Қайта тикланувчи энергия манбаларидан шахсий эҳтиёжлар учун энергия ишлаб чиқарилган тақдирда, рухсат берувчи ҳужжатлар олиш талаб этилмайди
• Қайта тикланувчи энергия манбаларидан шахсий эҳтиёжлар учун энергия ишлаб чиқарилган тақдирда, рухсат берувчи ҳужжатлар олиш талаб этилмайди
Интернет тармоғида энергетика соҳасига оид яна бир ёлғон маълумот эълон қилинди, бу сафар – қуёш энергетикасига оид. Энергетика вазирлиги ушбу ҳолат юзасидан қуйидагиларни маълум қилади.
Навбатдаги тасдиқланмаган хабар шахсий мақсадларда қуёш энергиясидан фойдаланиш учун (масалан, уйни ёритиш учун қуёш панелларидан фойдаланиш) сиз рухсат олишингиз ва солиқ тўлашингиз керак, деган миш-мишларга асослангандир.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги уйида қуёш энергиясидан фойдаланувчи жисмоний шахслар учун ҳеч қандай рухсатнома талаб этилмаслигини маълум қилади.
Шунингдек, 2019 йил 21 майда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг "Қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш тўғрисида"ги қонунида қайта тикланувчи энергия манбаларидан (кейинги ўринларда – ҚТЭМ) электр энергияси ишлаб чиқариш, шу жумладан шахсий манфаатларда фойдаланиш учун бошқа турдаги ҚТЭМлар ҳам ўз аксини топган.
ҚТЭМдан фойдаланадиган жисмоний шахслар билан бир қаторда, қонун билан бошқа икки турдаги электр энергиясини ишлаб чиқарувчилари ҳам белгиланган. Булар локал тармоқ орқали юридик ва жисмоний шахсларнинг эҳтиёжлари учун электр энергияси ишлаб чиқарувчилари ва ҚТЭМдан ягона энергетика тизимига электр энергияси етказиб берувчи ишлаб чиқарувчилардир.
Бошқача қилиб айтганда, ҚТЭМдан фойдаланиб (қуёш, шамол ва бошқалар орқали) электр энергияси ишлаб чиқариш мумкин. Нафақат ўзингиз учун, балки уни сотишингиз ҳам мумкин. Бундай ҳолларда, бу тадбиркорликнинг энг янги тури ҳам ҳисобланади.
Бундай тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш мақсадида, қонун уларга ҚТЭМдан локал электр тармоқларини яратиш, юридик ва жисмоний шахслар томонидан электр энергиясини ўзаро келишилган нархларда сотиш бўйича шартномалар тузиш ҳуқуқини беради.
Шу билан бирга, ҚТЭМдан ягона энергетика тизимига электр энергиясини етказиб берувчиларга тармоққа кафолатли уланиш ҳуқуқи берилди.
Табиийки, бу ерда қайта тикланувчи энергиядан ўз эҳтиёжлари учун эмас, балки тадбиркорлик, яъни электр энергиясини сотиш мақсадида фойдаланиш ҳақида гап кетганда, амалдаги бизнес қонунлари қўлланилади.
Ва биринчи турдаги ишлаб чиқарувчилар учун – яъни қуёш энергиясини ўз эҳтиёжлари учун ишлаб чиқарадиганлар учун нафақат шартномалар талаб этилмаслиги, балки уларга рағбатлантирувчи имтиёзлар ҳам мавжуд.
Агар аҳоли фақат қайта тикланувчи энергиядан фойдаланган ҳолда, яъни мавжуд энергия тармоқларидан тўлиқ узилган тақдирда, уларга жисмоний шахсларнинг мол-мулк солиғидан ва ер солиғидан уч йил муддатга (ҚТЭМдан фойдаланиш ойидан бошлаб) озод қилинади.
2019 йил 22 августда Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи   технологияларни   жорий этиш ва  қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4422-сон қарори қабул қилинди. Мазкур қарорда қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланувчилар учун қўшимча имтиёзлар берилган.
Хусусан, 2020 йилнинг 1 январидан бошлаб мамлакатда давлат бюджети ҳисобидан жисмоний шахсларга қуёш фотоэлектр станциялари учун (3 млн. сўмдан ортиқ бўлмаган), қуёш сув иситгичлари учун (1,5 млн. сўмдан ортиқ бўлмаган), шунингдек, энергия тежамкор газ-горелкали қурилмалар учун эса (200 минг сўмдан ортиқ бўлмаган) сотиб олиш қийматининг учдан бир қисми қопланишини назарда тутувчи тартиб жорий қилиниши белгиланган.
Шунингдек, бу тадбирлар қаторида жисмоний ва юридик шахсларга қайта тикланувчи энергия қурилмалари, энергия тежамкор газ-горелкалари ва қозонхоналар, шунингдек, бошқа энергия тежамкор ускуналар сотиб олиш учун тижорат банклари кредитлари бўйича фоиз харажатларини қоплаш (компенсациялар) кўзда тутилган.
Айни пайтда Энергетика вазирлигида қайта тикланувчи энергетика соҳасини янада ривожлантириш, аҳоли ва тадбиркорлар учун қўшимча имтиёзлар яратиш бўйича Низом лойиҳаси ишлаб чиқилмоқда.
Юқорида қайд этилган ва бошқа бир қатор чора-тадбирлар, имтиёз ва преференциялар ўз самарасини кўрсатди. Давлатимиз раҳбарининг диққат-эътибори ва қатъий назорати остида бўлган ҚТЭМни ривожлантириш жараёни жадаллашмоқда.
Энергетика вазирлиги Ўзбекистон ёқилғи-энергетика комплексига оид ҳар қандай масалалар бўйича ишончли маълумот олиш учун вазирлик Матбуот хизматига мурожаат қилиш кераклигини яна бир бор эслатиб ўтади ва тасдиқланмаган, миш-мишларга асосланган ёлғон хабарларни тарқатишдан сақланишингизни сўраб қолади.

В интернете появилась очередная недостоверная информация в сфере энергетики, на этот раз – солнечной. Министерство энергетики разъясняет как обстоит дело на самом деле.
Очередная неграмотная «сенсация» построена на слухе о том, что для того, чтобы использовать солнечную энергию для личных целей (например, солнечные батареи для освещения дома), якобы нужно получать разрешение и платить налоги.
Министерство энергетики Республики Узбекистан объясняет, что физическим лицам, использующим солнечную энергию в своих домах, никаких разрешений не требуется.
Это отражено, как и другие формы выработки электроэнергии из возобновляемых источников энергии (ВИЭ), в том числе для личного пользования, в принятом 21 мая 2019 года законе Республики Узбекистан «Об использовании возобновляемых источников энергии».
Кроме физических лиц, использующих установки ВИЭ, например солнечные батареи или панели, для своих домов, законодательством определены еще два вида производителей электроэнергии. Это производители для нужд юридических и физических лиц через локальную сеть и производители, поставляющие электроэнергию ВИЭ в единую энергосистему.
То есть электроэнергию с использованием возобновляемых источников (через солнечные, ветровые установки и др.) можно производить не только для себя, но и для того, чтобы на ней зарабатывать. В этих случаях, это достаточно новый вид предпринимательства.
Законодательством с целью поддержки таких предпринимателей, дано им право заключения договоров на создание локальных электрических сетей из ВИЭ и продажу электроэнергии юридическими и физическими лицами по взаимосогласованным ценам.
Производителям, поставляющим электроэнергию из ВИЭ в единую энергосистему, дано право на гарантированное к ней подключение.
Естественно, что там, где идет речь об использовании ВИЭ не для своих нужд, а с целью предпринимательства, то есть продажи электроэнергии, действуют законы бизнеса.
А для так называемых производителей первого типа – то есть вырабатывающих солнечную энергию для собственных нужд, мало того, что не нужно никаких договоров, но есть еще и стимулирующие льготы.
В случае, когда они используют только ВИЭ, то есть с  полным отключением от действующих сетей энергоресурсов, дано освобождение от налога на имущество физических лиц и от земельного налога сроком на три года (начиная с месяца использования возобновляемых источников энергии).
22 августа 2019 года принято постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-4422, которым предусмотрены дополнительные льготы для использующих ВИЭ.
В частности, с 1 января 2020 года за счет средств Государственного бюджета страны физическим лицам будет компенсироваться треть расходов на приобретение при установке в домах солнечных фотоэлектрических станций (но не более 3 млн. сумов), солнечных водонагревателей (не более 1,5 млн. сумов), а также энергоэффективных газогорелочных устройств (не более 200 тыс. сумов).
Также предусмотрено предоставление физическим и юридическим лицам компенсаций на покрытие процентных расходов по кредитам коммерческих банков на приобретение установок возобновляемых источников энергии, энергоэффективных газогорелочных устройств и котлов, а также другого энергоэффективного оборудования.
В настоящее время Министерство энергетики разрабатывает проекты нормативно-правовых актов для дальнейшего развития сектора возобновляемых источников энергии, создания дополнительных льгот для населения и предпринимателей.
Приведенные выше и ряд других мер, льгот и преференций уже показали свою эффективность, процесс развития возобновляемых источников энергии, находящийся под пристальным вниманием и строгим контролем главы государства, набирает темпы.
Министерство энергетики в очередной раз обращает внимание на то, что за достоверной информацией по любым вопросам, касающимся топливно-энергетического комплекса Узбекистана, необходимо обращаться в пресс-службу министерства. Избегайте использования и распространения безграмотной информации, основанной на незнании, слухах и домыслах.