ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ: ЮНУСОБОДДА ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯСИ ИСТЕЪМОЛИНИНГ БАЗАВИЙ МЕЪЁРИ БЕКОР ҚИЛИНДИ
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги шуни маълум қиладики, Тошкент шаҳрининг Юнусобод туманида синов лойиҳаси давомида жорий қилинган электр энергияси истеъмолининг базавий меъёри бекор қилинди.
Эслатиб ўтамиз, электр энергияси истеъмолининг базавий меъёри ҳақ тўлашга доир янги синов тизимининг бир қисми бўлиб, у ёқилғи-энергетика ресурсларидан оқилона фойдаланиш учун 2019 йилнинг 1 январидан Юнусобод туманида жорий этилган эди.
Шу йилнинг март ойида Энергетика вазирлиги  карантин билан боғлиқ бўлган, ва бунда аҳоли асосан вақтини уйида ўтказишини ҳисобга олган ҳолда  Молия вазирлигига ушбу тажрибани бекор қилиш ҳақидаги мурожаатини йўллаган эди. Бу барча абонентларга ҳозирги пайтда электр энергияси учун ҳақ тўлашда тенг шароитда бўлиш имкониятини яратади.
Молия вазирлигидан 2020 йил 25 мартда олинган жавобга мувофиқ, пойтхатнинг Юнусобод туманида электр энергияси истеъмолининг базавий меъёрини юритиш бекор қилинди.
Шу билан бирга, электр энергияси учун тўловларни ўз вақтида  амалга ошириш кераклигини, бунинг учун мамлакатимизда мавжуд барча тўлов тизимлари (Upay, Click, Payme, Paymo, Paynet) ҳамда банкларнинг мобил иловалари орқали уйдан чиқмасдан туриб тўловларни амалга ошириш мумкинлигини эслатиб ўтамиз.

МИНЭНЕРГО: В ЮНУСАБАДЕ ОТМЕНЕНА БАЗОВАЯ НОРМА ПОТРЕБЛЕНИЯ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИИ
Министерство энергетики Республики Узбекистан сообщает, что в Юнусабадском районе г. Ташкента отменена базовая норма потребления электроэнергии, которая была введена там в ходе пилотного проекта.
Напомним, что базовая норма потребления электроэнергии являлась частью новой экспериментальной системы оплаты, которая была введена с 1 января 2019 года в Юнусабадском районе для рационального использовании топливно-энергетических ресурсов.
В марте текущего года, Министерством энергетики, с учетом ситуации, связанной с карантином, когда население в большинстве своем проводит время в домашних условиях, было направлено обращение в Министерство финансов с просьбой отменить данный эксперимент. Это позволит всем абонентам в настоящее время находиться в равных условиях по оплате потребления электроэнергии.
Согласно ответу, полученному из Министерства финансов 25 марта 2020 года, введение базовой нормы потребления электроэнергии по Юнусабадскому району столицы отменено.
При этом хотим напомнить, о необходимости своевременно оплачивать счета за электроэнергию, это так же можно сделать с помощью электронных платежей.