ГАЗ ҲИСОБЛАГИЧЛАРИНИ ДАВЛАТ ҚИЁСЛОВИДАН ЎТКАЗИШ БЎЙИЧА ИСТЕЪМОЛЧИЛАРНИНГ АРИЗАЛАРИНИ КЎРИБ ЧИҚИШ 2020 ЙИЛНИНГ 1 СЕНТЯБРИГА ҚАДАР УЗАЙТИРИЛДИ
• ГАЗ ҲИСОБЛАГИЧЛАРИНИ ДАВЛАТ ҚИЁСЛОВИДАН ЎТКАЗИШ БЎЙИЧА ИСТЕЪМОЛЧИЛАРНИНГ АРИЗАЛАРИНИ КЎРИБ ЧИҚИШ 2020 ЙИЛНИНГ 1 СЕНТЯБРИГА ҚАДАР УЗАЙТИРИЛДИ
Бу қарор Инқирозга қарши курашиш республика комиссиясининг 2020 йил 14 апрель куни бўлиб ўтган йиғилишида қабул қилинди. Мақсад – газ таъминоти ташкилоти ходимларининг истеъмолчилар билан хавфсиз алоқа қилиши ҳамда коронавирус инфекциясига қарши кураш даврида фуқаролар ва ишчи ходимларнинг ҳаёти ва соғлиғини муҳофаза қилишдир.
Бунда истисно тариқасида газ таъминоти ташкилоти томонидан муддати ўтган (тугаган) қиёслов сертификатига эга газ ҳисоблагичлари кўрсаткичларининг тегишли ҳисоботларда инобатга олинишига рухсат этилади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 9 июлдаги ПҚ-4388 сонли қарори доирасида, «Ҳудудгазтаъминот» акциядорлик жамиятига газ назоратининг автоматлаштирилган ҳисобга олиш тизимини тадбиқ қилиш вазифаси юклатилган. Бу тизимда истеъмолчиларга газ ҳисоблагичларини бепул ўрнатиб бериш кўзда тутилган.

РАССМОТРЕНИЕ ЗАЯВЛЕНИЙ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ НА ГОСУДАРСТВЕННУЮ ПОВЕРКУ ПРИБОРОВ УЧЕТА ГАЗА ПРОДЛИЛИ ДО 1 СЕНТЯБРЯ 2020 ГОДА
• РАССМОТРЕНИЕ ЗАЯВЛЕНИЙ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ НА ГОСУДАРСТВЕННУЮ ПОВЕРКУ ПРИБОРОВ УЧЕТА ГАЗА ПРОДЛИЛИ ДО 1 СЕНТЯБРЯ 2020 ГОДА
Такое решение принято на заседании Республиканской антикризисной комиссии 14 апреля 2020 года. Цель - обеспечить безопасное взаимодействие сотрудников системы газоснабжения с населением, защитить жизнь и здоровье граждан и работников сферы в период борьбы с коронавирусной инфекцией.
При этом газоснабжающим организациям в порядке исключения разрешено учитывать в соответствующих отчетах показания приборов учета газа с просроченным (истекшим) сроком сертификата поверки.
Напомним, что в рамках постановления Президента от 9 июля 2019 года № ПП-4388 на АО «Худудгазтаъминот» возложены задачи по внедрению автоматизированной системы контроля учета газа. Система предполагает бесплатную установку приборов учета газа потребителям.