Қашқадарё вилоятида умумий қуввати 24 МВтга тенг бўлган учта гидроэлектростанцияси қурилиши учун тендер эълон қилинди
• Қашқадарё вилоятида умумий қуввати 24 МВтга тенг бўлган учта гидроэлектростанцияси қурилиши учун тендер эълон қилинди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги тизимидаги “Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамияти Қашқадарё вилоятининг Оксу дарёсида учта гидроэлектростанцияси (ГЭС)ни лойиҳалаштириш ва қуриш учун халқаро тендер эълон қилади.
Мазкур учта гидроэлектростанциянинг қурилиши Ўзбекистондаги барқарор гидроэнергетика лойиҳасининг бир қисми ҳисобланиб, уни халқаро молиявий институтлар, хусусан, Осиё тараққиёт банки (ОТБ) томонидан амалга оширилаётган гидроэнергетика лойиҳасининг бир қисмидир.
Ўзбекистон миллий энергетика стратегиясига кўра, 2030 йилга бориб, электр энергиясининг тўртдан бири қайта тикланадиган энергия манбаларидан ишлаб чиқарилади. Стратегия ўн йил ичида 30 ГВт гача қўшимча энергия қувватлари, шу жумладан 3,8 ГВт гидроэнергетика, 5 ГВт қуёш энергиясини ва 3 ГВт гача шамол энергиясини кенгайтириш кўзда тутилади. Ушбу режалар Ўзбекистоннинг минтақавий ва халқаро энергия бозорларидаги ортиб бораётган роли билан боғлиқ.
Таъкидлаш керакки, 2019 йил октабрь ойида ОТБ Ўзбекистонда умумий ишлаб чиқариш қуввати 25 МВт бўлган гидроелектростанцияларни қуриш учун 60 миллион доллар миқдорида маблағ ажратишни маъқуллади. Лойиҳанинг умумий қиймати 75,3 миллион долларни ташкил этади, қурилишни 2023 йил охирида якунлаш режалаштирилган.
Ушбу учта гидроэлектростанциясининг умумий қуввати 24 МВтга тенг бўлади: 6 МВт – “Работ”, 8 МВт – “Чаппасуй” ва 10 МВт – “Тамсуш” ҳамроҳлик қиладиган электр узатиш тармоғи (35-110 кВ ва 22 км) ва умумий қуввати 1 МВт мини-гидроагрегатлар.
Очиқ танлов савдолари (Халқаро эълон) ОТБнинг “Бир босқич: икки конвертли” тендер савдосига мувофиқ ўтказилади ва тендер ҳужжатларида кўрсатилганидек, танлов ҳуқуқига эга бўлган мамлакатларнинг барча савдо иштирокчилари учун очиқ.
“Тендерга таклифнома” ҳақида кўпроқ маълумотни қуйидаги манзилдан олишингиз мумкин: https://minenergy.uz/ru/news/view/599
Қўшимча қиламизки, “Ўзбекгидроэнерго” AЖ 2017 йил май ойида ташкил этилган бўлиб, Ўзбекистондаги гидроэлектростанцияларнинг ишлаши учун масъул ҳисобланади. Ҳозирги кунда “Ўзбекгидроэнерго” AЖ ўрнатилган қуввати 1,853 МВтга эга 37 та электр станцияларини ўз ичига олади.

Объявлен тендер на строительство трех гидроэлектростанций общей мощностью 24 МВт в Кашкадарьинской области
• Объявлен тендер на строительство трех гидроэлектростанций общей мощностью 24 МВт в Кашкадарьинской области
АО «Узбекгидроэнерго», курируемое Министерством энергетики Узбекистана, объявляет международный тендер на проектирование и строительство трех гидроэлектростанций (ГЭС) на реке Аксу в Кашкадарьинской области.
Строительство трех гидроэлектростанций является частью устойчивого гидроэнергетического проекта Узбекистана, в реализации которого также принимают участие международные финансовые институты, в частности Азиатский банк развития (АБР).
Согласно Национальной энергетической стратегии Узбекистана к 2030 году из возобновляемых источников энергии (ВИЭ) будет вырабатываться четверть общего объема электроэнергии. Стратегия предусматривает за десятилетие развертывание до 30 ГВт дополнительных энергетических мощностей, включая 3,8 ГВт гидроэнергии наряду с 5 ГВт солнечной энергии и до 3 ГВт энергии ветра. Эти планы также связаны с растущей ролью Узбекистана на региональных и международных энергетических рынках.
Отметим, что в октябре 2019 года АБР одобрил финансирование в размере $60 млн. для строительства в Узбекистане гидроэлектростанций общей генерирующей мощностью 25 МВт. Общая стоимость проекта составляет $75,3 млн, завершение строительства запланировано на конец 2023 года.
Три гидроэлектростанции будут иметь общую мощность 24 МВт: 6 МВт – «Рабат», 8 МВт – «Чаппасуй» и 10 МВт – «Тамшуш» с сопутствующей линией электропередачи (35-110 кВ и 22 км в длину) и мини-гидроагрегатами совокупной мощностью 1 МВт.
Открытые конкурсные торги (Международное объявление) будут проводиться в соответствии с процедурой проведения тендера АБР «Одноэтапный: двух-конвертный» и открыты для всех участников торгов из приемлемых стран, как описано в тендерном документе.
Более подробную информацию о «приглашении к участию в торгах» можно получить по адресу: https://minenergy.uz/ru/news/view/599
Добавим, созданное в мае 2017 года АО «Узбекгидроэнерго» - государственное предприятие, ответственное за эксплуатацию гидроэлектростанций в Узбекистане. В настоящее время в состав «Узбекгидроэнерго» входят 37 электростанций установленной мощностью 1,853 МВт.