Ўзбекистон ва Энергетика хартияси котибияти ўзаро ҳамкорликнинг янги усулларини муҳокама қилди
БРЮССЕЛЬ, 5 май. Ўзбекистон энергетика вазирининг биринчи ўринбосари Ж.Мирзамаҳмудов ва Энергетика хартияси бош котиби У.Руснак иштирокида ўзаро ҳамкорлик масалалрига бағишланган веб-семинар ўтказилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Тадбир Ўзбекистоннинг Бенилюкс мамлакатларидаги элчихонаси кўмагида ташкил этилди. Шу ўринда таъкидлаш керакки, элчихона  Энергия хартияси котибияти (ЭХК) билан доимий ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган.
Тадбир чоғида ЭХКнин “Инвестицияларни рағбатлантириш сиёсати бўйича кўрсатмалар”и доирасида Ўзбекистон учун махсус тавсиялар тайёрлангани таъкидланди. Ҳужжат илғор тажрибаларга асосланган ҳолда энергетика соҳасига сармоя киритишдаги мавжуд ҳуқуқий тўсиқларни аниқлашга ёрдам беради.
Инвестицияларни жалб қилишга қаршилик қиладиган тўсиқларни минималлаштириш учун самарали ва ошкора ҳуқуқий процедуралар билан таъминлаш, шунингдек, олдиндан айтиб ўтилган маъмурий тартиб-қоидалар инвестицияларни рағбатлантиришнинг асосий тамойиллари сифатида белгиланди.
Энергетика соҳасига хорижий инвестицияларни жалб этиш бўйича асосий тавсиялар ички инвестиция қонунчилигининг икки томонлама, минтақавий ва кўп томонлама инвестициялаш тўғрисидаги битимлари бўйича  халқаро-ҳуқуқий мажбуриятларга мувофиқлигини таъминлаши муҳим ҳисобланади. Бу инвесторларга имтиёзлар бериш ва суд тизимини такомиллаштириш бўйича қарорларни кўриб чиқиш учун апелляция механизми каби чораларни ўз ичига олади.
Томонлар ҳамкорлик, шу жумладан энергия самарадорлигини ошириш бўйича қўшма ишларни давом эттиришга келишиб олди.
Эслатиб ўтамиз, 4 май куни Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида ёқилғи-энергетика саноатида самарадорликни ошириш ва энергия сарфини оптималлаштиришга бағишланган йиғилишда молиявий кўмак бериш ва ёқилғи-энергетика комплексининг айланма маблағларини ошириш чоралари белгиланди. Унга кўра соҳалар ва саноат шароитида энергия самарадорлигини ошириш бўйича чора-тадбирлар дастури ишлаб чиқилади.
Шу муносабат билан ўтказилган вебинар ва эришилган келишувлар давлатимиз раҳбари томонидан қўйилган вазифалар ижросини таъминлашга ёрдам беради.

Узбекистан и Секретариат Энергетической хартии обсуждают новые пути взаимодействия
БРЮССЕЛЬ, 5 мая. Первый заместитель министра энергетики Узбекистана Ж.Мирзамахмудов и Генеральный секретарь Энергетической хартии У.Руснак провели вебинар, посвященный вопросам двустороннего сотрудничества, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мероприятие организовано при поддержке Посольства Узбекистана в странах Бенилюкс, которое находится в постоянном взаимодействии с Секретариатом Энергетической хартии (СЭХ).
В ходе мероприятия отмечалось, что в подготовленном СЭХ «Руководстве по политике содействия инвестициям» выработаны рекомендации для Узбекистана. Ожидается, что документ будет способствовать выявлению юридических барьеров, препятствующих инвестициям в энергетический сектор на основе передового опыта.
В числе основных принципов по содействию инвестициям были названы обеспечение инвесторов эффективными и прозрачными юридическими процедурами для минимизации потенциальных препятствий при осуществлении инвестиций, а также обеспечение предсказуемыми административными регуляторами.
В качестве основных рекомендаций для иностранных инвестиций в энергетику были обозначены такие меры, как обеспечение соответствия внутреннего инвестиционного законодательства международно-правовым обязательствам страны по ее двусторонним, региональным и многосторонним инвестиционным договорам, предоставление инвесторам стимулов и усовершенствование судебной системы с обеспечением аппеляционного механизма для пересмотра решений первой инстанции.
По итогам, стороны договорились о продолжении совместной работы по вопросам сотрудничества, в том числе, по повышению энергоэффективности
Напомним, что 4 мая на совещании под председательством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по вопросам повышения эффективности в топливно-энергетической отрасли и оптимизации энергопотребления были определены меры по оказанию финансовой поддержки и увеличению оборотных средств топливно-энергетического комплекса. Поставлена задача разработать программу мер по повышению энергоэффективности в разрезе сфер и отраслей.
В этой связи, проведенный вебинар и достигнутые по его итогам договоренности будут способствовать решению поставленных главой государства задач.