ДАВЛАТ-ХУСУСИЙ ШЕРИКЛИГИ ВА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯ ҚИЙМАТИ
Яқинда Энергетика вазирлиги томонидан узоқ муддатли тариф сиёсати ҳақида тарқатилган хабарга кўра, бугунги кунда соҳада ривожлантирилаётган давлат-хусусий шериклиги  электр энергия қийматига ижобий таъсир кўрсатади.
Давлат-хусусий шериклиги – бу Ўзбекистон электр энергетикаси учун янги ва истиқболли йўналиш ҳисобланади. Ушбу йўналишдаги дастлабки қадамлар шуни кўрсатмоқдаки, мамлакатимизда хусусий электр станцияларини қуриш ва уларни бошқаришни хоҳлаётган етакчи халқаро компаниялар ўзларининг лойиҳавий таклифларида бош мақсад сифатида бугунги кунда давлат электр станцияларида амал қилаётган электр энергияси тарифларига нисбатан паст тарифларни кўзда тутмоқда.
Шу асосда айтиш мумкинки,  қабул қилинаётган чоралар билан бир қаторда  давлат-хусусий шериклиги электр энергиянинг таннархини пасайтиришга ёрдам беради, ва натижада ўрта ва узоқ муддатли истиқболда қулай тариф сиёсатини таъминлашга хизмат қилади.
Энергетика вазирлигининг “Саволлар - Жавоблар” туркумига кирувчи аввалги хабари электр энергетика соҳасида ДХШ нинг моҳиятини очиб бергани ҳолда, келгуси тариф сиёсатига мақбул таъсир кўрсата оладиган ушбу янгиликларни шарҳлашга бағишланган.

ГОСУДАРСТВЕННО-ЧАСТНОЕ ПАРТНЕРСТВО И СТОИМОСТЬ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
В недавно распространенной Министерством энергетики информации о долгосрочной тарифной политике отмечалось, что развиваемое сегодня в сфере государственно-частное партнерство окажет положительное влияние на стоимость электроэнергии.
Государственно-частное партнерство – это новое и перспективное для электроэнергетики Узбекистана направление. Как показали первые шаги в данном направлении – ведущие международные компании, желающие построить и управлять частными электростанциями в нашей стране, во главу угла в своих проектных предложениях ставят более низкие тарифы на электроэнергию по сравнению с теми, что действуют сегодня на государственных электростанциях.
Это позволяет говорить о том, что наряду с другими принимаемыми мерами, государственно-частное партнерство позволит обеспечить снижение себестоимости электроэнергии и как следствие благоприятную тарифную политику в средне- и долгосрочной перспективе.
Именно разъяснению данных новшеств, способных благоприятно влиять на тарифную политику на годы вперед и была посвящена предыдущая информация Минэнерго из цикла «Вопросы-Ответы», раскрывающая суть ГЧП в электроэнергетике.