АИ-80 МАРКАЛИ БЕНЗИН ВА ДИЗЕЛЬ ЁҚИЛҒИСИ НАРХИ АРЗОНЛАШДИ
2020 йилнинг 4 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан “Нефть-газ тармоғининг молиявий барқарорлигини ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, 2020 йил 1 май кунидан бошлаб Аи-80 маркали автомобиль бензини ва дизель ёқилғиси (шу жумладан ЭКО маркали дизель ёқилғиси) чакана нархларини давлат томонидан тартибга солиш бекор қилинди ва нефтни қайта ишлаш заводлари томонидан уларни сотиш фақат биржа савдолари орқали амалга оширилиши белгилаб қўйилди.

В УЗБЕКИСТАНЕ СНИЗИЛАСЬ ЦЕНА НА БЕНЗИН АИ-80 И ДИЗЕЛЬНОЕ ТОПЛИВО
Как сообщалось раннее, с 1 мая 2020 года отменено государственное регулирование розничных цен на бензин Аи-80 и дизельное топливо, в том числе марки ЭКО.
Их продажа нефтеперерабатывающими заводами осуществляется только через биржевые торги, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 апреля т.г. «О первоочередных мерах по повышению финансовой устойчивости нефтегазовой отрасли».
В результате, цена выставления на продажу бензин марки АИ-80 3 мая т.г. составила 4 тысячи сумов за 1 литр.