САРДОБА СУВ ОМБОРИ ҚОШИДА ҚУВВАТИ 10,7 МВТГА ТЕНГ БЎЛГАН ГИДРОЭЛЕКТР СТАНЦИЯСИ ҚУРИЛИШИ БОШЛАНДИ
Мамлакатимизда экологик тоза, қайта тикланувчи ва барқарор электр энергиясини ишлаб чиқариш, микро, кичик, ўрта ва йирик Гидроэлектр станциялари (ГЭС) ни қуриш, мавжудларини модернизация қилиш борасида тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Гидроэнергетика ресурслари табиий, экологик тоза ва қайта тикланувчи энергия манбаи ҳисобланади. Улардан самарали ва унумли фойдаланишни ҳар томонлама кенгайтириш Ўзбекистоннинг замонавий тараққиёт стратегиясига тўла мос келади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2020 йил 29 январдаги “Сардоба сув омборида кичик ГЭС қурилиши” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ томонидан Сирдарё вилоятидаги Сардоба сув омбори қошида кичик ГЭС қурилиши бошланди.
Мазкур ГЭСни қурилиши пойдевори учун биринчи ғишт қўйилди. Қурилиш ишларига тамал тошини қўйишда вилоят ҳокими Ғофуржон Мирзаев, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ Капитал қурилиш бошқармаси бошлиғи Маҳаммад Атаханов ва бўлим бошлиқлари ҳамда тизим қурилиш ташкилоти “To`palang HPD irrigation systems” унитар корхонаси раҳбари ва қурувчилари иштирок этди.
“Сардоба сув омборида кичик ГЭС қурилиши” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш 2020 – 2022 йилларга мўлжалланган бўлиб, умумий қиймати 21,3 млн. еврога тенг.
Инвестиция лойиҳасининг техник-иқтисодий асосланиши белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилган. Инвестиция лойиҳаси Россия Федерациясининг “Росэксимбанки” томонидан тўғридан-тўғри ҳорижий кредитлар ҳисобига молиялаштирилиши режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, Россия Федерацияси томонидан бош пудратчи сифатида “Силовые машины – ЗТЛ, ЛМЗ, Электросила, Энергомашэкспорт” компанияси билан тўғридан-тўғри музокаралар ўтказилиб, 19,2 млн. евро эквивалентига тенг шартнома имзоланган. Шунингдек, 3,7 млн. евро эквивалентидаги ўз маблағлари билан “Ўзбекгидроэнерго” АЖ иштирок этади.
Шу ўринда, лойиҳага биноан ГЭСнинг ўрнатилган умумий қуввати 10,7 МВтга тенг. ГЭСда 5,35 МВт дан иборат иккита гидроагрегат ўрнатилиши режалаштирилган. Йиллик ишлаб чиқариш қуввати 41,1 миллион кВт.соатга тенг.
“Ўзбекгидроэнерго” АЖнинг “1-сон қурилиш дирекцияси” унитар корхонаси инвестиция лойиҳасининг буюртмачи ва ижро этувчиси ҳисобланади.
Жамият томонидан инвестициявий лойиҳалар асосида барпо этилаётган янги ГЭСлар ишга туширилиши натижасида халқимизнинг электр энергиясига бўлган талабининг янада қондирилишига хизмат қилади.

НАЧИНАЕТСЯ СТРОИТЕЛЬСТВО ГИДРОЭЛЕКТРОСТАНЦИИ МОЩНОСТЬЮ 10,7 МВТ РЯДОМ С САРДОБИНСКИМ ВОДОХРАНИЛИЩЕМ
• НАЧИНАЕТСЯ СТРОИТЕЛЬСТВО ГИДРОЭЛЕКТРОСТАНЦИИ МОЩНОСТЬЮ 10,7 МВТ РЯДОМ С САРДОБИНСКИМ ВОДОХРАНИЛИЩЕМ
Гидроэнергетические ресурсы являются чистым экологическим и возобновляемым источником энергии. Комплексное расширение их эффективного и рационального использования полностью соответствует современной стратегии развития Узбекистана.
В последние годы процесс строительства и модернизации, основанный на реформах в области гидроэнергетики и инвестиционных проектов, идет высокими темпами.
В целях укрепления правовых основ строительства и модернизации в сфере гидроэнергетики, Кабинетом Министров Республики Узбекистан приняты соответствующие постановления и распоряжения.
В частности, Кабинетом Министров Республики Узбекистан 29 января 2020 года принято постановление «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство малой ГЭС при Сардобинском водохранилище», в соответствии с которым АО «Узбекгидроэнерго» начата работа по строительству малой ГЭС при Сардобинском водохранилище.
Начало строительство было ознаменовано традиционной церемонией закладки первого кирпича в фундамент будущей ГЭС.  В ней приняли участие хоким области Гофуржон Мирзаев, начальник управления капитального строительства Махаммад Атаханов и другие руководители отделов АО «Узбекгидроэнерго», а также члены руководства и специалисты подструктурной строительной организации – унитарного предприятия “To`palang HPD irrigation systems”.
Реализация инвестиционного проекта «Строительство малой ГЭС при Сардобинском водохранилище» намечено на 2020-2022 годы, общая стоимость проекта оценивается в 21,3 млн. евро.
Технико-экономическое обоснование инвестиционного проекта прошло экспертизу в установленном порядке. Инвестиционный проект планируется финансировать за счет прямых внешних кредитов «Росэксимбанка» Российской Федерации.
Необходимо отметить, что в рамках реализации проекта проведены переговоры с компанией «Силовые машины — ЗТЛ, ЛМЗ, Электросила, Энергомашэкспорт», выступающей в качестве главного подрядчика. Подписан договор на сумму эквивалентную 19,2 млн. евро. Свой вклад в финасирование проекта в размере 3,7 млн. евро внесет и само АО «Узбекгидроэнерго».
В соответствии с проектом, установленная мощность ГЭС  равна 10,7 МВт. На гидроэлектростанции запланирована установка двух гидроагрегатов, мощность каждого из которых будет равна 5,35 МВт, а годовая производительная мощность 41,1 млн кВт.ч.
Заказчиком данного инвестиционного проекта выступает унитарное предприятие «1-я строительная дирекция», входящее в организационную структуру АО «Узбекгидроэнерго».
Ввод в эксплуатацию новых гидроэлектростанций, построенных АО «Узбекгидроэнерго» на основе инвестиционных проектов, послужит дальнейшему удовлетворению спроса населения на электроэнергию.