Энергетика вазирлиги ёшлари халқаро лойиҳада иштирок этмоқда
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги вакиллари 2020 йил 25 майда учта мамлакат мутахассислари учун ташкил этилган “Келажак етакчилари” халқаро танловининг очилиш маросимида иштирок этди.
Ўқув курси 2020 йил май ойидан декабрь ойигача бўлиб ўтади ва унда Ўзбекистон, Беларусь ва Украинадан 40 дан ортиқ вакиллар иштирок этади.
Ушбу ташаббусдан кўзланган мақсад – янги авлод етакчиларини излаш ва ривожлантириш, уларнинг касбий ўсишини қўллаб-қувватлашдан иборат. Ёшларни касаба уюшмалар фаолиятига, шунингдек ёшлар иттифоқи ишига фаол жалб қилишда уларнинг шахсий ва профессионал билимларини такомиллаштириш муҳим омил ҳисобланади.
“Келажак етакчилари” халқаро танлови Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ҳамда Ўзбекистон нефть, газ ва геология ходимларининг касаба уюшмалари, Белоруссия кимё, тоғ-кон ва нефть тармоқлари ходимларининг касаба уюшмалари ва Украинанинг атом энергетикаси ва саноати ходимларининг касаба уюшмалари ҳамкорлигида амалга оширилмоқда.
Ушбу қўшма ташаббусда Ўзбекистон нефть, газ ва геология ходимларининг касаба уюшмалари ва Энергетика вазирлигининг Ёшлар иттифоқи, шунингдек унинг қошидаги ташкилотлар билан биргаликда фаол иштирок этиш ниятида. Мақсад – хорижлик ҳамкасбларга етакчи ёшларни ривожлантириш бўйича тажриба билан улашиш.
Онлайн форматда бўлиб ўтган очилиш маросимида Ўзбекистон вакиллари сўзга чиқиб, ҳамкасбларга ўз фикр-мулоҳазаларини билдирди. Энергетика вазирлигининг Ёшлар иттифоқи раиси Холиса Нуриддинованинг чиқиши ёқилғи-энергетика комплпексида ёшлар сиёсати соҳасида амалга оширилаётган ишлар бўйича тақдимотга бағишланди.
Ўз йўналиши бўйича бу борадаги тажрибалар билан Uzbekistan-GTL раҳбарининг ёшлар масалалари бўйича маслаҳатчиси Ш.Холматов ва «Ўзтрансгаз» АЖ Ёшлар Иттифоқи раиси С.Хайдаров бўлишди. Ёқилғи энергетика комплекси раҳбариятининг ёшлар билан учрашувлари, ёш мутахассисларнинг истиқболли лойиҳаларини муҳокама қилиш ва уларни қўллаб-қувватлаш яхши анъанага айлангани таъкидланди.

Молодые кадры Министерства энергетики участвуют в международном проекте
Представители Министерства энергетики Узбекистана 25 мая 2020 года приняли участие в церемонии открытия международного курса «Лидеры будущего», который организован для молодых специалистов трех стран.
Учебный курс проходит с мая по декабрь 2020 года и в нем участвуют более 40 представителей Узбекистана, Беларуси и Украины.
Целью этой инициативы является поиск и развитие лидеров нового поколения, их дополнительная поддержка в профессиональном росте. Немаловажным фактором является совершенствование личностных и профессиональных компетенций у молодежи для их привлечения к активной деятельности в профсоюзных организациях, а также в работе союзов молодежи.
Международный курс «Лидеры будущего» реализуется в рамках сотрудничества Министерства энергетики Узбекистана и Профсоюза работников нефти, газа и геологии Узбекистана, Белорусского профсоюза работников химической, горной и нефтяной отраслей промышленности и Профсоюза работников атомной энергетики и промышленности Украины.
Самое активное участие планируют принимать в этой совместной инициативе Профсоюз работников нефти, газа и геологии Узбекистана совместно с Союзом молодежи Министерства энергетики, а так же курируемыми организациями, для того, чтобы делиться своим видением и опытом с зарубежными коллегами по развитию лидерской молодежи.
На церемонии открытия, состоявшейся в формате онлайн, выступили и обменялись мнениями с коллегами представители Узбекистана. С презентацией работы в сфере молодежной политики, которая проводится в топливно-энергетическом комплексе выступила председатель Союза молодежи Минэнерго Х.Нуриддинова.
Опытом в данном направлении, наработанном в своих организациях, поделились советник руководителя UzGTL по вопросам молодежи Ш.Холматов и председатель Союза молодежи АО «Узтрансгаз» С.Хайдаров. Было отмечено, что хорошей традицией становятся личные встречи членов руководства ТЭК с молодежью, обсуждение перспективных проектов начинающих специалистов и их поддержка.