Ўзбекистонда паст углеродли ривожланиш стратегияси ишлаб чиқилмоқда
Ўзбекистонда Энергетика вазирлиги томонидан халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда паст углеродли ривожланиш миллий стратегияси ишлаб чиқилмоқда.
Ҳужжат атроф-муҳитга салбий таъсир кўрсатувчи иссиқлик газларини кам миқдорда чиқарадиган электр энергиясини ишлаб чиқаришга ўтиш йўлларини акс эттиради.
Май ойининг бошида Ўзбекистонда Осиё тараққиёт банки ва Жаҳон банки иштирокида мамлакатни 2030 йилга қадар электр энергияси билан таъминлаш Концепцияси қабул қилинди. Ҳужжат мавжуд электр станцияларни модернизация қилиш, қайта тикланувчи энергия манбалари ва атом электр стантсиялари ҳисобига электрогенерациянинг янги турларини яратишни назарда тутади. Бу чора-тадбирлар 2030 йилга келиб иссиқлик газларининг атроф-муҳитга ажралишини 2010 йилга нисбатан 10 фоизга қисқартириш имконини беради.
Ҳозирги кунда мазкур ҳужжат асосида Ўзбекистон кам углеродли миллий энергетика стратегияси ишлаб чиқилмоқда ва уни тайёрлашда Европа тикланиш ва тараққиёт банки экспертлари иштирок этмоқда. Стратегия бир томондан, мамлакатни электр энергияси билан таъминлаш муаммосини ҳал қилиш, иккинчи томондан, атроф-муҳитга салбий таъсирни қисқартириш учун зарур ҳисобланади.
– Кам углеродли энергетикага ўтиш стратегияси мамлакат энергетика тизимини моделлаштириш усуллари ва истиқболга мўлжалланган тараққиётнинг тахминий сценарийлари ёрдамида ишлаб чиқилмоқда. Бу билан Corporate Solutions халқаро консалтинг компанияси шуғулланмоқда. Шу билан бир вақтда биз Германия, Испания, Япония тажрибасини ўрганмоқдамиз. Бироқ, бу мамлакатлар тажрибасини Ўзбекистон шароитида тўлиқ равишда қўллаш мумкин эмаслигини ҳам эътиборда тутмоқ лозим. Бизнинг мамлакатимиз учун халқаро тажрибадан максимал равишда фойдаланган ҳолда ривожланишнинг индивидуал режаси танланади, – дея таъкидлади Ўзбекистон Энергетика вазири Алишер Султонов.
Мамлакатда энергия ишлаб чиқариш тизими эскирган ва самараси ҳам паст даражада бўлиб, табиий газ ва чекланган гидроэнергетик ресурсларга бутунлай тобе ҳолатдадир. Бу вазиятда муаммолар қуёш, шамол ва сув каби муқобил энергия манбаларини  ривожлантириш, шунингдек, мамлакат энерготизимига атом энергетикасини киритиш орқали ҳал қилиниши мумкин. Генерациянинг бу барча кўринишлари атроф-муҳитга карбонат ангидрид газини кам ажратувчи электр энергиясини ишлаб чиқариувчи гуруҳига киради, Атом энергияси ҳам минимал карбонат ангидрид чиқиндилари билан энергия ишлаб чиқариш гуруҳига киради, шу билан бирга у мамлакатни саноат миқёсида узлуксиз ва сифатли электр энергияси билан таъминлаш имконини беради.
Стратегия кам углеродли энергетикага ўтишнинг уч сценарийсини акс эттиради, ҳужжатнинг таъсирчанлигини ошириш учун эса қайта тикланувчи энергия манбалари асосида генерацияни, хусусан, қуёш энергиясини ривожлантиришга алоҳида аҳамият берилади. Режалар инвесторлар маблағлари ҳисобига амалга оширилади.
Режага кўра, 2030 йилга келиб Ўзбекистонда умумий қуввати 3 ГВт бўлган шамол электростанциялари, қуввати 5 ГВт бўлган қуёш электростанциялари, шунингдек, қуввати 2,4 ГВт бўлган атом электр станциялари қурилиши кутилмоқда.

Strategy being developed with European Bank for Reconstruction & Development and Corporate Solutions
Tashkent, Uzbekistan, May 4 2020: The Ministry of Energy of Uzbekistan is pleased to announce the development of a national Low-Carbon Energy Strategy (‘the Strategy’) with assistance from the European Bank for Reconstruction and Development, and international consulting company Corporate Solutions.
In line with nationally determined contributions (i.e. intended reductions) under the United Nations Framework Convention on Climate Change, the Government of Uzbekistan is committed to improving energy efficiency and increasing the share of renewable energy in the country’s energy balance. This latest development is also a part of Uzbekistan’s growing role in the regional and international energy markets.
The Ministry of Energy believes the current energy production system in Uzbekistan could benefit from modernisation and exposure to the very latest low carbon technologies. The Strategy will aid the transition to low-carbon forms of energy production and meet increasing demands for energy.
Mr. Alisher Sultanov, Minister of Energy of Uzbekistan, commented:
“We are pleased to be working closely with the European Bank for Reconstruction and Development, and the international consulting company Corporate Solutions in the development of our low-carbon energy strategy.
“The transition to low-carbon energy will make it possible to provide our country with electricity at a high growth rate and improve our citizens’ quality of life.”
Corporate Solutions is modelling Uzbekistan’s energy system against the experiences of Germany, Japan and Spain to learn from their respective low-carbon transitions. The learnings will help shape Uzbekistan’s own strategy and the process of attracting international investment. Uzbekistan plans to develop alternative energy sources, including solar, hydro and wind, to produce electricity with low carbon emissions. Uzbekistan is also building Central Asia’s first nuclear power plant, to provide the country with uninterrupted and high-quality electricity on an industrial scale.
The Strategy follows the recent publication of a ten-year plan for electricity provision in Uzbekistan developed with the Asian Development Bank and the World Bank. This aims to deploy up to 30 GW of additional power capacity by 2030, including 5 GW of solar energy, 3.8 GW of hydro energy, 2.4 GW of nuclear energy and up to 3 GW of wind energy. Priority activities outlined include: