Сирдарё вилояти Пахтаобод шаҳарчаси ва Оқолтин туманидаги 7 мингдан ортиқ хонадонда табиий газ таъминоти тўлиқ тикланди
• Сирдарё вилояти Пахтаобод шаҳарчаси ва Оқолтин туманидаги 7 мингдан ортиқ хонадонда табиий газ таъминоти тўлиқ тикланди
Энергетика вазирлиги ва унинг тизимидаги ташкилотлар томонидан Сардоба сув омбори тўғонининг ўпирилиши ва ундан кейинги тошқинлар натижасида юзага келган газ таъминотидаги узилишларни қайта тиклаш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
“Сардоба” сув омборидаги сув тошқини натижасида Сардоба тумани “Қўрғонтепа”, “Дўстлик”, “Юртдош”, Оқолтин тумани “Шодлик”, “Саҳоват”, “Аҳиллик” ва Мирзаобод тумани “Навбаҳор”, “Чинобод”, ”Барлос” маҳалларидаги 66 км газ қувурлари, 47 дона газ тақсимлаш қурилмалари ҳамда 7 550 дона маиший газ баллонларига зарар етди. Бунинг натижасида жами бўлиб 12 060 та истеъмолчиларда, шундан табиий газдаги 6 865 та аҳоли хонадонлари ва 5 195 та суюлтирилган газ таъминотидаги хонадонларда газ таъминотида узилишлар бўлди.
“Ҳудудгаз Сирдарё” масъулияти чекланган жамияти ходимлари томонидан Тошқин оқибатларини бартараф этиш учун 50 нафар соҳа мутахассислари, 45 та автотранспорт воситалари жалб қилинган. Шундан 6 та енгил автотранспорт, 23 та махсус “Исузи” ва 16 та махсус йўловчи ташувчи “Газель” автотранспорт воситалари жалб этилган.
Амалга оширилган ишлар натижасида, газ қувурларининг шикастланган ва 2 дона газ тақсимлаш қурилмалари техник соз ҳолатга келтирилди ва қайта тикланди. Натижада Сардоба тумани “Пахтаобод” шаҳарчасидаги 3 117 та, Оқолтин туманидаги 3 748 та аҳоли хонадонларида ва шу ҳудудлардаги мавжуд 192 та улгуржи истеъмолчиларда табиий газ таъминоти тўлиқ тикланди.
Шунингдек, тошқин сабабли бошқа ҳудудларга эвакуация қилинган аҳолини суюлтирилган газ билан узлуксиз таъминлаш учун 223,7 тонна суюлтирилган газ ва 1 000 дона маиший газ баллонлар заҳираси яратилди.

Более 7 тысяч квартир в городе Пахтаабад и Акалтынском районе Сырдарьинской области полностью восстановили подачу природного газа
• Более 7 тысяч квартир в городе Пахтаабад и Акалтынском районе Сырдарьинской области полностью восстановили подачу природного газа
Министерством энергетики и курируемыми им организациями предприняты необходимые меры для восстановления газоснабжения, нарушенного в результате прорыва дамбы Сардобинского водохранилища и последовавшего за этим наводнения.
В результате наводнения было повреждено 66 км газопроводов в Сардобинском и Мирзаабадском районах, а также 47 газораспределительных устройств и 7 тыс. 550 бытовых газовых баллонов. В результате произошли перебои в подаче газа для 12 тыс. 60 потребителей, включая 6 тыс. 865 домашних хозяйств, в которые поставляется природный газ, и 5 тыс. 195 домохозяйств, пользующихся сжиженным газом.
ООО «Худудгаз Сырдарья» в мероприятия по ликвидации причиненного ущерба было привлечено свыше 50 специалистов, а также 45 транспортных средств, в том числе 6 автомобилей и специально оборудованные автотранспортные средства марки Isuzi – 23 единицы и Gazelle - 16 единиц.
Также для ведения восстановительных работ был создан запас необходимого оборудования и материалов, в том числе труб (7,0 км), газораспределительного оборудования (25 единиц), газовых баллонов (55 единиц), карбидных изделий (4 тонны), электродов (2 тонны) и других.
В результате приведены в рабочее техническое состояние и восстановлены поврежденные из-за наводнения газопроводы, а также 2 газораспределительных устройства.
Это позволило полностью восстановить поставки природного газа в ​​3 тыс. 117 домохозяйств, расположенных в городе «Пахтаабад» Сардобинского района, и 3 тыс. 748 домохозяйствам в Акалтинском районе, а также 192 оптовым потребителям, действующим в этих районах.
Кроме того, был создан резерв в размере 223,7 тонны сжиженного газа и 1000 баллонов для бытового газа, для того чтобы обеспечить бесперебойную подачу сжиженного газа населению, эвакуированному в результате наводнения в другие районы.