Ўзбекистонда паст углеродли ривожланиш стратегияси ишлаб чиқилмоқда
Ўзбекистонда Энергетика вазирлиги томонидан халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда паст углеродли ривожланиш миллий стратегияси ишлаб чиқилмоқда.
Ҳужжат атроф-муҳитга салбий таъсир кўрсатувчи иссиқлик газларини кам миқдорда чиқарадиган электр энергиясини ишлаб чиқаришга ўтиш йўлларини акс эттиради.
Май ойининг бошида Ўзбекистонда Осиё тараққиёт банки ва Жаҳон банки иштирокида мамлакатни 2030 йилга қадар электр энергияси билан таъминлаш Концепцияси қабул қилинди. Ҳужжат мавжуд электр станцияларни модернизация қилиш, қайта тикланувчи энергия манбалари ва атом электр стантсиялари ҳисобига электрогенерациянинг янги турларини яратишни назарда тутади. Бу чора-тадбирлар 2030 йилга келиб иссиқлик газларининг атроф-муҳитга ажралишини 2010 йилга нисбатан 10 фоизга қисқартириш имконини беради.
Ҳозирги кунда мазкур ҳужжат асосида Ўзбекистон кам углеродли миллий энергетика стратегияси ишлаб чиқилмоқда ва уни тайёрлашда Европа тикланиш ва тараққиёт банки экспертлари иштирок этмоқда. Стратегия бир томондан, мамлакатни электр энергияси билан таъминлаш муаммосини ҳал қилиш, иккинчи томондан, атроф-муҳитга салбий таъсирни қисқартириш учун зарур ҳисобланади.
– Кам углеродли энергетикага ўтиш стратегияси мамлакат энергетика тизимини моделлаштириш усуллари ва истиқболга мўлжалланган тараққиётнинг тахминий сценарийлари ёрдамида ишлаб чиқилмоқда. Бу билан Corporate Solutions халқаро консалтинг компанияси шуғулланмоқда. Шу билан бир вақтда биз Германия, Испания, Япония тажрибасини ўрганмоқдамиз. Бироқ, бу мамлакатлар тажрибасини Ўзбекистон шароитида тўлиқ равишда қўллаш мумкин эмаслигини ҳам эътиборда тутмоқ лозим. Бизнинг мамлакатимиз учун халқаро тажрибадан максимал равишда фойдаланган ҳолда ривожланишнинг индивидуал режаси танланади, – дея таъкидлади Ўзбекистон Энергетика вазири Алишер Султонов.
Мамлакатда энергия ишлаб чиқариш тизими эскирган ва самараси ҳам паст даражада бўлиб, табиий газ ва чекланган гидроэнергетик ресурсларга бутунлай тобе ҳолатдадир. Бу вазиятда муаммолар қуёш, шамол ва сув каби муқобил энергия манбаларини  ривожлантириш, шунингдек, мамлакат энерготизимига атом энергетикасини киритиш орқали ҳал қилиниши мумкин. Генерациянинг бу барча кўринишлари атроф-муҳитга карбонат ангидрид газини кам ажратувчи электр энергиясини ишлаб чиқариувчи гуруҳига киради, Атом энергияси ҳам минимал карбонат ангидрид чиқиндилари билан энергия ишлаб чиқариш гуруҳига киради, шу билан бирга у мамлакатни саноат миқёсида узлуксиз ва сифатли электр энергияси билан таъминлаш имконини беради.
Стратегия кам углеродли энергетикага ўтишнинг уч сценарийсини акс эттиради, ҳужжатнинг таъсирчанлигини ошириш учун эса қайта тикланувчи энергия манбалари асосида генерацияни, хусусан, қуёш энергиясини ривожлантиришга алоҳида аҳамият берилади. Режалар инвесторлар маблағлари ҳисобига амалга оширилади.
Режага кўра, 2030 йилга келиб Ўзбекистонда умумий қуввати 3 ГВт бўлган шамол электростанциялари, қуввати 5 ГВт бўлган қуёш электростанциялари, шунингдек, қуввати 2,4 ГВт бўлган атом электр станциялари қурилиши кутилмоқда.

В Узбекистане разрабатывается стратегия низкоуглеродного развития
В Узбекистане будет принята Национальная стратегия низкоуглеродного развития, которая в настоящее время разрабатывается Министерством энергетики страны с привлечением международных экспертов.
Документ будет отражать пути перехода на производство электроэнергии с низким выбросом парниковых газов, негативно влияющих на окружающую среду.
В начале мая в стране была принята «Концепция обеспечения Республики Узбекистан электрической энергией на 2020-2030 годы», которая разрабатывалась с участием Азиатского банка развития и Всемирного банка. Концепция предусматривает модернизацию существующих электростанций, создание новых видов электрогенерации за счет возобновляемых источников энергии и АЭС. Эти меры позволят снизить к 2030 году выбросы парниковых газов на 10% в сравнении с показателем 2010 года.
В настоящее время на основе этого документа разрабатывается Национальная стратегия низкоуглеродной энергетики Узбекистана, в подготовке которой участвуют эксперты Европейского банка реконструкции и развития. Стратегия необходима для решения проблемы энергобеспечения страны, с одной стороны, и сокращения негативного влияния на окружающую среду, с другой.
«Стратегия по переходу к низкоуглеродной энергетике разрабатывается с помощью метода моделирования энергетической системы страны и возможных сценариев развития на перспективу. Этим будет заниматься международная консалтинговая компания   Corporate Solutions. Параллельно мы изучаем опыт Германии, Японии, Испании. Но необходимо понимать, что имеющийся зарубежный опыт необходимо адаптировать для применения в условиях Узбекистана. Для нашей страны будет выбран индивидуальный план развития с максимальным применением лучшего международного опыта. Переход на низкоуглеродную энергетику даст возможность обеспечить страну электроэнергией при устойчиво высоких темпах роста и одновременном повышении качества жизни населения», - отмечает министр энергетики Алишер Султанов.
Существующая десятилетия система энергопроизводства в стране во многом физически и технологически устарела, её эффективность не отвечает современным требованиям. Во многом это связано с тем, что она почти полностью зависима от природного газа и ограниченных гидроэнергетических ресурсов. Решение ситуации - за развитием альтернативных видов электрогенерации на основе энергии солнца, ветра и воды, которые относятся к способам производства электроэнергии с низким выбросом диоксида углерода (углекислого газа). Также к группе производства энергии с минимальными выбросами углекислого газа относится атомная энергетика, при этом она способна обеспечить страну бесперебойной и качественной электроэнергией в промышленных масштабах.
Стратегия будет отражать три сценария перехода на низкоуглеродную энергетику, а для обеспечения действенности документа особое внимание будет уделено развитию генерации на основе ВИЭ, в частности, солнечной энергии. Реализация планов будет осуществляться за счет средств инвесторов. По плану к 2030 году в Узбекистане ожидается появление ветровых электростанций совокупной мощностью 3 ГВт, солнечных электростанций совокупной мощностью 5 ГВт, а также АЭС мощностью 2,4 ГВт.