САВОЛ: Электр энергетика каби муҳим соҳа учун кўп сонли мутахассисларни тайёрлаш ишлари қандай олиб борилмоқда?
ЖАВОБ: Маълумки, 2019 йилдан бошлаб Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тасарруфига тўртта касб-ҳунар коллежи ўтказилди. Шу тарзда вазирлик келажакда техник ходимлар сифатида ишлайдиган профессионал кадрларни тайёрлашга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Бунда ҳар бир коллеж маълум корхонага бириктирилади ва талабалар унда ўқиш даврида амалиётни ўтайди. Масалан, Ширин энергетика касб-ҳунар коллежи «ACWA Power»га бириктирилган. Бу Саудия Арабистонидаги таниқли компания бўлиб, у Ўзбекистонда қатор лойиҳаларни амалга оширмоқда. Хусусан, Энергетика вазирлиги томонидан «ACWA Power» билан қуввати 500-1000 МВт га тенг шамол электр станциясини қуриш бўйича битим имзоланган.
Шу тарзда, бўлажак энергетиклар ўз соҳаси бўйича дунёдаги энг илғор тажрибани ўзлаштириш имконига эга бўлади.
Бундан ташқари, Энергетика вазирлиги ўқитувчилар малакасини оширишга ҳам урғу бермоқда. Шу мақсадда дарс беришнинг замонавий усулларига ўргатишга қодир бўлган энг яхши хорижий мураббийларни жалб қилиш, мутахассисларни тайёрлаш даражасини сезиларли равишда оширишга кўмаклашадиган энг яхши услубиётларни жорий қилиш режалаштирилмоқда. Бу ишлар фақат 4 та коллежда эмас, балки умуман Энергетика вазирлиги тизимидаги ходимлар малакасини ошириш жараёнида ҳам амалга оширилади.
“Навоий иссиқлик электр станциялари” базасида қурилган, симулятор ва амал қилувчи объектлар макетлари билан жиҳозланган замонавий ўқув маркази ҳам шу мақсадга хизмат қилади. Ўқув маркази JICA (Япония Халқаро ҳамкорлик маркази) кўмагида барпо этилди. Бундан ташқари, Японияга 14 нафар мутахассис жўнатилди. Улар таълим олиб, мураббий дипломини ҳимоя қилди. Бу эса уларга станция ходимларини ўқитиш ва олинган билим ва тажрибани бошқа ўқитувчиларга етказиш имконини беради.
Ўқитувчиларнинг таркибий даражасини оширишдан ташқари таълим муассасаларининг моддий базасига катта эътибор қаратилмоқда. Жумладан, 4 та коллеж – Тахиатош энергетика касб-ҳунар коллежи, Ширин энергетика ва маиший хизмат касб-ҳунар коллежи, Нишон тумани саноат-энергетика коллежти ва Қибрай энергетика касб-ҳунар коллежида моддий фонд, шу жумладан, талабаларга яшаш ва ўқиш учун қулай шароитлар яратиш мақсадида ётоқхоналар тартибга солинади.
Бугун ҳам, келажакда ҳам Энергетика вазирлигида мамлакатнинг ёқилғи-энергетика комплекси учун мутахассислар тайёрлашга жиддий эътибор қаратилади.

ВОПРОС: Как ведется подготовка многочисленных специалистов для такой важнейшей сферы как электроэнергетика?
ОТВЕТ: С 2019 года Министерству энергетики Республики Узбекистан переданы четыре профессиональных колледжа, таким образом само министерство взялось за подготовку тех профессиональных кадров, которые будут работать завтра в качестве технического персонала.
При этом каждый колледж закрепляется за предприятием, на котором студенты будут проходить практику в период обучения. Например, Ширинский профессиональный колледж энергетики закреплен за «ACWA Power». Это известная международная компания из Саудовской Аравии, которая ведет ряд проектов в Узбекистане. В частности Министерством энергетики подписано соглашение с «ACWA Power» о строительстве ветряной электростанции мощностью 500–1000 МВт.
Таким образом, будущие энергетики будут иметь возможность осваивать самый передовой мировой опыт в своей сфере.
Кроме того, Минэнерго большую ставку делает на рост квалификации преподавательского состава. С этой целью планируется привлечение лучших зарубежных тренеров, которые смогут обучать современных методам преподавания, внедрять лучшие методики, которые позволят значительно поднять уровень подготовки специалистов. И не только в 4 колледжах, но и в целом в системе повышения квалификации персонала системы Минэнерго.
Этой цели служит и построенный на базе Навоийской ТЭС современный учебный центр, оснащенный симулятором и макетами действующих объектов. Учебный центр построен при поддержке JICA (Японское Агентство международного сотрудничество). Кроме того, в Японию были направлены 14 специалистов, которые прошли обучение и защитили дипломы тренеров, что дает им возможность проводить обучение персонала станции и передавать полученные знания и опыт другим преподавателям.
Кроме повышения уровня преподавательского состава большое внимание уделяется материальной базе обучающих учреждений. Так во всех 4-х колледжах, а в их числе Тахиаташский профессиональный колледж энергетики, Ширинский профессиональный колледж энергетики и бытовых услуг, Промышленно-энергетический колледж Нишанского района и Кибрайский энергетический профессиональный колледж, будет приводиться в порядок материальный фонд, в том числе общежития, чтобы студентам было комфортно и учиться и проживать.
И сегодня, и в будущем Министерством энергетики будет уделяться самое серьезное внимание подготовке профессионалов для топливно-энергетического комплекса страны, так как человеческий фактор является одним из главнейших для его успешного развития.