САВОЛ: Ўзбекистонда электр энергиясига бўлган талаб мунтазам ошиб бораётганини ҳисобга олганда,  келгуси прогнозлар қандай –  ушбу манбадан фойдаланилганлик учун  тўлов қанчага ошади?
БИЗНИНГ МАЪЛУМОТ: Мамлакатимизни  2030 йилгача узлуксиз электр  таъминоти билан таъминлаш бўйича  мақсадларга эришиш учун, прогнозларга кўра,  электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмини икки баравар ошириш керак. Агар 2019 йилда электр энергияси ишлаб чиқариш ҳажми   63,6 млрд. кВт⋅соат бўлган бўлса, 2030 йилда бу рақам 121 млрд. кВт⋅соатга етиши  лозим.
ЖАВОБ: Ўзбекистонда электр энергияси  ишллаб чиқариш  ҳаражатлари ҳанузгача  уни истеъмол қилишга бўлган тўловга қараганда, анча юқори. Ҳисоб-китобларга кўра, Ҳисоб-китобларга кўра, бугунги кунда бир киловатт соат электр энергия ишлаб  чиқаришга 403 сўм сарф қилинади. Бугун аҳоли
1 кВт учун  қарийб 295 сўм тўлайди.  Яъни аҳоли учун электр энергия  нархи  ўн йил  илгари бўлганидек, давлат томонидан белгиланади. Агарда  шу тариқа давом этса,  тармоқ нафақат ўн йиллар, балки  бир неча йилда  мутлақо норентабел соҳага айланади, сармоядорлар учун жозибадор бўлмай қолади ва ўз навбатида, бутунлай таназзулга учрайди.  Ҳеч бир маданий   жамият  бунга йўл қўймайди.
Яъни, аҳоли сарфлаётган электр энергияга тўлайдиган  ҳақни  унинг  ҳақиқий таннархи миқдорига  яқинлаштириш – барча ривожланган давлатлар ўтган  объектив қонунийликка асосланган йўлдир. Бундан ташқари, инфляция даражасига кўра тарифларни ошириш ҳам – иқтисодий ривожланган  мамлакатлар учун мутлақо нормал даражадир.
Бироқ тарифларнинг оширилиши даражасини тизимлашга таъсир кўрсатиш  мумкин ва бу керак ҳамдир. Бу  борадаги  замонавий  йўллардан бири – электр энергия соҳасида  давлат-хусусий шерикчилигини жорий этишдир.
Давлат-хусусий шерикчилиги асосидаги лойиҳалар  сармоядорлар ўртасида  рақобат муҳитини яратиш  имконини беради. Бу дегани, тендер иштирокчилари лойиҳада ғолибликни қўлга киритиш учун электр энергиянинг таннархини  камайтиришга асосланган  таклифлар беради. Бу эса,  тарифларга  таъсир кўрсатиши шубҳасиз.  Айнан рақобат  давлат монополиясидан фарқли ўлароқ,  таннархни арзонлаштириш имконини беради.
Шу боис, ҳозирги кунда  Энергетика вазирлиги  томонидан  хусусий электр станцияларини  қуриш ва эксплуатация қилиш учун  йирик инвесторлар  фаол жалб этилмоқда. Иштирок  этиш шартларидан бири – ишлаб чиқарилаётган электр  энергиянинг сўнгги нархини кўрсатишдир.
Масалан, Энергетика вазирлиги томонидан жаҳоннинг энг йирик компанияларидан бири «ACWA Power» (Саудия Арабистони) билан битим имзоланган. Компания Ўзбекистондаги хусусий электр станциясини қуришга   1 млрд. АҚШ  долларидан зиёд инвестиция киритишга тайёр (давлат кафолатларисиз).  Бунда ишлаб чиқариладиган электр энергия мамлакатда давлат электр станциялари энергиясига нисбатан арзонроқ нархларда сотилади. Айни пайтда 25 йилга мўлжалланган битим шартларига кўра, хусусий электр станция электр блокларининг ҳар бир ўчирилиши учун жарима кўзда тутилган. Ҳозир фаолият юритаётган электр станцияларда бунинг иложи йўқ. Ушбу хусусий электр станция ҳозир қўлланилаётган энг ишончли ва самарали газ трубина технологияларга мисол бўла олади. Бу ДХШ бўйича режалаштирилган лойиҳалардан бири ҳисобланади.
Электр энергияси тарифи ўсишига нима кўпроқ таъсир кўрсатади? Экологик соф генерация манбаларининг жорий қилиниши. Ушбу қаторда қуёш ва шамол, гидроээлектрстанциялари бор. Ҳар бир йўналиш натижага эришишда ўз усулидан фойдаланади.
Ўзбекистон ўз олдига 2030 йилгача умумий қуввати 5000 МВтга тенг фотоэлектрстанцияларида (қуёш) электр энергиясини ишлаб чиқаришни
10 млрд. кВт⋅соатгача етказиш мақсадини қўйган.
Бундай режаларни амалга ошириш учун ҳозирги пайтда Сурхандарё, Жиззах ва Самарқандда ҳар бири 200 МВт қувватга эга қуёш электр станцияларини қуриш бўйича учта тендер эълон қилинган.
Бунда Ўзбекистоннинг инвест-лойиҳаларида ДХШ асосида иштирок этиш тобора нуфузлироқ бўлиб бормоқда. Бу борада биринчи бор ўтказилган тендерда 23 та хорижий компания иштирок этган бўлса, навбатда эълон қилинган тендер, шу жумладан, энергетика бозоридаги йирик иштирокчилар ҳисобидан, инвесторлар сонининг 83 тага ошишига олиб келди.
Энергетика вазирлигида томнидан кейинги ўн йил ичида 3000 МВт қувватга эга шамол электр станцияларини ишга тушириш ва шамол электр энергиясини
9 миллиард кВт.соатга етказиш бўйича жуда катта режалар амалга оширилмоқда. Шундан 1000 МВт қисми бўйича сармоядор компаниялар билан битимлар тузилган. Бу босқичда ушбу лойиҳалар бўйича мос майдончаларни излаш ишлари олиб борилмоқда.
Хусусий инвесторлар, ўз халқаро тажрибалари билан бирга, мамлакатимизга янги технологиялар, хусусий электр станциялари қурилишига ресурсларни тежовчи ёндашув, рақобатбардош тарифларни олиб келмоқда. Бу Ўзбекистон замонавий энергетика тармоғи ривожланишининг муҳим, аммо ягона бўлмаган йўналиши бўлиб, бундан кўзланган мақсад мамлакатнинг энергетика хавфсизлигини таъминлаш билан бирга, энг аввало, халқимиз манфаатлари учун самарали, ижтимоий йўналтирилган сиёсатини таъминлашдан иборат.

• МИНЭНЕРГО ОТВЕЧАЕТ
ВОПРОС: Понимая, что в Узбекистане постоянно растет потребление электроэнергии, каковы прогнозы – насколько сильно будет расти оплата за её использование?
НАША СПРАВКА: Для достижения целей обеспечения устойчивого энергоснабжения страны к 2030 году, согласно прогнозам, объем производства электроэнергии необходимо практически удвоить. Если выработка электрической энергии в 2019 году составила 63,6 млрд. кВт⋅ч, то к 2030 году эта цифра должна достичь 121 млрд. кВт⋅ч.
ОТВЕТ: В Узбекистане реальные расходы на производство электроэнергии до сих пор значительно выше, чем оплата за неё потребителями. По расчетам на сегодняшний день на производство электроэнергии в киловатт-час расходуется 403 сумов. Население платит сегодня около 295 сумов за 1 кВт. То есть цена электроэнергии для населения, как и десятилетия назад, дотируется государством. Если продолжать так даже уже не десятилетия, а считанные годы, отрасль станет абсолютно нерентабельной, не привлекательной для инвесторов, и, как следствие, может прийти в полный упадок. Допустить этого ни одно цивилизованное общество не может.
То есть приближение оплаты за расходуемую населением электроэнергию к величине ее реальной себестоимости – процесс закономерный, которым шли все развитые государства, экономический уровень которых служит сегодня примером. Кроме того, повышение тарифов по уровню инфляции - это также абсолютно нормальный процесс для экономически развитых стран.
Однако, влиять на уровень повышения тарифов можно и нужно. Один из современных путей для этого – внедрение государственно-частного партнерства (ГЧП) в сфере электроэнергетики.
Проекты на основе ГЧП позволяют создать конкурентную среду среди инвесторов. А это значит, что участники тендера на победу в проекте дают предложения, основанные на снижении себестоимости своего конечного продукта – электроэнергии. А это, безусловно, будет влиять на тарифы. Именно конкуренция дает возможность снижения себестоимости в отличии от государственной монополии.
Поэтому, в настоящее время Министерством энергетики активно привлекаются крупные инвесторы для проектов строительства и эксплуатации частных электростанций. Одно из условий их участия – указание предельной стоимости вырабатываемой электрической энергии.
Например, Минэнерго подписано соглашение с одной из крупнейших мировых компаний «ACWA Power» (Саудовская Аравия). Компания готова инвестировать более 1 млрд. долларов США (причем без государственных гарантий) в проект частной электростанции в Узбекистане и производить электроэнергию, которая будет реализовываться стране по цене ниже, чем та, что существует у государственных электростанций. При этом по условиям соглашения, рассчитанного на 25 лет, каждое аварийное отключение электроблоков частной электростанции будет наказываться штрафом, что невозможно в сегодняшних условиях на действующих электростанциях. Данная частная электростанция станет и примером использования самых надежных и энергоэффективных на данный момент газотурбинных технологий. И это только пример одного из запланированных проектов на основе ГЧП.
Что еще будет влиять на умеренность роста тарифов на электроэнергию? Внедрение экологически чистых источников генерации. В этом ряду солнечные и ветровые электростанции, гидроэнергетика. У каждого направления есть свои пути достижения результата.
Узбекистан поставил себе целью довести производство электроэнергии на фотоэлектрических (солнечных) станциях общей мощностью 5000 МВт к 2030 году до 10 млрд. кВт⋅ч.
Для реализации таких амбициозных планов, уже сегодня объявлены три тендера на строительство солнечных электростанций по 200 МВт каждая в Сурхандарье, Джизаке и Самарканде.
При этом участие в инвест-проектах Узбекистана на основе ГЧП становится все престижнее. Если в первом таком проводимом тендере участвовали 23 зарубежные компании, то уже объявление следующего тендера дало рост инвесторов до 83, в том числе крупнейших игроков на рынке энергетики.
Не менее амбициозные планы реализуются Минэнерго по вводу 3000 МВт ветровых электростанций и доведению через десятилетие объема ветровой электроэнергии до 9 млрд. кВт⋅ч. Из них на 1000 МВт в настоящее время уже заключены соглашения с компаниями-инвесторами. На данном этапе в этих проектах идет изучение подходящих площадок.
Частные инвесторы, привнося свой собственный международный опыт, дают стране новые технологии, ресурсосберегающий подход в строительстве и эксплуатации частных электростанций и, как следствие, конкурентные тарифы. И это только одно, безусловно важное, но не единственное, направление современного развития электроэнергетики Узбекистана с целью не только обеспечения безусловной энергобезопасности страны, но и эффективной, социально ориентированной тарифной политики. Прежде всего для населения страны.