САВОЛ: Нима сабабдан квартираларга электр энергиясини узатишда узилишлар кузатилмоқда ва энергия таъминотини барқарорлаштириш учун нималар қилинмоқда?
БИЗНИНГ МАЪЛУМОТ: Тошкентда ҳудудларга нисбатан энергия таъминотидаги узилишлар кам учрайди. Бунинг сабаби шундаки, шаҳар аҳолиси томонидан электр энергияси истеъмоли ҳаддан ошиб кетган, ҳозирги пайтда ишлаб чиқаришларни мўлжаллаб яратилган подстанциялар ҳам аҳолига хизмат кўрстамоқда. Ушбу қатъий чорасиз, шунингдек фаолият кўрсатаётган қувватларни доимий модернизация қилмасдан туриб, Тошкентда энергия таъминотини барқарорлаштиришга эришиш мушкул. Зеро, ҳозирги пайтда пойтахтда электр энергияси истеъмолининг юқори нуқтаси
1200 МВт ни ташкил этади.
ЖАВОБ: Аксарият ҳолларда бутун мамлакатда кузатиладиган электр энергиясидаги узилишлар энергия истеъмоли ҳажмининг ўсишига  боғлиқ. Бугунги кунда мавжуд бўлган  кўп квартирали уй-жойларнинг асосий қисми совет иттифоқи даврида қурилган. Ўша пайтда қўлланилган 0,4 киловольтли электр таъминоти тармоғи қурилган уй-жой фондини тезкорлик билан электр билан таъминлашга мўлжалланган бўлиб, бугунги кундаги юкламаларни кўтара олмайди. Бундан ташқари ҳар бир хонадонда телевизор, совутгич, чанг ютгич, кир ювиш машиналари, компьютер, кондиционер, вентиляторлар бор.
Кўп уйларда фойдаланиладиган проводка ва трансформаторлар ҳам энергия истеъмолининг бундай катта ҳажмига мўлжалланмаган. Шу тарзда, энергия таъминотини барқарорлаштириш муаммоси фақат Энергетика вазирлигига  боғлиқ эмас. Бу ўринда, кўп нарса коммунал хизмат ходимлари масъулиятига киради. Уйларнинг шахталарида бутун проводкани янгилаш керак.
Шу тарзда, электр энергияси ишлаб чиқариш ва етказиб беришни кўпайтирган тақдирда ҳам, амалиёт шуни кўрсатадики, мавжуд энергияни узатиш тармоқлари ортиқча юкламага жавоб бериб, узилиб қолмаслигига ҳеч ким кафолат бера олмайди.
Кейинги йилларда вазият оммавий равишда янги уй-жойлар қурилаётгани туфайли янада мураккаблашиб кетди. Бу ўринда ҳам умумий хатти-ҳаракатлар, шу жумладан Ўзбекистон қурилиш вазирлиги билан ҳам ҳамкорликда муммонинг ечимини излаш керак бўлади.
Янги қурилаётган уй-жойлар эски трансформаторга уланмаслиги керак. Аммо қурилиш компаниялари, одатда, бунинг учун, айни пайтда, қозонхоналар учун жой етишмаслигини баҳона қилиб янги транформаторларни ўрнатмайди. Бу муаммонинг ечими бор – янги уйлар подвалларига “қуруқ” трансформаторларни ўрнатиш мумкин. Улар, шубҳасиз, маблағ талаб этади, аммо бу мавжуд юкламаларни орттирмаслик учун зарурдир. Айни пайтда улар экологик соф ва тежамкор ҳисобланади, турли мамлакатларда олиб борилаётган қурилишларда кенг қўлланилади.
Бундан ташқари, пойтахтимизда оммавий равишда 14-16 қаватли монолит уйлар қурилмоқда. Қурилиш меъёрларига кўра, бундай  уйларга газ ўтказиш мумкин эмас. Ушбу уй-жой комплекслари хусусий қозонлар ҳисобига истилади, аммо улар ҳам электр тизимига уланиб, тармоққа юкламани ортттириб юборади. Шу сабабли Қурилиш вазирлиги ушбу масалани ҳал қилиши мумкин. Бунинг учун қурилиш компаниялари зиммасига бир жойда бир нечта кўп квартирали уйлар ёки 48 квартирадан ортиқ битта уй  қурилганда когенерацион турдаги кичик қозонхоналар қўйиш мажбуриятини юклаш зарур. Улар нафақат иссиқлик бера олади, балки аҳоли эҳтиёжлари учун электр энергияни ҳам ишлаб чиқариши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирги пайтда Ўзбекистонда ишлаб чиқариладиган электр энергиянинг 90 фоизи табиий газ ҳисобидан ишловчи иссиқлик электр станциялари томонидан етказиб берилмоқда. Табиий газни сарфлаш эвазига электр энергияни сарфлаб, хонадонларни иситиш жуда хавфли ва нотўғри.
Энергия хавфсизлигини таъминлаш мақсадида ҳозирги пайтда Энергетика вазирлиги томонидан янги подстанцияларни қуриш дастури ишлаб чиқилмоқда. Ушбу дастурни молиялашнинг иккита йўли бор. Бу – кредитлардан фойдаланиш ва узоқ вақт давомида уларни тўлаб бориш керак бўлади (тахминан 25 йил), ёки 3-4 йил давомида тарифларни ошириш ҳисобидан дастурни амалга ошириш мумкин. Бунда тарифлар секин ва унча катта бўлмаган ҳажмда ўсиб боради, электр энергиянинг барқарорлиги учун ҳисса қўшиш имконияти  пайдо бўлади.
Бу ўринда давлат хусусий шериклик асосидаги лойиҳалар  янгилик киритиши лозим. Инвесторлар ўртасидаги рақобат ҳаражатларни мақбуллаштиршнинг янги йўлларини яратади ва бу тарифларни оширмасдан бундай лойиҳани амалга ошириш имконини беради.
Ушбу ишлар Энергетика вазирлиги томонидан мамлакат иқтисодиёти ва аҳолининг хавфсизлигини таъминлаш йўлида олиб борилаётган ишларнинг бир қисми, холос.

• МИНЭНЕРГО ОТВЕЧАЕТ
ВОПРОС: Почему есть сбои в подаче электроэнергии в квартиры и что делается для стабильности в энергоснабжении?
НАША СПРАВКА: В Ташкенте перебои с электроснабжением встречаются реже всего по сравнению с положением в регионах. Это объясняется тем, что с учетом резкого роста потребления электроэнергии жителями мегаполиса, сегодня на обеспечение населения работают и те подстанции, которые создавались, ориентируясь на производство. Без этой кардинальной меры, а также постоянной работы по модернизации действующих генерирующих мощностей, Ташкент имел бы серьезные проблемы со стабильностью энергоснабжения. Ведь сегодня пиковая нагрузка столицы доходит до 1200 МВт.
ОТВЕТ: Большинство случаев отключения электроэнергии во всей стране связано с ростом энергопотребления. Основная часть жилого многоквартирного фонда, действующая сегодня, была построена  в советский период. Использовавшаяся в то время система электрификации с протяженностью сетей 0,4 киловольт была рассчитана на быстрое энергоснабжение построенного жилого фонда и никак не предусматривала сегодняшних нагрузок, когда практически в каждом доме используются телевизоры, холодильники, пылесосы, стиральные машины, компьютеры, кондиционеры, вентиляторы.
На такой большой объем потребления электроэнергии не были рассчитаны и проводка, и трансформаторы, использующиеся в большинстве домов. Таким образом, решение проблемы со стабильностью электроснабжения зависит не только от Министерства энергетики. Многое здесь, как минимум, является степенью ответственности коммунальщиков. Так, даже заменив все трансформаторы, проблему не решить. Необходимо менять и всю проводку в шахтах домов.
Таким образом, даже увеличив выработку и подачу электроэнергии, нет гарантии, и это подтверждает практика, что имеющаяся система передачи электроэнергии выдержит пиковые нагрузки и не отреагирует на них отключением, чтобы избежать больших проблем.
Ситуация в последние годы усугубилась массовым строительством новых домов. И здесь выход необходимо искать также совместными усилиями, в том числе в партнерстве с Министерством строительства Узбекистана.
Новые строящиеся дома не должны подключаться к существующему трансформатору, но строительные компании, как правило, не ставят новые трансформаторы объясняя это тем, что для этого нет места, впрочем, как и для котельных. Однако выход есть – в размещении современных «сухих» трансформаторов в подвалах новостроек. Они, безусловно, требуют вложений, но являются необходимостью для того, чтобы не увеличивать уже имеющиеся нагрузки и с учетом того, что являются экологичными и более экономичными, широко используются при современном строительстве в разных странах.
Кроме того, в столице идет массовое строительство монолитных домов в 14-16 этажей, в которые, по строительным нормам, нельзя проводить газ. Эти жилые комплексы отапливаются за счет индивидуальных котлов, которые работают на электричестве, также добавляя нагрузку на сети. В этой связи Министерству строительства под силу решить данный вопрос, обязав строительные компании при строительстве в одной точке нескольких многоквартирных домов, или даже одного такого дома с более чем 48-мью квартирами, ставить мини котельные когенерационного типа, которые способны не только давать тепло, но и вырабатывать электроэнергию для нужд таких новостроек.
Напомним, что в настоящее время 90% вырабатываемой в Узбекистане электроэнергии производят теплоэлектростанции, работающие на природном газе. И очень опасно и неправильно за счет таких затрат природного газа еще и отапливать с помощью электроэнергии квартиры.
С целью обеспечения энергобезопасности также в настоящее время Министерством энергетики ведется разработка программы строительства новых подстанций. Для ее финансирования существуют два основных пути. Это использование кредитов, по которым придется расплачиваться в длительной перспективе (порядка 25 лет), либо возможность реализовать программу за счет повышения тарифов в течение 3-4 лет, что позволит позже создать ситуацию, когда тарифы если и будут расти, то и медленней и незначительней, а вклад в стабильную подачу электроэнергии будет значительным.
Здесь свое новое слово должны сказать проекты на основе государственно-частного партнерства. Конкуренция между инвесторами всегда дает новые пути оптимизации расходов, что может позволить реализовать такой проект, не увеличивая тарифы.
И это только часть той работы, которая ведется в настоящее время Министерством энергетики для обеспечения энергобезопасности экономики и населения страны.