ЎЗБЕКИСТОНДА 10 ЙИЛГА МЎЛЖАЛЛАНГАН ЭЛЕКТР ЭНЕРГИЯ БИЛАН  ТАЪМИНЛАШ СТРАТЕГИЯСИ ҚАБУЛ ҚИЛИНДИ
Ҳукуматимиз томонидан “2020 – 2030 йилларда Ўзбекистон Республикасини электр энергия билан таъминлаш концепцияси” қабул қилинди.
Ушбу стратегия халқаро экспертлар иштирокида ишлаб чиқилган бўлиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан электр энергетикани ривожлантиришга қаратилаётган юксак эътиборига асосан, жадал ривожланаётган аҳоли ва мамлакат иқтисодиётининг энергияга бўлган талабини қондириш мақсадида соҳани тубдан ислоҳ қилишга йўналтирилган.
Ўзбекистоннинг энергетика сектори ривожланиши илғор халқаро амалиётга мувофиқ давом этади ва қабул қилинган стратегия электр энергияси соҳасидаги мавжуд натижалар ва амалга оширилётган лойиҳаларга асосланган кенг кўламли, айни пайтда амалий ва эришиш мумкин бўлган мақсадларни кўзда тутади.
Стратегия 2020 йилдан 2030 йилгача бўлган даврга ўрта муддатли ва узоқ муддатли  мақсадларни белгилайди ҳамда доимий таҳлил асосида заруриятга кўра таҳлил қилинади. Ҳужжатнинг стратегик мақсади – Ўзбекистон аҳолисини ва иқтисодиётини рақобатбардош нархлар асосида электр энергия билан таъминлаш, энг яхши жаҳон амалиётлари ва жаҳон электр энергетикасидаги замонавий тенденцияларни қамраб олувчи мувозанатланган энергетика секторни ривожлантиришдир.
Концепцияда қуйидагиларга йўналтирилган устувор йўналишлар кўзда тутилган: мавжуд электрстанцияларини модернизация ва реконструкция қилиш, шунингдек электр энергия ишлаб чиқариш бўйича энергия самарадор технологиялардан фойдаланган ҳолда янги электр станцияларини қуриш; электр энергияси ҳисобини юритиш тизимини такомиллаштириш; қайта тикланадиган, айниқса, қуёш энергияси манбаларини ривожлантириш; тариф сиёсатини такомиллаштириш ва улгуржи бозорга чиқишни таъминлаш бўйича ҳуқуқий ислоҳотларни амалга ошириш.
2030 йилгача қуйидагиларни амалга ошириш режалаштирилган:
• Электр энергиясининг ўрнатилган қувватини 12,9 ГВт дан 29,3 ГВтгача, ишлаб чиқаришни эса 63,6 млрд кВт⋅с.дан 120,8 кВт⋅с.гача кўпайтириш;
• электр энергиясини ишлаб чиқаришдаги табиий газ сарфини 16,5 млрд кубометрдан 12,1 млрд кубометргача қисқартириш;
• электр энергияни узатишда йўқотишларни 2,35% га, ва уни тақсимлашда – 6,5% га камайтириш (2019 йилдаги даражани 1,85 маротаба камайтириш).
Қайта тикланадиган энергия манбаларини ривожлантиришда ҳозирги пайтда электр энергияси тақчил бўлган ҳудудларни энергия таъминотини яхшилашга алоҳида эътибор қаратилади. Қайта тикланадиган энергия манбалари экологик муҳитни, инфратузилмани яхшилашга, маҳаллий саноат тармоқлари унумдорлигини ошириш ва уларни рағбатлантиришга  ва янги иш ўринларини яратишга хизмат қилади. Ушбу соҳада қайта тикланувчи энергия манбаларининг жадал ривожланишини таъминлаш мақсадида ушбу соҳада давлат-хусусий шерикчилигини кенг қўллаш чоралари белгиланди.
Ҳужжатнинг тўлиқ матни билан қуйидаги ҳавола орқали танишиш мумкин: https://minenergy.uz/ru/lists/view/77 .

В УЗБЕКИСТАНЕ ПРИНЯТА СТРАТЕГИЯ ОБЕСПЕЧЕНИЯ ЭЛЕКТРОЭНЕРГИЕЙ НА 10 ЛЕТ
Правительством утверждена «Концепция обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы».
Данная стратегия разработана при участии международных экспертов и базируется на том высоком приоритете, который придается Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым развитию электроэнергетики, коренному реформированию сферы для удовлетворения растущего спроса на энергоносители со стороны населения и быстро развивающейся экономики страны.
Развитие энергетического сектора Узбекистана будет продолжаться в соответствии с передовой международной практикой и принятая стратегия имеет масштабные, но практические и достижимые цели, основанные на имеющихся результатах электроэнергетической сферы и реализуемых проектах.
Стратегия определяет среднесрочные и долгосрочные цели на период с 2020 по 2030 год и будет корректироваться по мере необходимости на основе постоянного анализа. Стратегическая цель документа – обеспечение населения и экономики Узбекистана электроэнергией по конкурентоспособным ценам, развитие сбалансированного энергетического сектора, охватывающего лучшие мировые практики и современные тенденции в мировой электроэнергетике.
В Концепции предусмотрены приоритетные мероприятия, направленные на: модернизацию и реконструкцию существующих электростанций, а также строительство новых с использованием энергоэффективных технологий производства электроэнергии; совершенствование систем учета электроэнергии; развитие возобновляемых источников энергии, особенно солнечной энергии; правовые реформы по совершенствованию тарифной политики и обеспечению перехода на оптовый рынок.
Запланировано, что к 2030 году необходимо:
• увеличить мощности с 12,9 ГВт до 29,3 ГВт, а производство электроэнергии с 63,6 млрд кВт⋅ч до 120,8 кВт⋅ч;
• сократить потребления природного газа с 16,5 млрд кубометров до 12,1 млрд кубометров;
• снизить потери при передаче электроэнергии до 2,35% и потери при распределении - до 6,5% (в 1,85 раза меньше уровня 2019 года).
При развитии возобновляемых источников энергии особое внимание будет уделено доступному энергоснабжению регионов с нынешним дефицитом электроэнергии. Возобновляемые источники энергии позволят улучшить экологическую обстановку, повысить эффективность и стимулировать развитие местных отраслей промышленности, инфраструктуры и создание рабочих мест. С целью ускоренного развития ВИЭ в этой сфере намечено широкое применение государственно-частного партнерства.