнергии и обеспечить стабильное энергоснабжение по всей стране. Тогда можно будет и решить вопрос с введением дифференцированных тарифов на электроэнергию.
Как конкретно реализуемые проекты помогут решить вопрос стабильности энергообеспечения страны? В частности, многие проекты направлены на внедрение в действующих теплоэлектростанциях (ТЭС) современных газотурбинных установок (ГТУ). В настоящее время 95% вырабатываемой в Узбекистане электроэнергии производят ТЭС, работающие на природном газе. Однако, при действующих на них старых технологиях необходимо отключать электроблоки после 22:00. Это приводит к потере определенного объема газа при их повторном запуске. Максимальный переход на газотурбиные технологии, который должен быть осуществлен в течение 5 лет, не исключит полностью, но позволит свести к минимуму такую непроизводительную потерю газа. Это, следуя мировому опыту, создаст условия для перехода на дифференцированные суточные тарифы.